הגיע הזמן להשתדרג

אז מה אם אתה בסך הכל בן-אדם. זה סיבה שלא שתשתדרג?...

אז מה אם אתה בסך הכל בן-אדם. זה סיבה שלא שתשתדרג?… 

אין ספק – היום כולנו חיים בעידן השדרוגים. כל דבר משתדרג – פלפונים, מחשבים, חבילות תקשורת, מכוניות, ומה לא. אבל, היי רגע, מה איתך בן אדם? לך לא מגיע להשתדרג? לפלפון שלך מגיע לקבל איזה שכלול טכנולוגי חדש או אפליקציה משגעת, ורק אתה צריך להישאר בגרסה הישנה שלך? מי קבע?

לאמתו של דבר כל אדם זקוק לשדרוג. כל יום מביא איתו אתגרים חדשים, ניסיונות חדשים וגם הזדמנויות חדשות. אם לא נעדכן את עצמינו מפעם לפעם אנחנו פשוט נישאר מאחור, וזה לא דבר פשוט. להסתובב עם פלפון מיושן זה לא סוף העולם, אבל מי שמנסה להתמודד מול האתגרים של היום עם הכלים של אתמול עלול למצוא את עצמו בבעיה.

בקיצור, מוכרחים להשתדרג. השאלה היחידה היא – איך, היכן ומתי עושים את זה?

התשובה היהודית היא – עכשיו בחודש אלול.

חודש אלול הוא חודש השדרוג השנתי. זה כמו  חדר כושר רוחני שבתוכו האדם צריך להיכנס לפחות פעם בשנה בשביל הבריאות הרוחנית שלו. מי שלא עושה כושר מתנוון, וזה נכון לגבי הנשמה בדיוק כמו לגבי הגוף.

כל מי שעשה כושר יודע שפעם אחת זה לא מספיק. מי שמרים משקולות פעם אחת ומצפה שיהיו לו שרירים של מתאבק צמרת חי באשליות. צריך התמדה, צריך זמן. תקופת הסליחות הכוללת את חודש אלול ואת עשרת ימי תשובה נמשכת ארבעים יום, פרק זמן כמו זה הנדרש עד שהעובר מקבל את צורתו הסופית. בפרק זמן של ארבעים יום אדם מסוגל לברוא את עצמו מחדש ולצאת לעולם כמו תינוק טהור.

אבל בשביל להצליח צריך גם לדעת איך לעשות את זה נכון. דבר ראשון האדם חייב לדעת איפה הוא אוחז. בלי זה לא יהיה לו מושג מה עליו לעשות. המפה המפורטת ביותר בעולם לא תועיל לאדם שאין לו מושג היכן הוא נמצא ברגע זה. איך תדע איפה אתה נמצא? על ידי שתעשה חשבון הנפש.

זה לא קשה לביצוע. קח עפרון ונייר ותרשום לעצמך במה אתה מוצלח ובאלו תחומים יש לך מקום לשיפורים. תן לעצמך תעודה, לא בשביל לשמח את ההורים או לרצות את המורים אלא בשביל עצמך. כדי שתדע איפה אתה נמצא. אם אתה אמיץ תן לחבר שלך לתת לך ביקורת חופשית אבל לא לפני שתבטיח לו שלא תכעס על מה שהוא אומר. בלי מראה קשה מאוד להתקדם.

אם תכין את הרשימה בצורה כנה ואמיתית תגלה שיש לך תחומים לשיפור. עכשיו גש לעבודה. תכין לעצמך תוכנית התקדמות הדרגתית. אל תקפוץ רחוק. אל תגדיר יעדים שאינם מציאותיים. קח את הדברים שלב-שלב.

ובינתיים אל תשכח ללמוד תורה. הרבה תורה. למה? כי התורה תספק לך את הדלק הרוחני להתמיד בתוכנית שקבעת לעצמך. בלי תורה אתה עלול לגלות בעוד יום-יומיים שהחשק שלך התנדף ואתה חוזר לדפוסים הישנים והרעים. אתה צריך משהו שידרבן אותך להתקדם, והמשהוא הזה הוא התורה.

צא לדרך. אתה חייב את השדרוג הזה לעצמך.

נ.ב.

אם כבר תורה, אז הלימוד בישיבה זה הטופ שבטופ, תנסו ולא תפסיקו להודות לי

בהצלחה!