טיים איז מאני

אריק קישט את הקרון כמיטב יכולתו. הוא תלה וילון ססגוני, חיבר נברשת נאה, פרש שטיח פרסי משובח, ואף התחיל לצבוע את הקירות בצבע קרם. היה רק דבר אחד קטן שהוא שכח…

בפעם הראשונה שהגיעה הרכבת לכפר הרוסי פולטובה עורר הדבר התרגשות גדולה. בני הכפר, שמימיהם לא ראו מכונה כה מוזרה, עמדו והתבוננו בהתפעלות בגלגלי הברזל, בקרונות הארוכים, ובקיטור הלבן שבקע מהארובה השחורה.

 

שני סוחרים מבני הכפר, אריק ויוסף, החליטו לנסות את המכונה החדשה. הם רכשו במיטב כספם כרטיסים למוסקבה ויצאו לדרך.

 

הנסיעה נמשכה כמה שעות ואת הזמן ניצל אריק כדי לקשט וליפות את הקרון בו ישב כמיטב יכולתו. הוא תלה על החלון וילון ססגוני, חיבר לתקרה נברשת נאה, פרס על רצפת המתכת שטיח פרסי משובח, ומתוך צקלונו הוא אף שלף פחית צבע בגוון קרם והחל לצבוע את הקירות. יוסף התבונן בכל העשייה הנמרצת הזאת כשחיוך דקיק מרחף על שפתיו.

 

לפתע נשמע קולו של הכרוז: "התחנה הבאה – מוסקבה. כל הנוסעים מתבקשת לרדת. נא לא לשכוח חפצים!".

 

אריק הביט סביבו בתדהמה. "איך זה יכול להיות?", מלמל לעצמו. "רק עתה סיימתי סוף-סוף את כל השיפוצים. דווקא ברגע שאני רוצה ליהנות קצת ממעשה ידי מורידים אותי מהרכבת!?".

 

"שוטה שכמוך", משיב לו יוסף. "אתה שכחת שהנסיעה ברכבת היא לא המטרה. הרכבת היא רק האמצעי כדי להגיע למחוז חפצך. לו היית חכם הרי שבמקום להשקיע את זמן הנסיעה בדברים שמהם ממילא לא תוכל ליהנות לאורך זמן היית מנצל את הזמן להתכונן למסחר הצפוי לנו במוסקבה!!"

 

אצל הגויים יש ביטוי שאומר: 'טיים איז מאני' – הזמן שווה כסף. אבל היהדות מלמדת אותנו שהזמן שווה הרבה יותר מכסף. המיליארדר העשיר ביותר בעולם שיהיה מוכן לוותר על כל רכושו לא יוכל לקבל בתמורה אפילו גרגר אחד של זמן, אפילו לא רגע קצרצר או עשירית השנייה של זמן. הזמן הוא חד-פעמי. ברגע שהוא חולף אין שום דרך להחזיר אותו. הוא שווה יותר מזהב או פלטינה או כל מחצב אחר. משום כך צריך כל בחור צעיר לדעת שהוא מחזיק ברשותו את המשאב היקר ביותר שקיים בעולם – יש לו עדיין כמויות גדולות יחסית של זמן.

 

נקודה נוספת היא שלאדם צעיר יש גם יותר זמן פנוי. אדם מבוגר, בעל משפחה, נאלץ לבזבז כמויות אדירות של זמן על דברים כמו פרנסה, עבודה, טיפול בילדים ועוד ועוד. הדאגות והלחצים לא רק נוטלים את זמנו של האדם אלא גם פוגעים בצלילותו ובכושר הריכוז שלו. כל התופעות הללו אינן קיימות לגבי הצעיר. אין לו עול של פרנסה, אין לו דאגות של ילדים. הוא בריא ורענן. זמנו חופשי, והוא פנוי לעסוק בכל מה שירצה.

 

כאן, בנקודה זו, מגיע רגע המבחן. בחור לא-חכם מבזבז את ההזדמנויות הנפלאות הללו על שטויות. הוא מתעסק בכל מיני הבלים וקשקושים כאלו שיש לו את כל הזמן שבעולם. בחור חכם מבין שהמצב הזה לא ימשך לצמיתות. הוא מבין שהוא חי ב"תקופה קסומה" חד-פעמית שלא תחזור על עצמה בעתיד, ולכן הוא מנצל את הזמן הזה כמה שיותר טוב ללמוד תורה, לאגור ידע בתחומים תורניים שונים, לעבוד על המידות שלו, לפתח את האישיות שלו ואז הוא מגיע לחיים כשהוא כבר בשל ובנוי כהלכה.

 

את הסוד הזה יודע גם היצר הרע ולכן הוא דואג דווקא בתקופת הנעורים לפתות את הצעיר בכל מיני עיסוקים צדדיים, העיקר שיבזבז את זמנו ויחמיץ את ההזדמנות שיש לו לעלות ולגדול.

 

המסר לבחורים הצעירים צריך להיות: נצלו את הזמן!