למה אין פַּרוֹת משועממות?

פרה יכולה לעמוד באחו כל היום בלי שום בעיה בו בשעה שאדם כבר מזמן היה יוצא מדעתו. הרב ברוך פרידמן על ההבדל שביניהם

פרה יכולה לעמוד באחו כל היום בלי שום בעיה בו בשעה שאדם כבר מזמן היה יוצא מדעתו. הרב ברוך פרידמן על ההבדל שביניהם.

 

…אז נסענו לצפון, טיילנו באילת, השתוללנו בבריכה או על חוף הים, עבדנו קצת או סתם התבטלנו בבית, וכעת השאלה הגדולה היא – מה עושים הלאה? איזה שימוש נוסף עוד אפשר לעשות עם השבועות הנותרים של החופש הגדול כדי שלא יתמרחו סתם כך רק בשביל "להרוג את הזמן" (איזה ביטוי מזעזע…), אלא שנוכל להרגיש אחר כך שבאמת יצא לנו מזה משהו?

 

"נפש האדם בנויה בצורה שהיא אינה סובלת ריקנות", אומר לנו הרב ברוך פרידמן, מרצה ומלמד בשיעור לצעירים מתחזקים. "תמיד חייב להיות תוכן כלשהו. לכן קיימת סכנה שאם התוכן לא יהיה חיובי הנפש תתמלא במקום זאת בדברים הרסניים ומזיקים. חז"ל קבעו: "השעמום מביא לידי שיגעון והשיגעון מביא לידי חטא". זו תופעה מרתקת שקיימת רק אצל האדם. שים לב – פרה מסוגלת לעמוד כל היום באחו בלי להשתעמם, חתול יכול לרבוץ כל היום באשפתות בלי להתלונן. השעמום היא תופעה אנושית ייחודית משום שהאדם נברא על מנת לפעול ולתקן את העולם. כשהוא אינו עוסק בכך הוא חש בריקנות פנימית שדוחפת אותו להתמלא בתוכן".

 

מה קורה למי שבוחר למלא את הזמן שלו בצפייה בטלוויזיה או בגלישה חסרת תכלית באינטרנט? מה הבעיה בכך?

 

"בערוצים שציינת יש סיכוי גבוה מאוד לפגוש תכנים שהורסים ומשחיתים את הנפש בצורה הישירה ביותר. ממש רעל לנשמה. אבל מעבר לכך צריך גם לבדוק מהו הערך התזונתי של ה"מזון" הרוחני המוגש שם. בתחום התזונה יש מושג שנקרא 'ג'אנק פוד' – 'אוכל זבל'. זהו מזון שנותן לאדם תחושה מזויפת של שובע אבל בפועל הוא רק מנפח אותו וממלא אותו בחומרים מזיקים והרסניים. באופן כללי הטלוויזיה והאינטרנט, גם כשהם אינם מגישים תוכן שלילי בעליל, מספקים לגולש בהם תפריט קבוע של ג'אנק פוד רוחני, תכני הבל שרק שורפים את הזמן בלי לתת בתמורה שום דבר ממשי.

 

איזה הדרכה היית נותן למיצוי נכון ומוצלח יותר של תקופת החופש הגדול?

 

"כל דבר שמספק תוכן רוחני וערכי. צריך לדעת שלמרות כל הסכנות שתיארנו טמונה בחופש הגדול גם ברכה גדולה שכן החופש שובר את הדפוסים המקבעים שבהם מתנהלים חיינו בכל ימות הדשנה וזה מה שנותן לאדם את האפשרות לבחון ולהכיר דברים חדשים שאין לו את הזמן ואת היכולת להתעמק בהם ביתר ימות השנה.