הנשק הסודי

למגני ירושלים לא חסרו אמצעים כדי לעמוד בפני מצור רומאי ממושך. מה שהפיל אותם הייתה פרצה קטלנית במערך ההגנה הרוחני

למגני ירושלים לא חסרו אמצעים כדי לעמוד בפני מצור רומאי ממושך. מה שהפיל אותם הייתה פרצה קטלנית במערך ההגנה הרוחני.

 

החיל הרומאי האדיר שצר על ירושלים לא עשה רושם מיוחד על יושבי העיר. אמת, לא נעים להיות במצור, אבל ליהודי ירושלים היה די והותר זמן להיערך לתרחיש הזה, ואת הזמן הזה הם ניצלו כהלכה. מחסנים אדירים, מלאים בכל טוב, היו מוכנים ומזומנים לשעה זו. בתוכם ניתן היה למצוא כמויות ענקיות של קמח, שמן, עצי הסקה, וכל יתר הדברים הנחוצים כדי לשרוד מצור ממושך, וכל זאת מתת ידם הרחבה של עשירי העם היהודי שלא חסכו במאמצים ובאמצעים להכין את העיר ולבצר אותה כהלכה.

 

לא פלא שתחושה של זחיחות דעת עמדה באוויר שעה שהיהודים העומדים במרומי החומות סקרו את הלגיונרים הרומאים מתארגנים לשהות ממושכת ומתסכלת סביב העיר המרדנית. "שימתינו, שימתינו", גיחכו תושבי ירושלים זה לזה. "מוטב שיתרגלו כבר עכשיו לימים הארוכים והמשעממים הצפויים להם. 'פיקניק' זה לא יהיה".

 

גם הקצינים הרומאים ידעו שהמשימה שהוטלה עליהם גובלת במשימת התאבדות. היו בהם כאלו שהסיקו את המסקנה המתבקשת ועוד בטרם החל הקרב נטשו את המערכה. אחרים חרקו שן והתמידו במאמציהם.

 

אבל היה לרומאים בעל ברית נאמן שפעל במרץ כדי להסגיר לידיהם את העיר. בעל ברית סמוי, מתוחכם  ולכן גם מסוכן והרסני ביותר. "לא חרבה ירושלים אלא מחמת שנאת חינם". שנאה זו הורידה לטמיון את מיטב מאמציהם של מגיני העיר. כמו וירוס מסוכן המדביק את האוכלוסיה בזה אחר זה, מקפץ בזריזות מאחד לשני, כך גם שנאת החינם התפשטה כמגפה ממאירה שבסופו של דבר הצליחה  למוטט את מערכת החיסון של העיר ולהביא לחורבנה של ירושלים.

 

פרשת חורבנה של ירושלים מלמדת אותנו שבמקביל ללוחמה הקונבנציונלית והבלתי-קונבנציונלית קיימת גם לוחמה מסוג נוסף: הלוחמה הרוחנית. לא מספיק להצטייד בטנקים וטילי שיוט. גם פצצות גרעיניות או חיידקי אנתרקס לא יספיקו כדי להטות את הכף לטובתנו. מה שנחוץ הוא כלי בעל עוצמה רבה הרבה יותר – כלי נשק רוחני.

 

בימים הללו, ימי בין המצרים שבהם נוהגים מנהגי אבלות לזכר חורבן ירושלים והמקדש כדאי שנזכור את העובדה החשובה הזאת. הצבא חשוב, כלי המלחמה חשובים, אבל לימוד התורה חשוב עוד יותר. מה שהפיל את מגני ירושלים הקדומים הייתה פרצה קטלנית במערך ההגנה הרוחני. את הפרצה הזאת חובה עלינו לתקן. ככל שנרבה בתורה כך נבנה את חורבות ירושלים.