חיי מלאים כעס ועצבות מה אעשה??

כאשר אני לא מקיים מצוה או עושה עבירה אני כועס, כי אני יודע שזה לא יחזור אלי יותר והפסדתי חיי נצח , גם אני מרגיש את עצמי כל הזמן על סף יאוש והחיים שלי מלאים בכעסים ובעצבות, מה יש לרב לומר על כך?   כעס זה תמיד דבר פסול. ודאי שאם אדם נכשל באיזו עבירה אוקרא עוד...

כאשר אני לא מקיים מצוה או עושה עבירה אני כועס, כי אני יודע שזה לא יחזור אלי יותר והפסדתי חיי נצח , גם אני מרגיש את עצמי כל הזמן על סף יאוש והחיים שלי מלאים בכעסים ובעצבות, מה יש לרב לומר על כך?

  
כעס זה תמיד דבר פסול. ודאי שאם אדם נכשל באיזו עבירה או הפסיד איזו מצוה עליו להרגיש כאב על כך. אבל הכאב צריך להיות רק לזמן קצר מאד, ומיד צריך לעשות תשובה ולחזור לתלם.

אם עשית תשובה על העבירה, הייתה לך חרטה והתודית וקיבלת על עצמך להזהר להבא יותר, אז עשית בזה מצוה גדולה מאד של עשיית תשובה, ואתה צריך להיות בשמחה על המצוה הזו שעשית. נכון שהעבירה עצמה היא דבר לא טוב, אבל זה שהנפילה גרמה לך להתעורר שוב ולהתחזק, זה דבר מצויין שיש לשמוח בו.

בנוסף לכך, כל אחד עובר עליות וירידות, ככה בנוי התהליך של ההתקדמות הרוחנית, על ידי עליות וירידות. ומי שמבין את זה ולא נכנס ליאוש, אלא כל פעם קם מחדש ומתחזק, אפילו אם יש לו כל יום כמה ירידות, אדם כזה נחשב לעובד השם גדול מאד, כי הוא עומד בניסיון עצום שזה הנסיון לא להתייאש.

מה שהקב"ה רוצה מאתנו זה שיהיה לנו רצון חזק לעבוד אותו ושנשתדל בכך מאד, ואם אדם רוצה לעבוד את השם ומשתדל, גם אם הרבה פעמים היצר מתגבר עליו, הוא חייב לדעת שהוא בכיוון הנכון והוא עושה הרבה נחת רוח ושמחה לקדוש ברוך הוא, ועליו להיות מאושר.
 
בברכה
יעקב 

 

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.