נפלאות הבריאה: ציפור שיר לומדת מנגינות חדשות ומשתמשת במנגנון חוש הריח

כשרוצים להתחזק באמונה בבורא העולם, לא צריך ללכת רחוק מספיק להתבונן ביופי הבריאה. לפנינו חידושים מפלאי הבריאה בקרב בעלי הכנף אשר התפרסמו לאחרונה, על ידי מדענים וחוקרים בכירים.

 

כשרוצים להתחזק באמונה בבורא העולם, לא צריך ללכת רחוק מספיק להתבונן ביופי הבריאה.

לפנינו חידושים מפלאי הבריאה בקרב בעלי הכנף אשר התפרסמו לאחרונה, על ידי מדענים וחוקרים בכירים.

 

מאמץ משותף של מספר צוותי חוקרים גדול מרחבי העולם, ובהם מדענים בכירים מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע, הוביל באחרונה לקביעת הרצף הגנטי המלא של ציפור שיר ממין 'פרוש הזברה' (Fince Zebra) ולפענוחו.

המדענים ממכון ויצמן, ביחד עם צוות חוקרים בין-לאומי, פיענחו את הגנום של ציפור שיר "פרוש הזברה", וגילו כי ציפור השיר הזו משתמשת במנגנון הרחה מתוחכם פעיל במיוחד בניגוד לבעלי כנף אחרים.

 

ציפורי השיר – כמו בני האדם, וכמו מספר קטן של בעלי חיים אחרים – הן בעלות יכולת לתקשורת מתוחכמת ומגונת באמצעות השמעת צלילים. הדמיון בין שירת הציפורים לשפה האנושית מאפשר להשתמש בציפורי שיר כמודל להבנת האופן שבו מתבצעת יכולת זאת, להבין כיצד היא יוצאת לפועל, מה הם המנגנונים העצביים המפעילים אותה ואילו גנים מאפשרים את קיומה.

 

פיענוח הגנום של 'פרוש הזברה' תורם להבנה מפורטת ועמוקה של הבסיס הגנטי ליכולות ולהתנהגויות אלה. כך, לדוגמא, ממצאי המחקר מראים, כי חלק ניכר מהגנים המתבטאים במוח הפרוש, קשורים בתקשורת קולית. בנוסף מצאו החוקרים מספר גנים (המייצרים מיקרו­-אר-אן-אי), שרמת התבטאותם במוח משתנה בעקבות חשיפה לשירה. ממצאים אלה רומזים, כי שינויים בגנים אלה מעורבים, ככל הנראה ביכולתן של ציפורי השיר לצוד מנגינות חדשות.

 

"החושים הם שיטה מתוחכמת לתקשר עם הסביבה ולכן הם מושכים תשומת לב רבה. בעיקר מעניין אותנו חוש הריח", אומרת ד"ר אולנדר, שהתגייסה לפרויקט, ביחד עם פרופסור לנצט, במטרה למפות את הגנים המקודדים את קולטני הריח של 'פרוש הזברה'. זיהוי קולטני הריח של הציפור הוא בעל משמעות מיוחדת, שכן בקהילה המדעית היו קיימים בעבר חילוקי דעות באשר לעצם קיומו ולשימושיותו של חוש הריח בציפורים. עם זאת, בציפורים נמצאו עדויות לחשיבותו הרבה של חוש הריח, כמו אצל יוני דואר, המוצאות את דרכן לבסיס ה"בית" בין היתר באמצעות ריחות.

 

אחת האפשרויות להכריע במחלוקת הזאת היא לספור את כמות הגנים המקודדים לקולטני ריח, ולקבוע באמצעות ניתוח ממוחשב של הרצף הגנטי- איזה אחוז מהגנים האלה אכן מייצרים קולטן פעיל. כך, לדוגמא, בתרנגולת נמצאו 500 גנים לקולטנים, אך רק 70 מהם מייצרים קולטן תקין. אצל 'פרוש הזברה' יש מספר כולל כמעט זהה של גני ריח, אך כמות הגנים הפעילים גדולה פי שלושה: כ200 גנים הם בעלי פוטנציאל לייצר קולטן תקין. נתונים אלה תומכים בהסברה כי ציפור זו אכן משתמשת בחוש הריח.

 

בנוסף, השוואת הרצפים הגנטיים של 'פרוש הזברה' לאלה של ציפורים ממינים אחרים, שופכת אור על יכולת ושימוש חוש הריח בקרב בעלי כנף: בניגוד ליונקים, בהם קיים דמיון רב ברצף הגנטי של קולטני הריח במינים שונים , נמצא כי 95% מהקולטנים בפירוש הם יחודיים למין זה. נראה, אם כן, כי בכל מין ציפור נוצר מערך נפרד של קולטני ריח. פרופ' לנצט: " לממצא זה השלכות על תפקוד הריח בציפור הפרוש – יתכן וחומרי ריח מעורבים בתקשורת ייחודית בין פריטים מאותו המין, בנוסף לתקשורת באמצעות צלילי השיר.