הכל בגלל חבר של חבר שנהרג

עמיר רותם בסך הכול חשב לעשות טובה לחבר וללמוד משנה לעילוי נשמת אחד מקרובי משפחתו. הדבר האחרון שהעלה בדעתו הוא שימצא את עצמו חותר לקראת לימוד כל המשניות כולן, אבל זה פחות או יותר מה שקרה

עמיר רותם בסך הכול חשב לעשות טובה לחבר וללמוד משנה לעילוי נשמת אחד מקרובי משפחתו. הדבר האחרון שהעלה בדעתו הוא שימצא את עצמו חותר לקראת לימוד כל המשניות כולן, אבל זה פחות או יותר מה שקרה

 

עמיר רותם לא תכנן לסיים את כל ששה סדרי משנה. למה שיתכנן דבר כזה? כבוגר י"ב בתיכון כללי, עולם המשנה היה מוכר לו רק בצורה מעורפלת מלימודי היסטוריה יהודית, לא מסוג הדברים שאמורים לעניין נער בגיל טיפש-עשרה בהוויה הישראלית התוססת.

 

הרומן המפתיע בין עמיר לבין המשניות נולד בדרך מקרה. חבר של חבר נהרג באופן טראגי בתאונת דרכים. הוא הצטרף לחברו לצורך ניחום אבלים ומצא את עצמו בסוכת האבלים שהקימה משפחת המנוח בבת-ים. 'היו שם כל מיני אנשים דתיים שארגנו במקום תפילות ושיעורי תורה. תוך כדי שאני יושב שם אחד האברכים שישב שם מושיט לי דף ומבקש ממני לבחור משנה ללמוד. בהתחלה לא הבנתי מה הם רוצים ממני".

 

מה שהם רצו ממנו היה פשוט מאוד. 'משנה' היא אותיות 'נשמה' ולימוד משניות נחשב לסגולה טובה  לעליית נשמתו של המנוח. בהרבה בתי אבלים משתדלים לחלק את כל ששת חלקי המשנה בין המנחמים על מנת שניתן יהיה לסיים את הכול בתוך שלושים יום לפטירה. 'כמה צריך ללמוד?', שאל עמיר. האברך שהבחין באי-נוחותו של עמיר ענה לו: 'מספיק שתיקח משנה אחת. רק אחת ודי'.

 

עמיר נבוך. מלכתחילה חשב לדחות את כל הרעיון, אבל ללמוד משנה אחת בלבד – מה כבר יכול להיות קשה בזה?

 

הוא לקח על עצמו לא רק משנה אלא פרק משניות שלם, אבל עד מהרה מצא את עצמו חותם על לימוד מסכת שלמה. מסכת הוא הכינוי שנותן לקובץ משניות שכולם עוסקים פחות או יותר בנושא מוגדר כדוגמת שבת, פסחים, סוכה וכדומה.

 

משנה רדפה משנה, מסכת אחת באה בעקבות קודמתה, והיום עמיר רואה את עצמו מסיים את היעד האתגרי מכולם – את כל המשניות כולן.

 

לימוד המשניות השתלב אצלו בצורה די-טבעית במגמת ההתחזקות הרוחנית הכללית בה הוא נתון בימים אלו. "אם המשנה יכולה להועיל לנשמתו של הנפטר, אני מניח שהיא מסוגלת להועיל גם לנשמתו של החי. לא?"

 

לימוד המשניות חשף בפניו עולם עשיר ומרתק אותו לא הכיר. "כדי להבין משנה כראוי צריך להכיר יקום שלם של מושגים יהודים והלכתיים. זה כמו נסיעה מהירה ברכבת הרים. כל משנה וכל פרק חושפים בפניך אופקים חדשים ונופים שלא הכרת".

 

את המשניות הוא לומד באמצעות פירושו הפופולרי והברור של הרב קהתי. "למזלי המסכתות הראשונות שבחרתי עסקו בנושאים קלים יחסית שאותם הבנתי ללא קושי. כאשר הגעתי לקטעים היותר קשים כבר עברתי את החישול הבסיסי כך שהיה לי את הביטחון להתמודד גם איתם".

 

היכן הוא אוחז כעת? "סיימתי כבר את סדר 'זרעים' ורוב סדר 'מועד'.  היעד הבא שלי הוא מסכת 'נזיקין'. בעזרת ה' אני מקווה לסיים את הש"ס כולו".