העיניים של ד"ר מרטין

במסגרת עבודתו המקצועית דואג ד״ר ראובן מרטין להשיב את מאור עיניהם של מטופליו, אבל בתוך סדר היום העמוס שלו מצליח מרטין לדחוף גם ״טיפול״ שבו הוא מחדיר אור לנשמתו – שיעור בגמרא.

ד"ר ראובן מרטין הוא מנתח עיניים בכיר ששב לאחרונה לארץ מתקופת השתלמות ממושכת במרכז האוניברסיטאי הטוב ביותר בעולם לרפואת עיניים, סמוך לעיר דטרויט בארה"ב. בכל יום מפקידים מטופליו את אחד הדברים החשובים להם ביותר בידיו המיומנות – את מאור עיניהם.

 

"לא סתם אומרים חז"ל ש'עיוור חשוב כמת'", הוא אומר לנו באחד משעות הפנאי הנדירות שבהם הצלחנו לתפוס אותו. "הראיה היא אחד הצרכים הבסיסים ביותר הנחוצים לתפקוד האדם. בלי יכולת ראיה יכולתו של האדם להיות מעורב בנעשה בעולם נפגעת בצורה רצינית. כשאני מטפל בעיניו של אחד המטופלים שלי אני מרגיש את מלוא כובד האחריות".

 

מסלול חייו של ד"ר מרטין יוצא דופן. הוא נולד בדרום אפריקה למשפחה יהודית שכבר התרחקה מרחק ניכר מהמסורת היהודית. ילדותו ונערותו עברו עליו כבן תפנוקים בתקופת ה'אפרטהייד' שבה לכל משפחה לבנה היו כמה וכמה משרתים כהי-עור. למרות רמת החיים הגבוהה שבה חי, חש ראובן הצעיר צורך להקדיש את חייו למטרה נעלה יותר מאשר סיפוק הנאותיו הגשמיות. הוא נרשם ללימודי רפואה והחליט להשתלם ברפואת עיניים מכיוון שחש שבאופן זה יוכל לתרום תרומה חיונית לרווחתם של המוני כושים מהמעמד הנמוך שסבלו מהזנחה רפואית ומפגיעות ראיה שלא טופלו כראוי.

 

אותה נטייה אידיאליסטית שדחפה אותו לכיוון לימודי רפואה הביאה אותו גם להתעניין בקורסים ליהדות שכמה אברכים יזמו באוניברסיטה בה למד. הוא קבע חברותא עם אחד מהם, 'שבר את השיניים' בעת שעשה את צעדיו הראשונים בעולם הגמרא, ובהדרגה החל לשלב מצוות שונות באורח החיים האישי שלו. ההורים שמו לב לשינוי שחל בבנו אך לא התנגדו. "בסתר ליבם הם הבינו שהצעד הזה מחזק את המימד הערכי שלי ועל כן הם תמכו בזה", הוא מספר.

 

מרטין סיים את השלב הבסיסי בלימודיו אך עתה ניצבה בפניו הכרעה לא פשוטה – היה עליו להחליט בין המשך לימודים גבוהים לבין השקעה בעולמו הרוחני. הוא בחר באפשרות השניה.

 

לאחר שידע את הוריו בכך שהחליט לעכב לעת עתה את קידומו המקצועי לטובת פיתוח עולמו הרוחני, הגיעה ראובן לארץ, נרשם ללימודים בישיבה גבוהה ועד מהרה עשה חיל בלימוד התורה בחברת בחורים שהיו צעירים ממנו בכמה שנים. פסק הזמן שלקח לעצמו נמשך מעבר למצופה. בינתיים הוא הספיק להתחתן, להקים משפחה לתפארת, להתגייס לצה"ל בתפקיד רפואי, וכל אותה העת להמשיך ללא לאות בלימוד התורה. הוא מצביע בגאווה על הש"ס המפאר את ארון הספרים שבביתו ומספר: "קבעתי לעצמי מטרה – לסיים את כל אחד מהדפים בש"ס. לאחר עשר שנים אני מתקרב לסיום הפרויקט".

 

רק אחרי שחש שמילא כנדרש את המצברים הרוחניים שלו החליט מרטין, לאחר שהתייעץ עם רבו, להמשיך מהנקודה בה עצר בדרום אפריקה. מרכז רפואי יוקרתי בארה"ב הציע להגיע אליו לתקופת השתלמות בת שנתיים ומרטין קיבל את ההצעה, לא לפני שווידא שבאזור יהיה לו אפשרות למצוא לא רק מנין ובית כנסת לתפילות, אלא גם שיעור גמרא בו יוכל להתמיד במילוי המשימה שלקח על עצמו.

 

"לעיתים כשלא הספקתי להגיע לשיעור עקב האילוצים הרפואיים הייתי לומד מתוך גמרא קטנה שהבאתי איתי לבית החולים. בתחילה חששתי שהרופאים הגויים יתייחסו לכך בתימהון אבל כשהם הבינו מה אני עושה שמעתי רק דברי עידוד וחיזוק. הם אמרו בפירוש 'כל הכבוד שיש לך מטרה רוחנית בחיים'.

 

העיסוק ברפואת עיניים היא בעיניו לא רק שליחות אלא גם דרך להתרשם במישרים מחכמת הבריאה. "כשאתה רואה את המורכבות הפנטסטית של העין, את השילוב המדהים של מיליוני קנים ומדוכים היוצרים את הרשתית, את שיתוף הפעולה המושלם של השרירים המכוונים את גלגל העין לכיוון הנדרש ושולטים בפתיחת האישונים וסגירתם, כשאתה מתחקה אחר המסלול הביוכימי המדהים במורכבותו שבו עוברים איתותי הראיה מהעין אל מרכזי העיבוד שבמוח, אינך יכול אלא לעמוד בהשתאות לנוכח חכמתו של מי שאמר והיה העולם".

 

ויש לו גם הקבלה בין רפואת עיניים ללימוד התורה. "יש מחלה נפוצה בשם קטרקט שנגרמת כאשר כלי הדם בעין נפגעים ומחוללים שתף דם שמונע מקרני האור לחדור לרשתית. הפתרון הוא ניתוח מיוחד להסרת הקטרקט. גם היצר הרע מכסה את לב האדם בקטרקט של טומאה. הדרך לסילוק המחסום הזה מהלב הוא דרך לימוד התורה. לא סתם נקראת התורה 'אור'. כאשר מסלקים את קטרקט הנפש הרי שאור התורה יכול לחדור לנשמה ולהפוך אותך לאדם חדש".