איך מחוללים מהפכה

׳כולל׳ ייחודי הפועל באזור בית שמש מחולל מהפכה רוחנית. סוד ההצלחה: שעה אחת של לימוד עם אברכים בכל ערב, אבל בעקביות.

'כולל' ייחודי הפועל באזור בית שמש מחולל מהפכה רוחנית. סוד ההצלחה: שעה אחת של לימוד עם אברכים בכל ערב, אבל בעקביות.

 

איך מחוללים מהפכה? לצרפתים היה את הבסטיליה, לאמריקאים את מהפכת הרביעי ביולי, אבל כאן אצלנו, ברמת בית שמש, קיים כולל מיוחד שכבר עשר שנים מחולל מהפכה. "אנחנו לא עובדים ברעש וצלצולים", אומר הרב מרדכי פיטום, מי שעומד בראש כולל 'דרשו' ברמת בית שמש. "סוד ההצלחה הוא בעבודה עקבית ויסודית שבסופו של דבר מובילה לתוצאות המהפכניות ביותר".

 

כולל 'דרשו' ברמת בית שמש שונה מהכוללים הרגילים המוכרים לכם. ראשית כל שעות הפעילות שלו מוגבלות למדי – בין השעות תשע לעשר בכל ערב. אבל ההבדל הגדול ביותר הוא בהרכב האוכלוסיה המגיע למקום כדי ללמוד תורה. "אנחנו פונים מראש לקהל שלא בא מרקע ישיבתי רגיל אבל מבקשים לטעום טעם של תורה במובן המלא ביותר. לקהל הזה אנחנו נותנים חוויה מיוחדת במינה – ישיבה לשעה אחת".

 

איך זה עובד?

 

כולל 'דרשו' מורכב מ-65 'חברותות', זוגות לומדים, כאשר כל זוג מורכב מאברך שתורתו אומנותו ובן זוגו הוא אדם מהשורה שנפשו חשקה בתורה. "למרות שמסגרת הלימוד קצרה יחסית אנחנו רוצים לדחוס לתוך השעה הזאת את כל המרכיבים של חווית הלימוד בישיבה", מסביר הרב פיטום. "הלימוד מותאם באופן אישי לכל משתתף הן מבחינת קצב הלימוד וכן מבחינת ההעמקה הנדרשת. למעשה, כל חברותא פועלת כיחידה אוטונומית כאשר ה'כולל' מספק מסגרת גג מקיפה'.

 

אחת לשבועיים מתכנסים כל הלומדים לשיעור כללי המתנהל באווירה תוססת ופתוחה. שאלות ותשובות מתעופפות בחלל האוויר וקשה להבחין מיהו אברך וותיק ומי עושה את צעדיו הראשונים בעולם הגמרא'.

     

"כבר עשר שנים שהכולל שלנו פועל", מספר בגאווה הרב פיטום. "עד כה סיימנו כמה מסכתות – ברכות, סוכה, מועד קטן, מגילה – הדבר נותן לכל אחד את ההרגשה שיש בכוחו להתחיל ולסיים מסכתא'. יש כאלו שהשתתפו קודם בשיעור 'דף יומי' שבו קיים קצב אחיד של דף ליום, אבל הם לא מצאו את עצמם שם. אצלנו הם פורחים".

     

מי שחושב שהשפעת הלימוד הזה נעצרת בשערי ה'כולל' – טועה. "בין הלומדים והאברכים נרקמים קשרים חברתיים עמוקים. האברכים הופכים לכתובת בשאלות של חינוך ילדים, הליכות בבית, התנהגות אישית ועוד. אנחנו יודעים בצורה וודאית שהלימוד חולל שינוי רוחני עמוק בכל המשפחה – אצל הילדים, האשה וגם ההורים".

     

הוא אשר אמרנו – מהפכה אמיתית איננה זו המתרחשת בקולות תרועה ובענני עשן אלא דווקא זו המתנהלת בשקט-בשקט, משפחה אחר משפחה, חברותא אחת בכל פעם. "התורה נמשלה למים", מסכם הרב פיטום, "ואנחנו רואים בצורה מוחשית איך טיפות התורה הנלמדות אצלנו ערב-ערב, חודש אחר חודש, מחוללת השפעה מופלאה".

 

* * *

 

אם גם אתם רוצים להיות חלק מהמסגרת המיוחדת הזאת כל שעליכם לעשות הוא להרים טלפון לרב מרדכי פיטום. אתם תביאו רק את המוטיבציה, לכל השאר הוא כבר ידאג. 052-7624252