ביהדות, האישה פחות מהגבר?

      אמרו לי שביהדות מתייחסים לנשים באופן נחות מהגברים, האם הדבר נכון?       שלום רב! מה שאמרו לך איננו נכון כלל. דוקא ביהדות האשה תופסת מקום מאד חשוב בחיי הכלל. ישנם מדרשים רבים המביעים את חשיבותה של האשה ותרומתה לעולם, כגון מה שאמרו חז"ל: "בזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצרים". ובמשלי בפרקקרא עוד...

 

   

אמרו לי שביהדות מתייחסים לנשים באופן נחות מהגברים, האם הדבר נכון?

 

   

שלום רב!
 
מה שאמרו לך איננו נכון כלל. דוקא ביהדות האשה תופסת מקום מאד חשוב בחיי הכלל. ישנם מדרשים רבים המביעים את חשיבותה של האשה ותרומתה לעולם, כגון מה שאמרו חז"ל: "בזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצרים". ובמשלי בפרק הידוע "אשת חיל" מתאר שלמה המלך בהרחבה את מעלתה הגדולה של האשה.
 
אכן, צריך לדעת שלגבר יש תפקיד מיוחד ולאשה יש תפקיד אחר, לכל אחד יש תפקיד שמתאים לו לפי מבנה נפשו. הגבר תפקידו יותר לעסוק בתורה, במשרות ציבוריות וכדו', והאשה תפקידה יותר לבנות את הבסיס לכל זה. כלומר: זה מתחיל עם כך שהאשה היא זו שמביאה לעולם את ילדיה, וממשיך בכך שהאשה, על ידי שהיא דואגת לבני משפחתה, שיגדלו מתוך הרבה חום ואהבה ובתנאים הכי טובים, היא בעצם זו שבונה נפשית ורוחנית את חיי הרוח של בעלה וילדיה.
 
התפקיד הזה של האשה הוא תפקיד חשוב ביותר, משום שבלעדיו לא היו חיים בעולם, וככל שהיא תעשה את תפקידה באופן היותר נעלה, כך החיים הפיזיים והרוחניים שיש בעולם יגדלו ויתעלו.
 
זה לא אומר שלאשה אסור לעבוד, וזה ודאי גם לא אומר שהבעל לא צריך לדאוג במישור הגשמי לגידול ילדיו, ודאי שזה לא כך, אך הדגש אצל כל אחד, הוא לפי מה שאמרנו.
 
היחס לאשה צריך להיות יחס של הרבה כבוד, עד כדי כך שברמב"ם נפסק שהאדם חייב לכבד את אשתו יותר מגופו.
 
בברכה
יעקב

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.