חרדים לא מתגייסים לצבא!!

אבל למה?

 

   

חרדים לא מתגייסים לצבא, אבל למה?

 

   

שלום רב!
 
הסיבה שאחוז ניכר של החרדים לא מתגייסים לצבא היא משום שעל פי האמונה היהודית, הדבר העיקרי שמגן על עם ישראל מפני האויבים והסכנות הוא לימוד תורה.
 
הקיום של האדם והצלחותיו, אינם תלויים בהשתדלות הטבעית הנעשית. כוונתי לומר, שאדם יכול להשתדל להצליח באיזה ענין, יכול להיות ענין עסקי, יכול להיות מבצע צבאי או כל דבר אחר, ולבסוף, למרות שעל פי ההיגיון לא הייתה סיבה שהדבר לא יצליח, הרבה פעמים נתקלים בחוסר הצלחה מחמת סיבות שונות שהופיעו.
 
מאידך, קורה הרבה שאדם לא פועל בדרכים כל כך ההגיוניות על מנת להשיג את מבוקשו, ובכל זאת ההצלחה מאירה לו פנים.
 
ההסבר לתופעה הנ"ל היא משום שכל דבר שנעשה בעולם, נעשה גם על פי כח רוחני. ולפי הכח הרוחני שיש בדבר, כך מתקבלת התוצאה הפיזית. ודאי שאדם צריך לפעול בעולם על פי כללי הטבע וההיגיון, אך התוצאות תלויות בכח הרוחני שבדבר.
 
כשאנו מדברים על ההגנה על העם והמלחמה באויבינו, גם כאן כנ"ל, ההצלחה תלויה בכח הרוחני ולא בפעילות הפיזית שעושים. ברור שצריך גם צבא ופעילות צבאית, אך חייבים גם כח רוחני חזק שיביא את ההצלחה וההצלה.
 
התורה היא מה שמהוה בעצם את אותו כח רוחני עליו דברנו.
 
זאת הסיבה שחשוב שיהיו הרבה בחורי ישיבות שיתעסקו כל היום בתורה, משום שזה יחזק מאד את הכח הרוחני של הצבא ושל העם.
 
היסטוריונים גדולים טוענים שהקיום של עם ישראל לאורך כל הדורות, למרות הניסיונות הרבים לכלותו, ולמרות היותו עם קטן מאד בין העמים, הינו עובדה שאין לה הסבר הגיוני. זה דבר ניסי לחלוטין. אבל אנו יודעים שההסבר לכך הוא משום שמאז היות עם ישראל לעם, מעולם לא פסקה ממנו תורה, והתורה היא זו שקיימה את העם ושמרה עליו מפני כל הסכנות הגדולות שערבו עליו.
 
החרדים לא טוענים שלא צריך צבא, אך הם טוענים שחלק מהעם צריכים להלחם, וחלק מהעם צריכים לעסוק בתורה, והשילוב הזה, הוא הערובה היחידה לשמירתנו. כך היה גם בתולדות עם ישראל בתקופות יותר קדומות, שלא כולם נלחמו בזמני המלחמות, אלא חלק מהעם עסקו בתורה וחלק יצאו למלחמה. מכיון שהיום שרוב הנוער הולך לצבא, אם נער חרדי מעדיף ללכת לישיבה ולעסוק בתורה במקום ללכת לצבא, אנו מעודדים זאת, ויודעים שזה דבר הכרחי בשביל ההגנה על החיילים שנלחמים ובשביל שתהיה להם יותר הצלחה בפעילותם.
 
בכלל כדאי לדעת שהחינוך בציבור החרדי הוא חינוך להמון נתינה וחסד, דאגה לזולת ולכלל הציבור, ואין שום קשר אי התגייסות חרדים לצבא, לבין חוסר איכפתיות ודאגה לציבור.
 
בברכה,
יעקב

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.