איך מכבסים את הנשמה שחטאה? האם יש 'מכונת כביסה לנשמות'???

כך תאירו את נשמתכם באור התורה והמצוות

אוהד אטינגר

על פי תורת הקבלה, כל חטא שאדם חוטא בו חלילה, מלכלך ומטנף את נשמתו. וכל כתם שכזה נשאר על הנשמה ואינו יורד ממנה, עד שאנחנו ננקה אותו.

דיברת לשון הרע חלילה? כאילו טבלת את ידך בבוץ ולאחר מכן קינחת אותה בחולצתך.

שיקרת? כתם נוסף מתנוסס 'לתפארה' בסמוך לכתם הקודם.

פספסת קריאת שמע בזמנה? כתם נוסף הצטרף לו, וכך הולכים הכתמים ומתרבים, עד שהנשמה כולה עלולה להיות מלוכלכת ומטונפת בטינוף של העבירות והחטאים.

על זה בדיוק אומר הנביא יחזקאל בשמו של הקדוש ברוך הוא: "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם מכל טמאותיכם".

החטא גורם ללכלוך, טומאה, ואת הלכלוך הזה צריך לנקות.

אם נמשיך עם הדוגמה שבה התחלנו, נתאר לעצמנו שאותו אדם שמרח לכלוך ובוץ על החולצה שלו, החליט להפסיק. הוא עוצר את מעשיו, ואינו מורח עוד בוץ על חולצתו.

האם על ידי כך החולצה מתנקה מכל הלכלוך כבר דבק בה?

ברור שלא!

אם אנחנו רוצים שהחולצה תהיה נקייה, אנחנו צריכים לכבס אותה ולנקות אותה מהלכלוך.

כך בדיוק קורה גם ברוחניות.

אדם שחטא בחטא של לשון הרע, ולאחר מכן לא דיבר עוד לשון הרע ולא חטא בחטאים נוספים, נשאר מלוכלך ומטונף בחטא של לשון הרע.

אז מה הוא צריך לעשות? לכבס את החולצה, או במקרה שלנו, לכבס את הלב ואת הנשמה.

כיצד מכבסים?

לכבס חולצה זה קל, תשאלו את אמא והיא תספר לכם. לוקחים את החולצה מכניסים למכונת הכביסה, בוחרים תוכנית הפעלה, מכניסים קצת אבקת כביסה או ג'ל כביסה וכדו', ואחרי שעה יש לנו חולצה נקייה. גיהוץ קל ואפשר ללבוש אותה לחתונה של חבר…

אבל איך מכבסים את הנשמה.

האם יש 'מכונת כביסה לנשמות'???

יש כמה וכמה דרכים לכבס את הנשמה. צריכים לשוב בתשובה, זה תנאי בסיס לפני כל הליך ניקוי.

ומה חוץ מזה?

חכמי הקבלה כותבים חשבון מדויק כמה צומות צריך לצום כדי לכפר על כל חטא. אם תעשו חשבון תגלו שאחרי משהו כמו 45,789 ימי תענית, כנראה תצליחו לכבס בערך חצי מהכתמים שבהם הכתמתם את הנשמה שלכם…

חוץ מזה, שכל גדולי הדורות האחרונים מזהירים שלא להרבות בצומות ובסיגופים גופניים. הם מבהירים שהדרך הזאת אינה מתאימה כיום, כשאנשים חלשים יותר ומפםונקים יותר, והסיגוף הגופני עלול לגרום לנזקים בריאותיים קשים מאוד, הן לבריאות הגוף והן לבריאות הנפש.

אז מה כן אפשר לעשות?

יש כל מיני דרכים לטיהור וזיכוך הנשמה. צדיקים המליצו להרבות בקריאת זוהר, וכן בקריאת ספר האור החיים הקדוש, הדבר מועיל מאוד לזיכוך הנשמה והניקוי שלה מלכלוך החטאים.

כל לימוד תורה ועיסוק בתורה הק'דושה כמובן מזכך את הנשמה ואין דבר חשוב יותר מלימוד התורה.

אבל יש גם מצווה אחת ומיוחדת שהיא סגולה מיוחדת במינה לניקוי הנשמה: מצוות ספירת העומר.

צדיקי הדורות אמרו בדרך רמז ש'ספירה' היא מלשון 'ספיר', שהיתה אחת מאבני החושן, אבן יקרה ומאירה, מי שסופר ספירת העומר, מאיר את הנשמה שלו שתהיה מאירה ונוצצת כמו ספיר ויהלום.

ולכן תיקנו לומר אחרי שסופרים את ספירת העומר את נוסח התפילה המתחילה במילים 'ריבונו של עולם'. שבה אנחנו מתחננים ומבקשים לפני אדון כל "שבזכות ספירת העומר שספרתי היום יתוקן מה שפגמתי בספירה…. ואטהר ואתקדש בקדושה של מעלה… ולתקן את נפשותינו ורוחותינו ונשמותינו מכל סיג ופגם".

בכל יום ויום מציינים את הספירה השייכת לאותו יום, כפי שמופיע בסידורים. ביום הראשון ספירת "חסד שבחסד", ביום השני "גבורה שבחסד", וכן הלאה, עד שביום האחרון מתקנים את מידת "מלכות שבמלכות".

ולכן כדאי להרהר במילים שאנחנו מוציאים מהפה, ולומר את התפילה הזאת בכוונה גדולה ובהתעוררות גדול, כדי שנהיה טהורים ומזוככים, ותהיה נשמתינו זכה וברורה, נקיה וטהורה.

נוסח התפילה:

רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, אַתָּה צִוִּיתָנוּ עַל יְדֵי מֹשֶׁה עַבְדֶּךָ לִסְפֹּר סְפִירַת הָעֹמֶר כְּדֵי לְטַהֲרֵנוּ מִקְּלִפּוֹתֵינוּ וּמִטֻּמְאוֹתֵינוּ, כְּמוֹ שֶׁכָּתַבְתָּ בְּתוֹרָתְךָ: וּסְפַרְתֶּם לָכֶם מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת מִיּוֹם הֲבִיאֲכֶם אֶת עֹמֶר הַתְּנוּפָה שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת תְּמִימֹת תִּהְיֶינָה: עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם, כְּדֵי שֶׁיִּטָּהֲרוּ נַפְשׁוֹת עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל מִזֻּהֲמָתָם. וּבְכֵן יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ יְיָ אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ, שֶׁבִּזְכוּת סְפִירַת הָעֹמֶר שֶׁסָּפַרְתִּי הַיּוֹם, יְתֻקַּן מַה שֶׁפָּגַמְתִּי בִּסְפִירָה (חסד שבגבורה) וְאֶטָּהֵר וְאֶתְקַדֵּשׁ בִּקְדֻשָּׁה שֶׁל מַעְלָה, וְעַל יְדֵי זֶה יֻשְׁפַּע שֶׁפַע רַב בְּכָל הָעוֹלָמוֹת וּלְתַקֵּן אֶת נַפְשׁוֹתֵינוּ וְרוּחוֹתֵינוּ וְנִשְׁמוֹתֵינוּ מִכָּל סִיג וּפְגָם וּלְטַהֲרֵנוּ וּלְקַדְּשֵׁנוּ בִּקְדֻשָּׁתְךָ הָעֶלְיוֹנָה, אָמֵן סֶלָה: