קובי לוי: "לימוד התורה נתן לי כלים של ניתוח ובקרה על כל הנעשה בחיי"

העיתונאי הרב קובי לוי מדבר על ההבדל שבין שיעור תורה ללימוד בישיבה, למה עדיף לאכול במטבח מאשר להסתפק בפלח תפוז, ואיך משתמשים בכישרון הספרותי למטרות קדושות.

העיתונאי הרב קובי לוי מדבר על ההבדל שבין שיעור תורה ללימוד בישיבה, למה עדיף לאכול במטבח מאשר להסתפק בפלח תפוז, ואיך משתמשים בכישרון הספרותי למטרות קדושות.

 

הרב קובי לוי הוא אחת הדמויות הציבוריות המוכרות ביותר בנתניה. כיום הוא מכהן בתפקיד חבר מועצת העיר ויש מאחוריו רקורד ארוך ומרשים של עשייה ציבורית. אבל יש גם קובי לוי אחר, זה שהתחיל את דרכו התקשורתית כעיתונאי ב'ידיעות אחרונות', עשה מהפך מפתיע בחייו כשחזר בתשובה, וממשיך עד היום לכתוב סיפורים ומאמרים מרתקים המתפרסמים בבמות מגוונות ונקראות בשקיקה על ידי קהל רחב של קוראים, דתיים כחילונים.

 

נפתח בשאלה בסיסית: מה בעצם נותן לך כאדם לימוד התורה?

 

"יש אנשים רבים שמסתובבים עם תחושת בטחון עצמי שהם יודעים הכול ומבינים הכול, ושחכמי התורה לא יחדשו להם כלום. הדבר הראשון כשאתה פוגש במלוא העוצמה את עולם לימוד תורה, זה ראשית כל תחושה עצומה של ענווה.  אני מעיד על עצמי שכשנכנסתי לסוגיות התלמודיות גיליתי שאני חי בערפול ובלבול מושגים מוחלט, ושאני מוקף בהמון שאלות בלתי פתורות. שינון הסוגיות הוסיף לי שכל ישר. גיליתי לשמחתי שאני יודע שאני לא יודע. לימוד התורה זיכך את השכל והעניק לי כלים של ניתוח ובקרה של כל הנעשה בחיי הפרטיים ובעולם כולו. לימוד תורה מעצים ומחזק שני מוטיבים מאוד משמעותיים בחייו של האדם: הביטחון העצמי באורח החיים היהודי, ומעל הכול שמחת חיים כשאתה יודע שאתה חי נכון ונמצא בדרך האמת ויש לך מושג מאין באת ולאן אתה הולך ומה השכר הצפון לך".

 

אתה מדבר על התרומה של התורה להבנת חייך האישיים אבל מי שלומד גמרא פוגש סוגיות שעוסקות בשור שנגח את הפרה ודברים מהסוג הזה. איך זה מתחבר לחיים המעשיים בימינו?

 

"מי שטעם את טעם הגמרא מגלה דבר מאוד מעניין. מצד אחד אלו בהחלט סוגיות שעוסקות במצבים שאנחנו חיים אותם ביום-יום מחד, וגם אם הגמרא מדברת על פרה וחמור לא קשה לעשות את התרגום למושגים בני זמננו. אבל מאידך, לומד הגמרא גם רוכש לעצמו כלים ועקרונות כלליים שבהם הוא יכול לנתח כל תופעה בעולם – החל מפרשיות פוליטיות ועניינים כלכלים וכלה ביחסים שבין חברות ומשפחות ועמים, והכל דרך האספקלריא המאוד חדה של הגמרא".

 

בדרכך לעולם התורה למדת גם בשיעורי תורה מזדמנים וגם באופן שיטתי ומסודר בישיבה ובכולל. איך היית מגדיר את ההבדל שבין שני סוגי הלימוד? למה בעצם צריך ישיבה ולא מספיק לקפוץ מפעם לפעם לשיעור תורה?

 

"את מי שהולך לשיעור תורה מזדמן הייתי ממשיל לאדם רעב מאוד שאין לו כסף לקנות ארוחה דשנה ועם השקל וחצי שיש לו בכיס הוא קונה פעם ביס של לחמניה ופעם חתיכת נקניק ושם פלח של תפוז. הוא לא מת מרעב אבל קשה להגיד עליו שהוא שבע. לימוד עקבי ויום-יומי בכולל או בישיבה יוצרים דבר מופלא ביותר: מצד אחד, תחושה של שובע רוחני, ומצד שני תאבון אדיר לאכול את כל המסעדה… עם זאת אין ספק שהטעימות הללו הן נדבך ראשוני ובסיסי לקראת כניסה לעולם התורה. לכן אני בהחלט ממליץ לכל צעיר שנמצא בתהליך התחזקות רוחני שיעבור קודם שלב של שיעורי תורה מפעם לפעם, ושיהיה בבחינת 'מוסיף והולך'  עד שיגלה שיש לו תעצומות נפש ובטחון עצמי להיכנס לישיבה ללא חשש מה יגידו ההורים".

 

בנוסף לפעילותך הציבורית אתה גם עיתונאי שעוסק בכתיבה ומפרסם סיפורים מרתקים מאוד. מה מנחה אותך בעבודתך הספרותית?

 

"חד משמעית לא אכתוב סיפור אם אין מאחוריו מסר מוסרי, ערכי, זוגי או משפחתי שכמובן שאוב מהעולם היהודי. בעיני כתיבת ספרים וסיפורים היא דרך נוספת לקרב את האדם להקב"ה. דרך התיאורים, הדיאלוגים והמונולוגים של הסיפור אתה יכול להכניס המון מסרים תורניים גלויים ועקיפים וזהו כלי אפקטיבי מאוד. הייתי אומר שמבחינות מסוימות בימינו הסיפורים הנכונים הטובים הן ספרי המוסר של הדור". 

 

יש כאלו שחוששים להתחזק בתורה בטענה שהדבר יחייב אותם לוותר על כל הכישורים והתחביבים שהיו להם בעולם הקודם. כמי שפיתח את כישרון הכתיבה בעולם החילוני וממשיך לעסוק בו עד היום, יש לך לומר על החשש זה?

 

"ההנחיות של גדולי התורה עימם באתי במגע הייתה שכל בעל תשובה ינצל באופן מקסימלי את הכישורים הרוחניים או האקדמיים שהוא בא איתם. בעל תשובה אינו מגיע לעולם התורה כתינוק שזה עתה נולד. הוא מביא איתו ציקלון גדוש בכישורים וידיעות. מה שהוא צריך לעשות הוא לבצע סינון של השקפות מוטעות, להישאר עם החומר המזוקק שזכה לו, להטביל את המידע הזה במקווה האדיר של ים התורה ולהמשיך לקדש שם שמים עם כישורי הנגינה, הציור הכתיבה וכל תחום אחר שבו הוא התברך"..