מבחן "בגרות"?

היכן נמצאת הבגרות האמיתית – ביכולת לענות בצורה נכונה על כך וכך שאלות במתמטיקה או ביכולת לדבוק בערך המוסרי של אמירת אמת?

היכן נמצאת הבגרות האמיתית – ביכולת לענות בצורה נכונה על כך וכך שאלות במתמטיקה או ביכולת לדבוק בערך המוסרי של אמירת אמת?

 

איך נהפך אדם ל"בוגר"?

 

התשובה לכך תלויה באופן שבו מגדירים את המושג בגרות. האם זה עניין של גיל? צבע הכרטיסייה? מידת נעליים? ואולי הדבר תלוי במתן זכות הצבעה בבחירות, או ביכולת להוציא רישיון נהיגה?

 

ברור שההגדרות שהצענו עד כה אינן מספקות. לפי התנהגותו של הנהג הישראלי ניתן להיווכח בנקל שרישיון נהיגה ביד איננה ערובה לבגרות, ומה שקורה בכנסת מוכיח כאלף עדים שאפילו היכולת להיבחר לגוף הציבורי החשוב ביותר במדינה אינה מעידה בהכרח על בגרותו של האדם. האם קיימת הגדרה נכונה יותר, ממצה יותר, למושג הבגרות?

 

במערכת הלימוד החילונית מקובל להגדיר את מושג הבגרות בהתאם לרמה מסוימת של הישגים לימודיים. זו הסיבה שמבחני סיכום הלימודים בתיכון קרויים "מבחני בגרות". ההנחה הגלומה בכינוי הזה היא שמי שצבר במוחו כמות מסוימת של אינפורמציה בתחום המתמטיקה, האנגלית או אפילו התנ"ך ראוי לשאת בתואר המכובד ורב-המשמעות של "בוגר".

 

אבל האם ידע ובגרות קשורים בכלל האחד בשני? האם אדם שיודע יותר הוא גם אדם "בוגר" יותר?

 

אירועי השבועות האחרונים מציגים את ההשוואה הזאת בצורה אירונית למדי. מבחן הבגרות במתמטיקה הודלף ופורסם בין התלמידים שהיו אמורים להשתתף בו. בחקירת האירוע התברר כי מי שעמד מאחורי המעשה היו לא אחר מאשר שני מורים שהופקדו על הכנת המבחן. האחראים למעשה יועמדו לדין, אבל מה שכמעט ולא זכה לשום התייחסות ציבורית היא העובדה שאלפי תלמידים שביניהם הופץ המבחן הגנוב, עד לחשיפת האירוע, לא ראו כל פסול בכך שהם בעצם עומדים לזכות בציון גבוהה על סמך מידע כוזב. 

 

נשאלת השאלה היכן נמצאת הבגרות האמיתית – ביכולת לענות בצורה נכונה על כך וכך שאלות במתמטיקה או ביכולת לדבוק בערך המוסרי של אמירת אמת?

 

במאמר חריף ועוקצני מבקר ד"ר אביעד הכהן את מבחן הבגרות הישראלי: "הרעיון, שבראשיתו היה נכון ובעל כוונות מועילות, היה, ברבות השנים, לתעשייה שלמה, משומנת היטב, שמפרנסת אלפי אנשים, אך בינה לבין רכישת השכלה אין כל קשר".

 

"הדבר ניכר בתוצאות. לא אחת אני נתקל בסטודנטים אשר לפי ציוניהם בבחינת הבגרות באנגלית, חמש יחידות כמובן, היו אמורים לדעת על פה קטעים שלמים ממחזותיו של שייקספיר. אך משפוצים הם את פיהם, מתברר שהם בקושי מסוגלים להוציא משפט אחד שלם באנגלית, חף מטעויות… מצב העברית וידיעת הספרות אינו טוב בהרבה. ידיעת ההיסטוריה שייכת כבר מזמן להיסטוריה, וגדול השירה העברית ריה"ל הוא כינוי לקבוצת כדורגל מפוארת מספרד… תעודת הבגרות הפכה להיות תכלית ולא אמצעי, וטרם פגשתי תלמיד אחד שבזכותה היה לאוהב תורה ותאב ידע. המצטיינים שבין תלמידינו, ולאושרנו יש (עדיין) לא מעט כאלה, הם יודעי תורה ואוהבי מדע, למרות בחינות הבגרות ולא בגללן".

 

כאשר הורים מתלבטים אם לשלוח את ילדיהם לישיבה קדושה בגלל שיקולים של מבחן בגרות, כדאי לזכור שהבגרות האמיתית אינה נמדדת במונחי אינפורמציה אלא בבניית אישיות ערכית ורוחנית, דבר שנעשה רק בישיבה.