ישיבה למתחזקים או ישיבה תיכונית?

      בס"ד שלום כבוד הרב. אני בחור בן 16, בעברי למדתי בבית ספר חילוני, והשם יתברך זיכה אותי לעבור אחר כך לישיבה למתחזקים, שגם ניתן לעשות שם בגרויות בתור אופציה למי שרוצה. הבעיה שלי היא שבזמן האחרון קרובי משפחתי מנסים כל הזמן לשכנע אותי לעבור ללמוד בישיבה תיכונית. אני מאד אוהב ללמוד תורהקרא עוד...

 

   

בס"ד שלום כבוד הרב. אני בחור בן 16, בעברי למדתי בבית ספר חילוני, והשם יתברך זיכה אותי לעבור אחר כך לישיבה למתחזקים, שגם ניתן לעשות שם בגרויות בתור אופציה למי שרוצה. הבעיה שלי היא שבזמן האחרון קרובי משפחתי מנסים כל הזמן לשכנע אותי לעבור ללמוד בישיבה תיכונית. אני מאד אוהב ללמוד תורה ומאד אוהב את הישיבה שלי, וגם ברור לי שהבגרויות שאני עושה דרך הישיבה בה אני נמצא כעת, יספיקו לי בשביל להסתדר בחיים. אך בכל זאת בגלל שהם לוחצים עלי אני לא מספיק רגוע, וגם אני חושב שבישיבה התיכונית אולי אצליח גם ללמוד תורה כמו שצריך ואני יהנה שם מהלימוד תורה כמו שאני נהנה מכך היום. חשוב לי מאד לעשות תמיד רק את רצון השם, והייתי מאד רוצה לשמוע מה הרב חושב על כך. בתודה מראש.

 

   

שלום רב !!
 
בראשית דברי, חשוב לי מאד להגיד לך שמתוך המילים שכתבת, ניכר מאד שאתה בן עליה אמיתי, בחור עם יראת שמים, אהבת תורה ואהבת האמת. יש לך חיבור טוב לקדושה ופוטנציאל גדול להיות תלמיד חכם אמיתי וצדיק. אשריך שזכית.
 
לגבי המחשבה שלך ללמוד בישיבה תיכונית, אתה צריך לדעת שאם משלבים יחד עם לימודי הקודש גם לימודי חול, ובטח שאם משלבים לימודים ברמה כזו שדורשת הרבה השקעה, אז אי אפשר במגביל גם לגדול בתורה כראוי. הסיבה שהיום אתה חש כזו אהבה ללימוד גמרא, קשורה מאד גם לעובדה שהראש והלב שלך פנויים מעיסוקים אחרים רציניים. אני משער שהיו לך  תקופות שהיית קצת טרוד בענינים אחרים שהציקו לך, והרגשת באותן תקופות שהמשיכה שלך ללימוד פחתה. אז רק תבין שאם אתה מכניס לך לחיים טרדה של לימודים כלליים מידי יום ביומו,שזה כולל שעות רבות של השקעה ומבחנים, הרבה יותר ממה שנדרש ממך כיום, איך אתה בכלל יכול לצפות שתמשיך להמשך ללימוד תורה ולהנות ממנו כמו שאתה נמשך ונהנה היום. לימוד תורה זה לא לימוד כמו לימוד של מקצוע חול. לימוד תורה זה ענין רוחני, שמכניס לאדם קדושה והתרוממות, שזה חלק בלתי נפרד מהתענוג של התורה. וגם ללימוד תורה כידוע ישנה התנגדות של היצר שמנסה כשהוא יכול, להפריע לאדם ללמוד. לכן צריך קרקע ובסיס טוב בשביל להצליח בתורה.
 
אם תחפש בספרים כל מיני מאמרי חז"ל שמדברים על דרך העליה בתורה. תראה שהדבר ברור כשמש, שבשביל לגדול בתורה צריך שהלב יהיה פנוי מדברים אחרים (גם אם יש לאדם משפחה גדולה והוא חייב לעבוד, גם אז עליו למעט בעבודה לפי היכולת, וכשהוא כן עובד, לעשות את זה בלי שהלב שלו יתפס לענינים גשמיים ובלי שהדבר יגרום לו טרדה שכלית או נפשית). במאמרי חז"ל הרבים שיש לנו מבואר שככל שאדם ממעט יותר בעניני עולם הזה, כך הוא יזכה יותר להתחבר לתורה, להתעלות בה ולהרגיש דרכה תענוג נפלא. וכך נהגו באמת בכל הדורות, שכל בחור שנפשו חשקה בתורה, השקיע את כל לבו וזמנו רק בתורה הקדושה. אף אחד לא חשב על שילוב לימודיים כלליים לבחורים שלומדים תורה.

 
אני מברך אותך מכל הלב שתזכה באמת להיות גדול בתורה וצדיק, ותמיד תזכה להיות שמח ומרוצה.
 
בברכה,
יעקב

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.