לימוד בישיבה: העסקה המשתלמת ביותר

מה יש בישיבה? גם הנאה רוחנית, גם פיתוח כושר המחשבה, גם חברה איכותית וידידותית שמעריכה תלמידים חרוצים וטובים. איזה בחור או הורה לא היה רוצה עסקת חבילה כזאת?

מה יש בישיבה? גם הנאה רוחנית, גם פיתוח כושר המחשבה, גם חברה איכותית וידידותית שמעריכה תלמידים חרוצים וטובים. איזה בחור או הורה לא היה רוצה עסקת חבילה כזאת?

 

כששואלים את הרב אליעזר הולמן, מרכז פרויקט 'בארגון 'אחינו', מהו ההבדל שבין לימוד בישיבה לבין השתתפות שיעור תורה רגיל הוא עונה בשאלה: "תגיד לי אתה – מה ההבדל בין מי שנהנה במסעדה מארוחה טעימה לבין ה'שף' של המסעדה? עד עכשיו טעמת את האוכל, עכשיו הגיע הזמן שתלמד לבשל את הארוחה בעצמך".

 

הישיבה, ממשיך הרב אליעזר ומסביר, היא הרבה יותר ממוסד לימודי גרידא. בישיבה מקבל התלמיד כלים לכל החיים שבאמצעותם הוא יוכל להמשיך וללמוד בכוחות עצמו. "כשאני משוחח עם תלמיד שמתלבט באיזה סוג מסגרת להמשיך אני שואל אותו אם הוא פעם טעם את ההנאה שיש למי שחשב על סברה יפה או פתר חידה קשה. אני אומר לו: 'בישיבה יהיה לך את הטעם המתוק הזה כל יום".

 

רכישת כלים ללימוד התורה היא אחת המטרות החשובות של הישיבה, אבל לא היתרון היחיד שהיא מקנה לתלמידיה. "בחברה החילונית", אומר הרב אליעזר, "אם אתה לא חזק, אם אתה 'חנון' או מרובע כזה, קשה לך להתקבל בחברה. מבחינה חברתית אתה לא שווה הרבה. לעומת זאת בישיבה יש הערכה לשכל שלך לאישיות שלך, לכשרון שלך. בישיבה ירצו אותך בגלל מה שאתה בלי שתצטרך לעשות 'פוזות'.

 

"החברה בישיבה היא חברה מאוד איכותית וידידותית. פיתוח המידות הטובות היא אחד המרכיבים המרכזיים של החינוך בישבה והדבר בא לידי ביטוי בכל מערכת היחסים שבין אדם לחברו".

 

ואיך משכנעים את ההורים להסכים לצעד הזה?

 

"לדעתי היום זה יותר קל כי החינוך החילוני פשט את הרגל. להורים המודאגים אני מסביר אני שעד היום הילד שלהם היה למעשה ילד של השכונה, של הרחוב, של התקשורת והסביבה. אחרי שהוא ילמד בישיבה ההורים פתאום יגלו שהילד הפך להיות הילד שלהם. הם יקבלו ילד ערכי, עם חינוך למדות טובות, דרך ארץ וכיבוד אב ואם.

 

חוץ מזה, ידוע שהישיבה מפתחת את הכישרון של התלמיד בכל תחום. משמעות הדבר שגם אם הילד יגדל וירצה לצאת לעבוד אתם תקבלו אדם שהוא בעל כשרון בנוסף להיותו בעל אישיות ערכית. איזה הורה לא היה רוצה 'עסקת חבילה' שכזאת?"