מליונר קמצן

האם מותר לקבל את תרומה מאישה שהחליטה לתרום ללא ידיעת בעלה, משום שהוא קמצן?

באחת מוועדות הצדקה התקבל טלפון מאשה המעונינת לתרום 10,000 ₪ עבור הארגון, במהלך השיחה התברר שהאשה החליטה לתרום ללא ידיעת בעלה מאחר ולדבריה בעלה עשיר גדול וקמצן ובשבילו סכום כזה לצדקה הוא סביר ביותר. האם אכן מותר לקבל את התרומה ממנה ולכופו לדבר מצוה?

התשובה:
הנידון מורכב משלשה נידונים:

א. האם כופין על הצדקה?

ב. מהו שיעור חיוב נתינת צדקה?

ג. מי רשאי לכוף על זה?

בשו"ע (יו"ד רמח ס"ב) מבואר: שכופין על מצות צדקה ושיעור נתינתו הוא: לפי השגת ידו. ואם הוא עשיר גדול, צריך ליתן די מחסורם של כל העניים. ואם אין ידו משגת נותן; חומש, או מעשר כמבואר בשו"ע (רמט). ונחלקו הקצוה"ח והנתיה"מ (ג) האם רק בי"ד רשאין לכוף על מצות עשה? אך בנידון דידן; אפילו אם נחשיב את ועדת הצדקה כבי"ד, ודאי שאין האשה רשאית ליתן ממון בעלה לצדקה, משום שגם בי"ד הכופין הוא רק בפני העשיר ואין רשאין לכוף שלא בפניו כמבואר בשו"ע (רמח ס"א).

[לקישור לכתבה – אתר שופר]

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.