הישיבה: כמו אקווריום לדג

הרב אריאל אלבז מסביר את ההבדל שבין השתתפות מזדמנת בשיעור תורה לבין לימוד רציף בישיבה.

הרב אריאל אלבז מסביר את ההבדל שבין השתתפות מזדמנת בשיעור תורה לבין לימוד רציף בישיבה.

         

"ישיבה זה הרבה יותר ממקום שבו לומדים תורה", אומר לנו הרב אריאל אלבז, ראש ישיבת 'אחינו הקדושה' בשכונת הר נוף בירושלים. "ישיבה זו הוויה שלמה שכל כולה אפופה בתורה. מי שמשקיע את עצמו בהוויה הזאת, בפרט בשנים המכריעות של גיל ההתבגרות, הדבר יהפוך אותו פשוט לאדם אחר, מרומם יותר, טהור יותר ואיכותי יותר".

 

אי אפשר שלא להיות מוקסמים מאישיותו הקורנת של הרב אלבז. יש לו ברק בעיניים וחיוך חביב. בשנים האחרונות עברו תחת ידיו עשרות רבות של צעירים מתחזקים שעלו על המסלול התורני והגיעו להישגים מרשימים, והוא ממשיך ומפרט:

 

"בחור שנכנס לשמוע שיעור במדרשיה זה יפה וזה טוב מאוד. הוא מוסיף לעצמו ידיעות חשובות בתורה, לומד להכיר את התענוג המיוחד של הלימוד ואין כל ספק שהדבר משפיע עליו לטובה. אבל מי שרוצה לחוות את השפעת התורה במלוא עוצמתה לא מספיק לו לעשות גיחות מזדמנות לעולם התורה, הוא צריך להיות שרוי בתוכו ברציפות".

 

"הדוגמא שמקובל להביא זה כמו קומקום על האש. אם אתה מוריד את הקומקום אחרי זמן קצר הוא יתחמם אבל לא יגיע לרתיחה. צריך רצף של זמן כדי שהקומקום ירתח. אפשר גם להביא את משל האקווריום והדג. שיעור תורה זה כמו להזליף מעט מים על הדג. זה טוב, אבל לא מספיק. מה שהדג באמת צריך זה להימצא באקווריום שכולו מלא מים".

 

בנוסף לרצף הלימודי, שמתאפשר רק כשנמצאים ברציפות במקום של תורה, יש ללימוד בישיבה מעלות נוספות. "הצביון והאווירה של ישיבה מושתתים לחלוטין על התורה", מסביר הרב אלבז. "הדבר הזה בא לידי ביטוי במישורים רבים. למשל, ביחס החברתי שבין הבחורים. כאשר אדם נמצא בסביבה הספוגה בתורה הוא מקבל מושגים חדשים שאין למצוא כמותם בעולם החילוני מבחינת ההקפדה על כבוד הזולת, עדינות המידות, ההתחשבות בזולת. אפילו השפה וסגנון הדיבור משתנים ומקבלים גוון שונה. לא רק שהבחור מגלה סטנדרטים גבוהים יותר מאלו שהיו מוכרים לו בעבר, הוא עצמו משתנה. האישיות שלו משתנה. יש לתורה כוח לחולל שינוי באישיות האדם והדבר ניכר בעליל כאשר משווים את אישיותו של הבחור לאחר לימוד של כמה חודשים בישיבה. זה עולם אחר".

 

"כל המעלות הללו", מזדרז הרב אלבז להוסיף, "מצריכות נוכחות רציפה בישיבה וככל שהרציפות תתמשך התועלת תהיה גדולה יותר. צריך לזכור שכל יציאה מחוץ לכותלי הישיבה מביאה את התלמיד במגע עם העולם החיצון וגוררת ירידה בלתי נמנעת בעליה הרוחנית. משום כך קיים יתרון גדול בשהייה בישיבה במשך 24 שעות ביממה, כמובן עם יציאות הכרחיות לבית בשבתות וכדו', אבל המגמה צריכה להיות כמה שיותר ברצף".