לימוד במדרשיה או בישיבה?

שאלה: מה ההבדל בין ללמוד תורה במדרשייה שקיימת בבית כנסת ליד מקום מגורי,  לבין ללמוד בישיבה? תשובה: אי אפשר שלא להיות מוקסמים מאישיותו הקורנת של יש לו ברק בעיניים וחיוך חביב. בשנים האחרונות עברו תחת ידיו עשרות רבות של צעירים מתחזקים שעלו על המסלול התורני והגיעו להישגים מרשימים, והוא ממשיך ומפרט:"ישיבה זה הרבה יותר ממקוםקרא עוד...

שאלה:

מה ההבדל בין ללמוד תורה במדרשייה שקיימת בבית כנסת ליד מקום מגורי,  לבין ללמוד בישיבה?

תשובה:

אי אפשר שלא להיות מוקסמים מאישיותו הקורנת של יש לו ברק בעיניים וחיוך חביב. בשנים האחרונות עברו תחת ידיו עשרות רבות של צעירים מתחזקים שעלו על המסלול התורני והגיעו להישגים מרשימים, והוא ממשיך ומפרט:"ישיבה זה הרבה יותר ממקום שבו לומדים תורה", מסביר הרב אריאל אלבז, ראש ישיבת 'אחינו הקדושה' בשכונת הר נוף בירושלים. "ישיבה זו הוויה שלמה שכל כולה אפופה בתורה. מי שמשקיע את עצמו בהוויה הזאת, בפרט בשנים המכריעות של גיל ההתבגרות, הדבר יהפוך אותו פשוט לאדם אחר, מרומם יותר, טהור יותר ואיכותי יותר".

"בחור שנכנס לשמוע שיעור במדרשייה זה יפה וזה טוב מאוד. הוא מוסיף לעצמו ידיעות חשובות בתורה, לומד להכיר את התענוג המיוחד של הלימוד ואין כל ספק שהדבר משפיע עליו לטובה. אבל מי שרוצה לחוות את השפעת התורה במלוא עוצמתה לא מספיק לו לעשות גיחות מזדמנות לעולם התורה, הוא צריך להיות שרוי בתוכו ברציפות".

"הדוגמא שמקובל להביא זה כמו קומקום על האש. אם אתה מוריד את הקומקום אחרי זמן קצר הוא יתחמם אבל לא יגיע לרתיחה. צריך רצף של זמן כדי שהקומקום ירתח. אפשר גם להביא את משל האקווריום והדג. שיעור תורה זה כמו להזליף מעט מים על הדג. זה טוב, אבל לא מספיק. מה שהדג באמת צריך זה להימצא באקווריום שכולו מלא מים".

בנוסף לרצף הלימודי, שמתאפשר רק כשנמצאים ברציפות במקום של תורה, יש ללימוד בישיבה מעלות נוספות. "הצביון והאווירה של ישיבה מושתתים לחלוטין על התורה", מסביר הרב אלבז.

"הדבר הזה בא לידי ביטוי במישורים רבים. למשל, ביחס החברתי שבין הבחורים. כאשר אדם נמצא בסביבה הספוגה בתורה הוא מקבל מושגים חדשים שאין למצוא כמותם בעולם החילוני מבחינת ההקפדה על כבוד הזולת, עדינות המידות, התחשבות בזולת. אפילו השפה וסגנון הדיבור משתנים ומקבלים גוון שונה. לא רק שהבחור מגלה סטנדרטים גבוהים יותר מאלו שהיו מוכרים לו בעבר, הוא עצמו משתנה. האישיות שלו משתנה. יש לתורה כוח לחולל שינוי באישיות האדם והדבר ניכר בעליל כאשר משווים את אישיותו של הבחור לאחר לימוד של כמה חודשים בישיבה. זה עולם אחר".

"כל המעלות הללו", מזדרז הרב אלבז להוסיף, "מצריכות נוכחות רציפה בישיבה וככל שהרציפות תתמשך התועלת תהיה גדולה יותר. צריך לזכור שכל יציאה מחוץ לכותלי הישיבה מביאה את התלמיד במגע עם העולם החיצון וגוררת ירידה בלתי נמנעת בעליה הרוחנית. משום כך קיים יתרון גדול בשהייה בישיבה במשך 24 שעות ביממה, כמובן עם יציאות הכרחיות לבית בשבתות וכדו', אבל המגמה צריכה להיות כמה שיותר ברצף".

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

 

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.