אני הולך לישון בלילה מתוך ידיעה שמיליוני שקלים ששייכים לי…

‘הבבא האשכנזי’ הצדיק רבי נחום כהן שליט”א, המכונה ‘בבא נחום’, מדבר על שמחה אמיתית המנותקת מהבלי העולם הזה

יעקב א. לוסטיגמן

דמותו המאירה של רבי נחום כהן שליט”א, מפורסמת מאוד בקרב תושבי ירושלים החרדית. הוא מכונה בפי כל ‘בבא נחום’, למרות היותו אשכנזי שורשי, אולי בגלל גינונים מזרחיים שסיגל לעצמו באופן בו הוא פונה לאנשים בכבוד ובהפגנת ידידות ואהבה לכל אחד, ואולי מסיבות אחרות.
הרב נחום מספר לנו שהוא זכה ללמוד תורה ומוסר מהצדיק הירושלמי הנודע רבי זונדל קרויזר זכר צדיק לברכה, שחיבר את סדרת הספרים ‘אור החמה’ והיה אחד מגאוני הדור. לדבריו התכונה הבולטת ביותר באופיו של הרב קרויזר היתה השמחה העצומה שניכרה על פניו בכל עת.
“לא היה לו כלום, הוא גר בדירה קטנטנה, המטבח שם היה פצפון, חי בפשטות שהיום יגדירו אותה ‘מזעזעת’, ובכל זאת לא מש החיוך מעל פניו. הוא היה המאושר באדם. תמיד הוא היה מרוצה ושוב דבר לא עצבן אותו או אכזב אותו.
“ומי לנו גדול מהבבא סאלי שכל העולם כולו חרד למוצא פיו. זכיתי להיות מקורב לבבא סאלי, ביקרתי בביתו פעמים רבות ושהיתי שם, ראיתי איך הוא מתנהג ואיך נראית ההתנהלות במקום.
“אנשים באו מכל קצווי תבל כדי לקבל ממנו כוס ערק וברכה מהלב הטהור שלו. עד היום אנשים מתמלאים ברגשי הוד ורוממות כשרק מזכירים לידם את שמו של סידנא בבא סאלי הקדוש.
“כל מי שמסתכל בתמונתו של הבבא סאלי, מה הוא רואה?
“שמחה! אושר! סיפוק! הנאה!
“הבבא סאלי היה שמח, בכל רגע מימי חייו הוא היה מלא שמחה ואושר, פניו הבהיקו משמחה עילאית.
“ומה היה לו? היה לו כסף? זהב? כלום!
“הוא גר בדירה פשוטה, עם תנאים מינימליים, עם בגדים ישנים ובלים, שום דבר לא היה לו, אבל היה לו הכל. הוא היה המאושר באדם.


“למה באמת?”, תוהה הרב כהן, “איך זה שהבבא סאלי ורבי זונדל קרויזר שלא היה להם שום דבר גשמי, ובכל זאת הם היו כל כך שמחים ומאושרים?

“כי הם היו מנותק מכל הדמיונות האלו שיש לרוב האנשים!
“אנשים מדמיינים שאם יש לך רכב יפה זה סימן שיותר נוח לך, ואם יש אתה גר בשכונה יותר יוקרתית אז אתה יותר מרוצה, ואם יש לך יותר כסף בחשבון הבנק אז בכלל אתה צריך להיות מאושר.
“אבל האמת היא שכל הדברים האלו לא מביאים אושר, הם לא מייצרים שמחה.
“הרי חכמי התלמוד אמרו ‘יש לו מנה רוצה מאתיים’, מי שיש לו מנה, מטבע השווה מאה דינרים, רוצה מאתיים דינרים. זה טבע האדם, כל אחד רוצה כפול ממה שיש לו עכשיו.
“ככל שהאדם עשיר יותר, כך הוא זקוק ליותר כסף, חסר לו יותר כסף. הוא פחות מרוצה ופחות מאושר.
“כי איך אפשר לשמוח כשאתה מרגיש שאתה חייב, אבל ממש חייב! להכפיל את הונך?
“מול הבית שלי בירושלים, יש סניף של בנק פאג”י”, מספר הרב כהן בחיוך. “אני יושב לי בבית, מסתכל מהחלון ורואה את הבנק, אני מדמיין לעצמי שכל הכסף שמונח שם, הוא הכסף שלי.
“אתה יודע כמה מיליונים זה? ככה אני הולך לישון בלילה מתוך ידיעה שמעבר לכביש, שם בסניף הבנק, שוכבים להם מיליוני שקלים ששייכים לי… איזו הרגשה נפלאה…
“האנשים שהכסף הזה באמת שייך להם, הם לא מאושרים כמוני. כי הכסף שלהם מושקע בבורסה ובדיוק ירדו מחירי הנפט, כך שקשה לדעת איך זה ישפיע על מחירי הברזל, ואולי תהיה נפילה חזקה בענף הספנות מה שכמובן יפיל את שער הדולר, אז אולי עדיף בכלל להמיר את כל המט”ח ליורו…
“אבל מצד שני, אם שער הדולר צפוי לרדת, אז עדיף להשאיר את הכסף נזיל כדי לקנות דולרים במחיר הנמוך לאחר שהדולר ירד, ואז נוכל לקנות יותר דולרים באותו סכום כסף…
“הנה תראה איזה יופי, הם עובדים קשה, הם לא ישנים בלילה כדי למלא את הכספת של הבנק שממול הבית שלי, ואני זה שנהנה מהכסף וישן בלילה בשמחה ובנחת מתוך ידיעה ברורה שמעבר לכביש שוכבים להם מיליוני שקלים השייכים לי באופן בלעדי… נראה מי יצליח לקחת לי את הכסף הזה, הרי הדמיון יותר חזק מכל מציאות אפשרית”.