יש לי סבלנות

עַל פִּי ה' יִסְעוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְעַל פִּי ה יַחֲנוּ כָּל יְמֵי אֲשֶׁר יִשְׁכֹּן הֶעָנָן עַל הַמִּשְׁכָּן יַחֲנוּ:וּבְהַאֲרִיךְ הֶעָנָן עַל הַמִּשְׁכָּן יָמִים רַבִּים וְשָׁמְרוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת מִשְׁמֶרֶת ה' וְלֹא יִסָּעוּ:וְיֵשׁ אֲשֶׁר יִהְיֶה הֶעָנָן יָמִים מִסְפָּר עַל הַמִּשְׁכָּן עַל פִּי ה' יַחֲנוּ וְעַל פִּי ה' יִסָּעוּ:(במדבר ט' י"ח)

"… אמא ! מתי כבר יש לי יום הולדת ?! כל הילדים בכיתה כבר חגגו מסיבת יום הולדת, ורק לי עוד לא חגגו יום הולדת…. יום ההולדת שלך –יוסי –יחול בעוד שלושה חדשים …עוד כמה ??? … שלושה חדשים … אמא , כמה זה שלושה חדשים ? זה הרבה ? כבר אין לי סבלנות…"

 

"…לאחר הרצאה בענייני חינוך ששמעתי לא מכבר, החלטתי ליישם את הדברים "הלכה למעשה" – ולפנות אל ילדי בנימה רגועה ולא בכעס ובצעקות. אני עושה זאת מזה שלושה ימים, אך איני מסוגלת יותר, אין לי כוח, כמה פעמים אפשר לומר לילד להחזיר את נעלי הבית למקום ולגשת עם מגבת לכיור לפני נטילת ידיים. החלטתי שהשיטות של המרצה נכונות מאד בתיאוריה ובהרצאות, אך אינן ניתנות ליישום ואין לי סבלנות להמשיך עם זה…"

 

…"יוסי !!! בבקשה תסדר את החדר שלך. טוב אימא, מייד, אני כבר ניגש .. לא כבר ולא מייד אלא עכשיו.. אבל אימא אני רק …לא רק ולא כלום, אם לא עכשיו זה לא שווה לי בכלל, תסדר את החדר עכשיו ורק עכשיו…כל פעם עם ה"עוד רגע" הזה…"

 

"…אימא… תכיני לי בבקשה שוקו… עוד רגע יוסי, אני כבר מסיימת כאן – ומכינה לך…. אימא, תכיני לי כבר שוקו.. עוד רגע יוסי, למה אין לך סבלנות, כל דבר חייב להיות מייד מייד, רק רגע אתה לא רואה שאימא עסוקה מאד עכשיו ? חכה בסבלנות זו מידה מאד חשובה …סבלנות…"

 

"… אימא ! מתי כבר יש לי יום הולדת לכל הילדים בכיתה כבר עשו יום הולדת ורק לי עוד לא היה יום הולדת…. יום ההולדת שלך –יוסי –יחול בעוד שלושה חדשים …עוד כמה ??? … שלושה חדשים … אימא , כמה זה שלושה חדשים זה הרבה ? כבר אין לי סבלנות…"

 

שימו לב לאבסורד הנוראי שיש בארבעת התרחישים המובאים – שבוודאי מכיר היטב כל מי שקורא שורות אלו. ההורים משדרים חוסר סבלנות ללא גבול, הם לא יכולים לחכות רגע אחד שיוסי יסדר את החדר "עוד מעט" והם גוערים בו בחוסר סבלנות על חוסר סבלנותו. הם אינם מסוגלים להיות סבלניים אפילו בדברים הנוגעים ליסודות חינוכו של הילד.

 

אולם מילדם הצעיר הם מצפים לסבלנות, להמתנה, עוד רגע, ומה ? אין לך סבלנות ?

 

שוב, אנו נתקלים כאן במסרים כפולים מצד ההורים כלפי ילדיהם. להורים מותר – ולילדים אסור !!!

 

וכפי שקורה במקרים אלו, הילד הקטן קולט היטב את השדר והוא מבין באופן ברור ומוחלט שלהוריו מותר להיות לא סבלניים, מותר להם להיות קצרי רוח. כל דבר שהם מבקשים, חייב להתבצע מייד וללא כל דיחוי. אך הוא, חייב להיות סבלני ובעל אורך רוח, הוא חייב להמתין בסבלנות לביצוע בקשותיו ורצונותיו.

 

הנה – אומר הילד לעצמו –עוד אחד מהדברים שמותר לי רק כשאהיה גדול, עלי להמתין בסבלנות שאגדל ואוכל להיות "לא סבלני" ו"קצר רוח" ולרדות בילדיי שלי.

 

כור ההיתוך של עם ישראל, היה בשנות שהותו של העם במדבר. בשנים הארוכות הללו, חינך הקב"ה את העם בדרכים שונות למידות ולהרגלים הנכונים שעליהם לרכוש כדי להשיג את שאיפתם לעצמאות לאומית מדינית ולכניסתם לארץ ישראל תוך כדי רכישת חוקי חיים וסדרי הנהגה תקינים. רק לאחר שיעברו את כור ההיתוך של המדבר המחנך, יוכלו בני ישראל לבנות לעצמם בית של קבע ואופי של עם נבחר מיוחד ומובחר.

 

גם חינוך לסבלנות –אומר רש"ר הירש –קיבל עם ישראל במדבר, במסעות המייגעים, ובהמתנה בין מסע למסע:

 

"…אולם אם נעיין עוד בתרגילים –מבחנים אלה, שה' חינך בהם את עמו לדורות עולם, הרי נראה שלא המאמצים של מסעות ארוכים – אלא בעיקר ההמתנה הסבלנית בחניה ממושכת היא המובלטת כאן כניסיון לעם. אין הכתוב אומר דבר על משך זמן המסעות, אך הוא מזכיר פעמים אחדות את ההמתנה בשהייה ממושכת… נראה איפוא שהכתוב מדגיש בעיקר את הסבלנות של המתנה וצפייה ממושכת, דבר זה מובן את נזכור את המדבר הגדול והנורא שלא הסביר פנים לעוברים בדרכיו, ונזכור בייחוד שהעם ידע יפה שמחוז חפצו לא היה במדבר אלא מחוצה לו, וכל שהייה באחד ממקומות המדבר רק הרחיקה אותו ממחוז חפצו הבטוח…בתרגילים אלו קנו את מידת הכניעה השקטה והסבלנות המצפה באמונה…" 

 

חוסר סבלנות היא תכונה המצויה אצל ילדים ומבוגרים כאחד, והיא מאפיינת מאד את הדור האחרון שהתרגל למהירות האינסטנט והאוטומציה.

 

קשה להיות סבלני,

ועל כך מעיד לא מעט שורש המילה "סבלנות" –"סבל".

 

אכן, יש לחנך את ילדינו לסבלנות, בעיקר משום שלאורך ימים רבים יהי' עליהם להתמודד עם מצבים שהסבלנות הכרחית בהם.

חוסר סבלנות בגיל מאוחר יותר, בין בני זוג או במקום העבודה, יכול להיות הרסני ומזיק ביותר. לעולם לא יצליח אדם חסר סבלנות לבנות פרוייקט חיים או לצעוד בסולם הדרגות במקום עבודתו.

 

הפזיזים שוגים ברוב החלטותיהם, ומי שאינו מאמין בתהליכים ארוכי טווח, אינו מסוגל לתפקד ברוב תחומי החיים !!!

 

החינוך לסבלנות, מתחיל כמובן בשלילת הסתירה שבהתנהגות ההורים. יש לשדר את מסר הסבלנות באופן עקבי. עלינו לדעת גם, כי ילדים בגיל צעיר מאד [עד גיל 4-5 לפי התפתחות האינטליגנציה האישית] אינם מבינים את המושג "לחכות" והם דורשים את מבוקשם מיידית. אין מה להילחם בזה בגיל הצעיר ויש להמתין –בסבלנות –לקליטת וקניית ההרגל.

 

כאשר אנו מבקשים מילדנו לבצע מטלה כלשהי והוא טוען את ה"עוד מעט" המפורסם, נגיב כדלהלן: "יש לי סבלנות רבה עד שתבצע את המוטל עליך, אך הבה נגיע להבנה על טווח זמן מוסכם שבו תבצע את המטלה". כאשר הילד מבקש מהוריו דבר מסוים "עכשיו", צריך לומר לו: "כרגע אני עסוקה מאד, אך אני מאמינה שבתוך כמה דקות אוכל להתפנות ולתת לך את מבוקשך".

 

הצבת טווח זמן מוגדר, מקילה על הילדים להבין את מושגי הסבלנות וההמתנה לביצוע מבוקשו !!!

 

אצל ילדים מתבגרים אפשר לתחום את זמן ההמתנה והסבלנות, בשעות, ימים, שבועות, ואפילו חודשים : "את האופניים אקנה לך בעוד שנה וחצי".

 

שיטה מעניינית ומרתקת נוספת היא "שיטת לוח השנה" [שיטה זו מועילה גם להקניית הרגלים אחרים שנאריך בהם בפעם אחרת]. בחדר הילדים תולים לוח שנה גדול וברור מאד, כאשר כל דף בו מכיל שבוע או חודש, והילדים ממלאים באיקס כל יום שעבר. כאשר יש חתונה משפחתית או יום הולדת, אנו מסמנים את אותו יום במדבקה יפה או סימן שמח כלשהו, והילדים לומדים לקבל את תחושת הזמן וההמתנה ליום המיועד. כך הופכת הסבלנות לדבר מוגדר שאפשר לראותו ולחוש אותו בתרגום לשפת הילדים.

 

באותו אופן אפשר לבצע את השיטה גם בכיתה בבית הספר ובתחומים שונים אחרים.