ההורים אומרים לי: 'הרווחנו ילד'

הרב ישראל ליוש, ר״מ בישיבת ׳אהבת אהרן׳, מספר על היתרונות הגלומים בלימוד בישיבה. ״הלימוד בישיבה מעניק לאדם יתרונות מכל בחינה אפשרית״, הוא אומר

  

הרב ישראל ליוש, ר"מ בישיבת 'אהבת אהרן', מספר על היתרונות הגלומים בלימוד בישיבה. "הלימוד בישיבה מעניק לאדם יתרונות מכל בחינה אפשרית", הוא אומר.

 

למה כדאי לבחור ללמוד בישיבה? אילו יתרונות מקנה הישיבה שאי אפשר לקבל באף מסגרת לימודית אחרת? הרב ישראל ליוש, המשמש כאיש חינוך בישיבת 'אהבת אהרן' לבעלי תשובה, מכיר היטב את ההבדלים שבין עולם הישיבות לבין עולם החינוך הכללי. הוא רואה אותם במו עיניו.

 

"לומדים אצלי בישיבה תלמידים שעזבו את התיכונים החילוניים הטובים ביותר, כמו תיכון 'בליך' ואחרים. הם מספרים על מה שהולך שם לא רק מבחינה חינוכית וערכית אלא אפילו מהבחינה הלימודית.

 

החברה במקומות הללו מתיישרת על פי המכנה המשותף הנמוך יותר. אין שום מוטיבציה לימודית. אני רואה את הדברים בצורה מוחשית על התלמידים החדשים שבאים אלינו מהתיכונים החילונים. הם מגיעים עם חסר משווע בהרגלי למידה נכונים. חלקם פשוט מעולם לא התרגלו לשבת בשיעור ולהקשיב. ואני מדבר איתך על חבר'ה בני טובים ממעמד מבוסס, לא פרחחים שמסתובבים ברחובות".

 

מבחינה רוחנית ולימודית אין כל ספק הישיבה עדיפה על כל מקום אחר, אבל איך משכנעים בכך גם את ההורים?

 

"ראשית כל, אני מסביר להורים שמבחינה חינוכית וחברתית הילד שלהם יהיה קשור לחברה הרבה יותר בריאה, איכותית וטובה.

 

ההורה יכול להיות רגוע שהילד לא יתקל בכל מיני תופעות ודברים בלתי רצויים בלשון המעטה. גם מהמבחינה הלימודית אין כל ספק שהלימוד בישיבה מאוד מפתח את יכולת החשיבה של התלמיד. זה משפשף את האינטליגנציה של הבחור ומקדם בצורה בולטת את כושר החשיבה שלו. 

 

מאז ומעולם הכל ידעו שמי שמחזיק את הקהילה אלו האנשים שהיו תלמידי החכמים של הדור גם מי שבעצמו לא היה בן תורה ידע שאלו המנהיגים וכולם רוצים שילדיהם יהיו פני הקהילה וכמובן שבישיבה מחזיק את העולם מבחינה רוחנית זה העתיד שלנו.

 

לעיתים נשמעת הטענה שהלימוד בישיבה פוגע בעתידו הכלכלי של התלמיד כי לא יהיה לו מקצוע להתפרנס ממנו. איך אתה מגיב לטענה כזאת?

 

"החשש הזה מבוסס על נורמות שהיו קיימות בעבר אבל הם כבר השתנו מזמן. חשוב לדעת שבמציאות הקיימת היום בחור שלומד בישיבה חרדית, הדבר אינו חוסם לו את הדרך בפני שום דבר.

 

בישיבות לצעירים מתחזקים בהחלט מאפשרים השלמת בגרויות תוך כדי הלימוד בישיבה. בגיל קצת יותר מתקדם קיימות מסגרות חרדיות רבות שמאפשרות לימוד מקצועות בלי בעיה. המציאות כיום היא שקיימות המון אפשרויות וניתן לשלב ביניהן, ולכן ההכרעה בכלל לא צריכה להיות בין ישיבה לבין מקצוע. אדרבא, לימוד הגמרא רק משכלל ומוסיף יכולות לבחור.

 

סיפר לי אחד ממנהלי הקמפוסים האקדמיים שתלמידים שהגיעו אליו לאחר שלמדו גמרא המוח שלהם משופשף יותר והם השתלבו בלימודים בשיא ההצלחה".

 

איך מגיבים הורים שילדיהם כבר לומדים בישיבות?

"הביטוי שחוזר ונשנה מפי ההורים הוא: בהתחלה היו לנו פרפרים בבטן אבל היום אנחנו רואים שפשוט הרווחנו ילד".