"למה ללמוד בישיבה?"

הרב אהרן ידלר מספר על ההבדל בין לימוד במדרשה ללימוד בישיבה ועל המהפך שחל אצל ההורים אחרי שילדם התחיל ללמוד בישיבה.

 

 הרב אהרן ידלר כבר רגיל לענות לשאלה הזאת. "כשבחור שואל אותי מה היתרונות שיש בלימוד בישיבה", הוא מספר לנו, "אני אומר לו  פשוט מאוד: "בוא ותראה". הרב ידלר, המלמד בישיבת 'נזר יהושע' ואחראי מטעם 'אחינו' על בתי חיזוק בכל רחבי הארץ מכיר היטב את החששות שמלווים את הבחור ואת הוריו לפני שהוא עושה את הצעד הראשון בתוך הישיבה.

 

למה באמת לא די בלימוד במדרשה כמה פעמים בשבוע, מה בעצם מוסיפה הישיבה?

"תראה, מדרשיה זה נחמד. הנשמה מתמלאת שם בתוכן רוחני, אבל מה קורה ברגע שאתה יוצא מהמדרשה וחוזר לבית הספר החילוני? הכל יורד. כלומר, הקומקום מתחמם אבל בכל פעם, רגע לפני הרתיחה, אתה מוריד אותו מהאש והוא חוזר ומתקרר. המסגרת הכללית כל הזמן גוררת אותנו לכיוון ולכן מי שרוצה להתעלות באמת צריך לקפוץ שלב אחד קדימה ולעבור לישיבה. רק כך אפשר לטפס הלאה".

 

למה כדאי לבחור מתחזק לבוא ללמוד בישיבה?

"כתוב בספר תהילים "טעמו וראו" – באים לביקור ומתרשמים. אנחנו לוקחים בחורים מבתי החיזוק והמדרשות לביקורים בישיבות, שיחוו מה זה שבת בישיבה, מה זה שיעור בישיבה. על עצם היתרונות של הישיבה לא צריכים יותר מידי מאמצי שכנוע. הדברים מדברים בעד עצמם. הבעיות העיקריות שאיתם צריך להתמודד הוא הלחץ החברתי וכמובן – הסכמת ההורים".

 

איך מתמודדים עם התנגדות הורים?

"להורים אני אומר דבר מאוד פשוט – ברגע שהבן שלכם החליט בצורה נחושה לעלות על מסלול של חזרה בתשובה כדאי לכם שהוא יהיה בישיבה. זה קודם כל האינטרס שלכם, ההורים, שילמד שם. ולמה? כי בישיבה ידאגו שהוא יקבל הכוונה רוחנית מתאימה, שהאישיות שלו תיבנה בצורה יציבה ונכונה, שלא ישתגע או יחיה בהפקרות בלי יד מכוונת. אנחנו מזמינים את ההורים להתרשם במו עיניהם מהישיבה. הם רואים שבסך הכל הבן שלהם יהיה במקום טוב עם יראת שמים וחברים טובים. אנחנו גם מסלקים הרבה מהפחדים – מראים להם שלא בהכרח צריך להסתובב כל הזמן בלבוש חרדי ויש גם אפשרות להמשיך בבגרויות.  יש בישיבה גם כדור רגל ומשחקי פינג-פונג. בקיצור, מתברר להם שהאופציה הזאת כלל אינה מאיימת. אבל הכל תלוי בכוח הרצון של הבחור עצמו. אם ההורים יראו עד כמה הדבר חשוב לו בסופו של דבר גם הם יעשו את הצעדים הנכונים ויראו שהצדק עימו".

 

ולאחר שהתלמיד כבר בישיבה, איך ההורים מתייחסים לזה?

"זה תמיד מפליא לראות את הדבר מחדש אבל היחס משתנה מהקצה אל הקצה. הם באים ואומרים: "חבל שלא ידענו מזה קודם'. הם רואים את הדרך ארץ ואת הנחמדות. איך הילדים אומרים להם שלום ואיזה מידות טובות ועדינות יש להם. זה עולם שונה לגמרי ממה שהם רגילים לראות בגילאים הללו בבתי ספר חילונים.  הם מגלים שקיימת אופציה חדשה לחלוטין שהם פשוט לא הכירו".