איך אומרים חג השבועות ביפנית?

הרב משה הטור שנולד וגדל ביפן מספר על התהליך שלו בדרך לגילוי היהדות על התרבות היפנית והשינויים המנטאליים שהיו עליו לעבוד בדרך לעם ישראל ותורת ישראל

 

יפן היא ארץ של עבודה זרה. יש הבדל בין סתם גוי שבא להתגייר, לבין עובד עבודה זרה. שאלתי פעם אחד כזה אם יעמידו אותך בין שתי אפשרויות לעבוד עבודה זרה או להיהרג, במה תבחר? הוא השיב לי בכנות "אני לא יודע".

 

ברור ומובן שמי שהתגייר ברצינות יהיה מוכן באמת ובתמים להיהרג על קידוש השם, גם אם במוצאו יפני- כפי שאני. אך אני רק מציין נקודה זו, כתשובה לכך שאכן ישנו מאפיין מיוחד למועמד היפני שאין למועמדים מעמים אחרים.

 

האם יפניים רוצים בכלל להתגייר?

כן, ישנם שמבקשים להתגייר אך אצל רובם ככולם המטרה היא לשם נישואין עם יהודי מה שנקרא 'גרי עריות'.

 

ישנם ישראלים רבים, חילונים בעיקר, שנוסעים ליפן לשם עבודה ועסקים. בדרך כלל הם מתחילים במכירת תכשיטים ברחובות, וישנם שמצליחים ונשארים שם להרבה זמן. כאשר הם רוצים להתחתן עם מקומית, אז ההורים או הסבא מבקשים שהיא תתגייר. כמעט תמיד הגבר הוא ישראלי ומי שמבקשת להתגייר היא היפנית.

 

הם לא מוכנים לקבל עליהם עול תורה ומצוות. ראשית בגלל שהצד הישראלי לא מוכן… ואז אין בכלל סיכוי שהצד היפני יקיים מצוות.

 

"אני קורא" פונה הרב הטורי "ומבקש מכל הרבנים והגורמים העוסקים בגיורם של יפאנים, לבדוק בקפדנות אם המועמד באמת מוכן לעזוב את כל העבודה זרה שטבועה בתרבות היפנית".

 

"גם כאשר המועמד משיב "כן" יש לבדוק זאת כי יפאנים נוהגים לענות "כן" לכל שאלה. גם במקום שהם לא מוכנים לקבל. אצל יפאנים שכמעט לא עונים "לא". זה התרבות שלהם. זה הנימוס שלהם. לפיכך: כל רב מוסמך שעוסק בגיור, ומעוניין בכך, יכול להפנות אלי מועמד לגיור על מנת שאברר אתו היכן הוא עומד בשיחה זורמת בשפה היפאנית".

 

 

בשנים האחרות מגיעות יותר פניות מיפן או פחות?

אלי אישית הפסיקו לפנות, כי הייתי משיב את פני הבאים ריקם. פעם היו מגיעים בכל שנה זוגות, צעקו ובכו שיגיירו אותם, אך זה הפסיק. היו כאלה שהתגיירו ללא כוונה אמיתית לקבלת עול תורה ומצוות, וגם זה הפסיק. למעשה נוצרה מגמה בשנים האחרונות שגויים יפנים עולים לארץ בלי גיור. הם מתחתנים בנישואין אזרחיים, וגרים כאן. יש הרבה כאלו, הם אפילו הקימו לעצמם מרכז תרבות שם הם נפגשים. הם מגדלים כאן ילדים גויים.

 

ישנם כאלה שכן התגיירו ואף משתדלים לשמור על אורח חיים דתי, אך כאמור יש לעשות אבחנה בין מי שבא להתגייר מסיבות דתיות ולבין מי שבא להתגייר מחמת אינטרס צדדי- למרות שלמעשה הוא באמת ובתמים מוכן לשמור תורה ומצוות. אחד שמטרת הגיור האמיתית שלו אינו הדת, מרגיש לחצים גדולים בעקבות שמירת התורה והמצוות וזה כמובן יוצר אצלו בעיות.

 

אגב, אני מכיר כמה גרים שמטרת הגיור שלהם הייתה כדי להתחתן, אך בהמשך הם גילו את היהדות ברצינות והתחילו לשמור תורה ומצוות.

 

בעבר היית מפרסם דברי תורה ביפנית, מדוע חדלת מכך?

מדי שבוע אני מפיץ עלון של דברי תורה בלשה"ק, בעיקר מתורת בית מדרשו של הגאון מוילנא זי"ע. בעבר נהגתי לתרגם קטעים מתאימים, ולהפיצם ביפנית. קהל היעד לא היה מועמדים לגיור, אלא גרים. אחת הסיבות העיקריות שהפסקתי זה מחמת חוסר מילים בשפה היפנית.

 

ביפנית אלפי אותיות, ועדיין חסר מילים?

נכון הדבר ששימוש יומיומי בלבד דורש הכרת 3,000 סוגי אותיות- כאשר כל אות היא בעצם מילה שונה. אך מילים מתאימות אין. הייתי יושב עם מילון צמוד, אך מושגים רבים לא קיימים שם. במקום 'כשרות' הייתי כותב 'חוקי אכילה'- זה נכון ולא נכון. תורה צריך ללמוד בלשון הקודש. גם אם אני מדבר עם רעייתי שתחי' ביפנית, הרי שהלימוד המשותף שלנו ייעשה רק בלשון הקודש.

 

סיבה נוספת שהפסקתי לכתוב ביפנית, כי הייתה לי תחושה שישנם כאלו שחשבו שבקריאת העלון יוצאים ידי חובת הלימוד וזהו. בעברית קשה להם אז הם קראו קצת ביפנית וחסל. כיון שכן פרסמתי שמי שמעוניין ללמוד תורה, אני מוכן לעזור לו באופן אישי אבל שישקיע בלימוד לשון הקודש.

 

מבחינת המנטאליות יותר קל ליפני להתגייר, או יותר קשה?

יותר קשה, ראשית יש את הנושא של העבודה זרה שהזכרתי. שנית, יפני יכול להשתנות בקלות. יפני מסוגל לשנות עצמו כדי להתאים את עצמו למצב חדש לדוגמא: במלחמת העולם השנייה נלחמו היפנים מאד קשה נגד ארה"ב. בסוף המלחמה צוטט מורה בבית הספר שמלמד את הילדים שהאמריקאים הם אויבים, נעדרי מידות מוסריות. למחרת צוטט אותו מורה אומר אין חברים טובים כמו האמריקאים.

 

לא הבנתי! זו לא סתירה מוחלטת לאופי היפני המוצק, ההחלטי?

(שותק) זו שאלה סוציולוגית מעניינת. חוקרים מנסים להגדיר זאת, אך המוטו הכללי של היפני הוא:"תפעל תמיד לפי המצב".הנה סיפור. יפן קשורה למדינות ערב בגלל הנפט. איש עסקים יפני יצא למדינה ערבית, כמדומה שלערב הסעודית,. לפני שיצא התאסלם.

 

המוסלמי החדש הגיע לסעודיה שם התקבל בשמחה גדולה. כיבדו אותו באופן לא נורמאלי. במשך 5 שנים התגורר בסעודיה, וכל השערים פתוחים בפניו. הוא חזר ליפן ועזב את האיסלאם. לך נראה שהוא בסך הכל עשה "הצגה" שנמשכה חמש שנים, ואני מגלה לך שזה לא נכון. הוא התאסלם באמת. ועזב את האיסלאם באמת.

האמן לי שאת דברי חז"ל "אל תאמן בעצמך" אני מרגיש חזק. אפילו כלפי עצמי אני מסתובב עם איזה שהוא פחד פנימי של אל תאמן בעצמך.

 

ולכן אתה משקיע כל כך הרבה ברוחניות? בשעות רצופות של לימוד תורה וכו'?

כן. אני מאד נזהר, וגם מזהיר את רעייתי לעמוד על משמר. אל תאמן בעצמך.

 

בקשר לאופי היפני תיארת מקודם תופעה מרתקת, אך יורשה לשאול שוב. דבריך הרי לא עומדים בסתירה לעקשנות היפנית הטיפוסית!

הפרשנות שלך לעקשנות היא לא הפרשנות שלו. בשבילו עקשנות הכוונה שתמיד הוא חייב להיות כמו כולם, ללא חריגה. כשהוא ביפן הוא מתעקש להיות יפני, וכשהוא בסעודיה הוא מתעקש להיות סעודי!… הדבר הכי גרוע אצל יפני זו הבושה. אצלו בושה פירושה להיות חריג.

 

אז כאשר התגיירת עשית למשפחתך בושה גדולה, יש להם אח "חריג"!…

לכן הם מאד כועסים עלי.

 

עשית להם את הדבר הכי גרוע שייתכן?

נכון.

 

אתה מכיר עוד גרי צדק יפנים חרדים כמוך?

כן. בהחלט. יחד עם זאת אם מישהו היה מנסה להקים קהילה של יפנים הייתי מתנגד לכך. עדיף שכל אחד ישתלב בקהילה בה הוא נמצא. התרבות היפנית היא לא התרבות המערבית. יפני זה השקפת עולם שלימה, ולנו- בתור גרי צדק- אין עניין לשמר זאת. עלינו להתערות בעם ישראל ולא להחדיר בו השקפות אחרות. שחס וחלילה לא נהפוך למין "גשר" בין יפנים ליהודים.

 

היית אומר אותו דבר גם כלפי גרי צדק מטורקיה, למשל?

למעשה כן. ראיתי לאחרונה שמרן הגרש"ז אויערבאך זצוק"ל כתב שעל גר הצדק מוטל לקבל על עצמו מנהג של קהילה מסוימת. זאת אומרת מנהגי ספרד או אשכנז וכדו'. אך מעניין שהוא כלל לא חייב לקבל על עצמו את מנהגי הקהילה של העם ממנו הוא מגיע. לדוגמא, גר צדק טורקי לא חייב לקבל על עצמו את מנהגי איסטנבול, הוא באותו מידה יכול לבחור במנהגי פרנקפורט. רואים מכך שוב שאין משמעות לעם ממנו מגיע הגר צדק, ולפיכך אין עניין שקבוצת גרים מעם מסוים יקימו לעצמם קהילה. לדעתי אפילו זה מסוכן.

 

לסיום אני מברך את עצמי ואת כולנו שנזכה לקבלת התורה מתוך שמחה.

אמן.

 

 

[יתד נאמן]