ואז מישהו צעק: "איפה יוסלה?" הוציא מספריים וגזר לי את הפאות

יצאנו להכיר אנשים שיש להם פיאות והם יספרו לנו מה הפיאות בשבילם, ומה הם מסמלים עבורם.

יצאנו לבדוק ברחובות ירושלים מה הספור עם הפיאות, מה הסיפור עם הסימן היכר הכל כך יפיפה מלא החן. אנחנו יודעים שפאות, יש כאלו קטנים, ארוכים, קצרים. סוגים מסוגים שונים. הזקן והפיאות מלווים אותנו בכל צעד ושעל בחיים.

סיפור של פיאה

"פאות זה סימן שאני צועד עם הקב"ה"

"פעם הייתי עם חבר שלי בלוס אנג'לס, והיינו במעלית עם גויים. פתאום ניגש לחבר שלי משהו ואמר לו: "יש לכם פאות יפות… יש לכם פאות יפות…"

הרב גליס מספר: "הפאות, הפאות… אתה שואל על הפיאות? לי עשו חלאקה במירון לפני 65 שנה. יש לי שערות של חלאקה דורות! שערות של סבא שלי, של אבא שלי, שלי, של הבן שלי, של הנכד שלי ובעז"ה גם הנין בדרך…"

ומה עושים עם השערות האלה?

"הם נקראים: "שערות הזהב" – שוקלים את זה ונותנים לבית הכנסת, לכתר של ספר התורה ועושים עם זה המון דברים. אבל הפאות זה היה אחד הסמלים החשובים בעמ"י. ויהודי שהולך בחו"ל, שילך עם הפיאות בחוץ. זה שאני הולך עם הפיאות מאחורי האוזניים – יש לזה סיבה. והסיבה היא שכשאני הייתי ילד, חטפו את יוסלה שוחמכר, שהיה חבר טוב שלי, וחפשו אותו. כולם שאלו: "איפה יוסלה, איפה יוסלה". באותו זמן נסעתי ברכבת עם ההורים שלי לתל אביב, לפני 60 שנה בערך, ואז מישהו צעק: "איפה יוסלה?" הוציא מספריים וגזר לי את הפאות. ומאז נשאר הפאות מאחורי האוזניים עד היום.

פיאה זה אות! פיאה זה סימן!

בדר"כ יש לי סימנים. כתוב בתורה: אם אדם נאבדה לו אבידה, מחזירים אותה עפ"י סימנים, אז יהודי שנאבד בגלות, זה הסימן שלו. זה סימן שהוא יהודי. זה סימן מובהק, מחזירים את האבידה עפ"י הסימנים. מי שנאבד בין האומות, יש לו תקוה, יש לו את הפיאות שאין את זה באומות העולם. זה סימן הטוב ביותר.

מדוע האנטישמים תמיד נתפשים על הפיאות?

יש לזה כמה סיבות:

 • הם חושבים שזה נגדם. וזה באמת נגדם!
 • העיקר המראה המיוחד הזה של עם ישראל. זה הקודש קודשים שאנו לא מתביישים ויכולים ללכת עם זה באהבה ובשמחה, בלי שאף אחד יגיד לנו: תוריד פאה, תוריד כיפה…" אנחנו הולכים בגאווה.
 • זה שנתפסים לפיאות – זה רק מסמל את הקדושה של זה. זה גם דבר קדוש וגם סמפטום. מי שיש לו פיאות זה סימפטום שהוא רוצה להיראות ולא מתבייש ביהדותו. אסור להתבייש ביהדות. זה מסמל שאנחנו גאים בזה ושמחים בזה ורוצים להמשך הדורות כך.
 • אני אגיד לך את האמת, הזיכרון הראשון שלי מהחיים זה החלאקה שלי. החלאקה שעושים לי במירון. סבא שלי מגלח לי את הראש ומשאיר לי פיאות כמו יהודי. זה הדבר הראשון שאני זוכר מהחיים שלי.

הפיאות – מה הם בשבילך?

 • לצערנו, בהקמת המדינה בן גוריון – הדבר הראשון שהוא עשה זה גזר את הפיאות. כי זה מזכיר לו שיש יהודים ויש עם ישראל.
 • הפיאות זה שמירה, סימן היכר ומצווה.
 • שמע, אני בכללי, לא היה לי אף פעם בפיאות, אבל אני כן בא ממשפחה דתית, וזה נראה לי טוב – כמו "בייבליס" כזה, זה נראה אחלה פאות.
 • ואני בכלל ברסלבר, אז אני מוציא את הפיאות החוצה, ואז אני מרגיש שכשרואים את הפיאות זה יותר קדוש.
 • ב"ה זה מבדיל אותנו מאחרים וזה בושה למי שנוגע בפיאות.
 • יהודי צריך להתגאות בפיאות שלו ולהיות שיך לעם הזה, זה מראה את הקשר שלנו עם התורה, עם הקב"ה. להראות במה אנו מאמינים ומה אנו רוצים. זה מראה את השאיפה שלנו!
 • הפאות זה דבר ייחודי של בני ישראל, שזה אין לאף אומה בעולם. להרבה אומות יש זקן וכו' אבל פיאות אין לאף אחד, וזה מה שמייחד אותנו.

פיאות זה דבר מחייב!

זה סימן יהדות וסימן לכך שאנו מובדלים מהרחוב. סימן שמקרב אותנו לעבודתו יתברך, סימן עבדות לקב"ה. אני כצעיר, זה חייב אותי להיות אחר משאר האנשים.

הרב גליס ממשיך: היום ב"ה הולכים עם פיאות בחוץ, לא צריך להתבייש, בכל מקום ובכל נקודה בעולם. רק סיפור קצר: הייתי לפני שבוע אצל רב חיים קנייבסקי שליט"א, ידוע שכשנכנסים אליו צריך להוציא את הפיאות החוצה, ללכת עם מגבעת למעלה ולהוריד את השעון… לפני שנכנסתי כמובן שהוצאתי את הפיאות החוצה, אז הוא שאל אותי: זה שאתה עם הפיאות בחוץ, אתה הולך תמיד ככה או שאמרו לך בחוץ לעשות זאת?!