לקצץ את הזקן שלי היה כמו לחתוך איבר מהגוף

פרופסור אליהו סורקין מנהל מחלקת טיפול נמרץ: "רואים את יד השם" בקורונה

הגיבורים האמיתיים במגיפת הקורונה הם כמובן צוותי הרפואה, העושים לילות כימים. אחד מהם הוא הפרופסור החסיד ר' אליהו סורקין, מנהל יחידות טיפול נמרץ ב'איכילוב' תל אביב ו'מעייני הישועה' בבני ברק.

שמו של הפרופסור סורקין התפרסם כאשר החליט להקריב את זקנו החסידי. התברר לו כי המיגון מפני הנגיף לא יוכל להיות מלא עם הזקן, והדבר ימנע ממנו לטפל בחולים. הוא פנה אל גדולי הרבנים והם הורו לו בנסיבות האלה לגזוז את זקנו. זה היה מעשה קשה מאוד בעבורו. "כמו לחתוך איבר מהגוף", הוא מגדיר, "אבל פיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה".

המצב בארץ שונה

משרד הבריאות מפרסם פעמיים ביום את הנתונים הסטטיסטיים על הנדבקים, המחלימים, המאושפזים והמונשמים. הפרופ' סורקין אומר: "אני לא רואה סטטיסטיקה. אני רואה את החולים. קורה כאן דבר מעניין מאוד. הווירוס שמתפשט בארץ הוא אותו וירוס שפוגע בסין, באירופה ובארצות הברית, ושם לצערנו יש קורבנות רבים, ובכלל זה מאחינו היהודים. אחי מנהל מחלקת טיפול נמרץ בפריס, והוא מספר לי על שיעור גדול של חולים קשים.

"אצלנו אין ב"ה חולים קשים בשיעורים כמו בחו"ל. אתה רואה השגחה עליונה על העם היושב בציון. יש בארץ מספר מועט יחסית של חולים שלא שרדו, וגם מספר החולים הקשים אינו גדול. הרופאים מחפשים הסבר לזה. יש הטוענים שהווירוס משתנה ממקום למקום. אני רואה פה חד משמעית את ידו של הקב"ה".

מבוגרים כצעירים

מכמה מדינות בעולם מתקבלות עדויות קשות ומזעזעות על הזנחת מאושפזים מבוגרים, כדי לתת קדימה לצעירים. סורקין אומר שבארץ אין מושג כזה. "זה עניין שמיוחד ליהודים", הוא קובע. "אצלנו חולה מבוגר יקבל את כל הטיפול המסור והמקצועי שאפשר. בחו"ל שיעור הקשישים שאינם שורדים גדול מאוד. אצלנו חולים רבים בני שמונים ומעלה מחלימים וחוזרים לביתם בריאים, על אף היותם מבוגרים ובעלי מחלות רקע".

לדבריו, המצב הטוב בארץ נובע גם מכך שכאן לא מגיעים גלים של חולים, כמו בחו"ל, המביאים לידי קריסת המערכת. "זה דבר עצום שגם הוא חלק מההשגחה הפרטית, אמר הפרופ' סורקין.

ממש לא שפעת

הפרופ' סורקין מספק הצצה להתנהגותו של הנגיף: אנחנו עדיין לומדים את המחלה הזאת. בא חולה, נראה שמצבו משתפר, ופתאום מצבו מידרדר. זה לא שפעת ולא דלקת ריאות, בשום פנים ואופן לא. הנגיף הזה מסוכן הרב יותר. זו מחלה דלקתית הפוגעת בכל הגוף".

כמי שעובד הרבה עם הציבור החרדי, הפרופ' סורקין דוחה את ההשמצות על תושבי בני ברק. "אנשים עוטים מסכות ושומרים על ריחוק חברתי", הוא מתאר. "בימים כתיקונם, גם ב- 1 בלילה, העיר תוססת. אנשים הולכים לשמחות וכדומה. עכשיו- שקט מוחלט. משפחות ברוכות ילדים, המתגוררות בדירות קטנות, שומרות על ההנחיות".

( מתוך כתבה של מנחם כהן 'שיחת השבוע' 1739 )