אף פעם אל תדליקו נרות שבת לאחר כניסת השבת!!

הדלקת נרות שבת.

המדריך המלא, כל מה שרציתם לדעת נרות שבת

מי מדליק? מה מברכים? כמה נרות צריך להדליק? באיזו שעה מדליקים את נרות השבת ועוד ועוד.

יעקב א. לוסטיגמן

אחת המצוות המיוחדות שאותן מקיימים גם מי שאינם מגדירים את עצמם כאנשים המדקדקים בקיום המצוות, היא מצוות הדלקת נרות שבת.

למעשה מצווה זו אינה מהתורה, והיא נקראת 'מצווה מדרבנן', כמו מצוות הדלקת נר חנוכה, נטילת ידיים לסעודה ומצוות נוספות.

בשורות הבאות נכתוב את עיקרי ההלכות שצריך לדעת כשבאים להדליק את הנרות.

דבר ראשון שחשוב לדעת ולזכור, והוא חשוב יותר מכל ההלכות האחרות שנכתבו בהמשך, זה הכלל הבא:

אף פעם אל תדליקו נרות שבת לאחר כניסת השבת!!

לזמני הדלקת נרות שבת ברחבי הארץ – לחצו כאן >>>

המצווה להדליק נר היא כדי לכבד את השבת, אבל יותר חשוב זה לשמור שבת,

ולכן מי שמדליק נר בשבת לא רק שאינו מכבד אותה, אלא שהוא מחלל את השבת ומבזה אותה, ובמקום לקיים מצווה גדולה וחשובה, הוא עשה חטא חמור מאוד.

לכן, חשוב מאוד להקדים את הדלקת הנרות, ולהיזהר שלא להדליק אחרי שקיעת החמה.

שימו לב, שזמן הדלקת הנרות המופיע בלוחות השונים ובאתרי האינטרנט, אינו הזמן המדויק שבו נכנסת השבת.

השבת נכנסת עם שקיעת חמה, וזמן הדלקת הנרות נע בין 20 דקות לפני השקיעה ל-40 דקות, והדבר תלוי במנהגים של הערים השונות, כשברוב המקומות הזמן הוא 20 דקות לפני שקיעת החמה ואילו בירושלים הזמן הוא 40 דקות לפני השקיעה.

אז כשאת/ה בא/ה להדליק נרות שבת, נא ודאו היטב שאתם לא עושים זאת אחרי שקיעת החמה או בסמוך לה, ויש להדליק את הנרות לפחות מספר דקות קודם לכן, ועדיף להדליק בזמן 'הדלקת הנרות' המופיע בלוחות, ואפילו קודם לכן.

עם זאת, אין להדליק את נרות השבת מוקדם מדי, לפני 'פלג המנחה'. (תוכלו לבצע חיפוש באינטרנט לגבי זמן 'פלג המנחה', שהוא כשעתיים לפני השקיעה ומשתנה מאוד בין ימות החורף לימות הקיץ).

אחרי שהקדמנו את ההקדמה הנחוצה הזאת, נוכל להרחיב מעט בדיני הדלקת הנר.

כמה נרות מדליקים?

 • בעיקרון מספיק להדליק נר אחד, אבל נהגו בכל תפוצות ישראל שכל אשה מדליקה שני נרות לכבוד שבת קודש.
 • בקהילות רבות נהוגים מנהגים שונים. יש שמדליקים שבע נרות, יש שמדליקים אחרי החתונה שני נרות, ועם כל ילד שנולד במשפחה מוסיפים עוד נר בכל שבת, כך שבסופו של דבר מדליקה האם נר עבור כל אחד מבני הבית, וגם עבורה ועבור בעלה כמובן.
 • גם מי שנהגו להדליק יותר נרות, מסתפקים בהדלקת שני נרות כשהם מתארחים בבתי אחרים ומדליקים אצלם.

איפה מדליקים את נרות השבת?

 • את נרות השבת צריך להדליק בחדר שבו סועדים את הסעודות או סמוך לו.
 • אם אי אפשר, או שאתם מתארחים בבית אחרים, ועקרת הבית שם כבר מדליקה נרות בסמוך למקום הסעודה, עדיף שתדליקו בחדר השינה, במקום בו אתם ישנים.
 • אם אי אפשר להדליק בחדר השינה, כי יש חשש שהדבר יגרום לשריפה ואין מקום בטוח להדליק את הנרות, אפשר להדליק בחדר האוכל, סמוך לנרות השבת שמדליקה עקרת הבית.
 • הנשים האשכנזיות מברכות על הנרות שהן מדליקות, גם אם הם מונחים בסמוך לנרות שהדליקה אשה אחרת.
 • בנות עדות המזרח, ברוב הקהילות, נוהגות שלא לברך על נר שהודלק בסמוך לנר דולק, ולכן כדאי שהן ידליקו יחד עם עקרת הבית, ישמעו ממנה את הברכה וידליקו את הנרות שלהן במקביל לנרות שהיא עצמה מדליקה.

אילו נרות מדליקים?

 • אפשר להדליק בכל סוגי הנרות הנמכרים כיום בחנויות. בין אם הנר עשוי מפרפין, משעווה או מחומרים אחרים.
 • עם זאת, יש שמהדרים להדליק דווקא בשמן זית, אבל אין שום חובה לנהוג כך.
 • חשוב לוודא שהנרות יהיו גדולים מספיק כדי שיאירו גם בזמן הסעודה, ועדיף שיאירו עד סוף זמן סעודת ליל שבת (שישי בערב). לכן, לא מומלץ להדליק ב'נרות חנוכה' צבעוניים לילדים, כי הם דולקים רק חצי שעה או קצת יותר, ואינם מתאימים להדלקה של נרות שבת.  
 • מי שמדליקה נרות בביתה, בו היא ישנה, וסועדת בבית ההורים או מתארחת לסעודות השבת אצל אחרים, חשוב שתדליק נרות שיהיו גדולים מספיק, או עם כמות גדולה של שמן, כדי שיאירו עד שתספיק לחזור הביתה, כי המטרה היא ליהנות מנרות השבת ומהאור שהם מפיצים, ולא סתם להדליק את הנר מבלי ליהנות ממנו.
 • אם הנרות לא גדולים מספיק, או שהיציאה מהבית צפויה להימשך שעות ארוכות, יש להישאר בסמוך לנרות עד לאחר שיחשיך, וליהנות מהם לאחר כניסת השבת, כדי שהברכה על הנרות לא תהיה ברכה לבטלה.

מי חייב להדליק נרות שבת?

 • החובה להדליק נרות מוטלת על הדיירים של כל בית ובית, גברים ונשים כאחד, עם זאת, חכמי התלמוד קבעו שהנשים הן שתבצענה את המצווה הזאת בפועל, ורק אם אין נשים בבית, אחד הגברים ידליק את הנרות.
 • בעלת הבית היא זאת שמדליקה את הנר, וכל שאר דיירי הביתה יוצאים ידי חובה הדלקה זו.
 • יש שנוהגים שכל אחת מהבנות מדליקה נר אחד, לצד הנרות של בעלת הבית, אבל ברוב קהילות ישראל לא נהגו כך.
 • כשאשה המתגוררת בבית אחר מתאחרת בבית משפחה אחרת, היא מחוייבת גם כן הדלקת נרות.
 • אם היא ישנה בבית אחר, תדליק נרות בבית בו היא ישנה, ואם היא ישנה בבית המאחרים, תדליק בביתם, כפי שפירטנו בקטעים הקודמים.

מה חשוב לדעת כשמדליקים בפועל?

 • בשונה מכל המצוות האחרות, על הדלקת נרות שבת מברכים רק לאחר הדלקת הנרות, כי בברכה האשה מקבלת על עצמה את קדושת השבת, ולאחר מכן כבר אסור לה לחלל שבת, ואיך תדליק את הנרות??
 • בקהילות של בני עדות המזרח נהוג שהאשה מקבלת על עצמה שבת מיד כשהיא מסיימת להדליק את הנרות, אפילו לפני שבירכה, ולכן אסור לה לכבות את הגפרור בו הדליקה את הנר, ותשאיר אותו על השיש או המגש (אם הוא לא דליק), שייכבה מעצמו.
 • נשים ספרדיות תיזהרנה שלא להדליק במצית וכדו', כי לאחר הדלקת הנרות ייאסר עליהם לעזוב את המצית ולכבות אותה, שהרי הכיבוי הוא חילול שבת.
 • נשים אשכנזיות יכולות לכבות את הגפרור או את המצית, ולאחר מכן לברך על הנרות והן מקבלות על עצמן שבת רק בזמן אמירת הברכה.
 • בין הדלקת הנרות לאמירת הברכה אסור להפסיק בדיבור, וצריך לברך מיד לאחר הדלקת הנר האחרון.

ועוד משהו חשוב לא פחות: בטיחות, בטיחות, בטיחות!!

בבית צריך שיהיה מקום קבוע להדלקת נרות שבת, מקום שאינו בהישג ידם של ילדים, לא ליד וילון או כל חומר דליק אחר, ולא במקום שהנרות עלולים ליפול ולגרום לשרפה חלילה וחס.

בשום אופן אין להדליק בבתי חולים וכדומה במקום שלא הותר ע"י הצוות הרפואי, במקומות אלו יש שימוש תכוף בחמצן וכדומה, והדלקת נר מהוה סכנת נפשות, והיא חטא חמור, ואינה מצוה.

במקרה זה נקבל שכר על כך שאנו נמנעים מלהדליק נרות, או שאנו מדליקים במקום המיועד, גם לנוהגים להימנע מלברך על הדלקת הנר במקום זה.

ובכלל בכל מקום, כיון שהאחות או עובדים בבית מלון וכדו' יכבו את הנר [בדרך כלל יש גלאי עשן בכל החדרים, ואם תופעל אזעקה העובדים יפתחו גם חדר פרטי סגור בלי התראה מוקדמת] לא מקיימים את המצוה, והברכה היא לבטלה חלילה, ויתכן שאנחנו גם גורמים לעובד לחלל שבת לכבות את הנר.

כדאי להציע שבמקרים שאי אפשר להדליק נר ממש, לסדר את התאורה בחדר לכבוד שבת [את המנורה האישית, אפשר גם להוסיף פנס לד שניתן לכסות אותו בקופסא בעת הצורך, ולהסיר את הכיסוי לפי הצורך, או אפילו לכבות את האור בחדר ולהדליקו שוב לכבוד שבת] ואף שנהוג לברך רק על נר ולא על תאורה אלקטרונית מקיימים, בכך את מצות כבוד שבת.

נוסח הברכה שאומרים מיד אחרי הדלקת הנר:

בָּרוּךְ אַתָּה אדני אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת.

נהגו נשות ישראל מדורי דורות לנצל את הזמן הנשגב שלאחר הדלקת נרות השבת, כדי להתפלל על עצמן, על הבעל, ובעיקר על הילדים שלהן, שיהיו צדיקים ויזכו לעסוק בתורה ולדעת אותה.

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, אדני אֱלֹהַי, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁתְּחוֹנֵן אוֹתִי וְאֶת אִישִׁי וְאֶת כֹּל קְרוֹבַי, וְתִתֶּן לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל חַיִּים טוֹבִים וַאֲרֻכִּים, וְתִזְכְּרֵנוּ בְּזִכְרוֹן טוֹבָה וּבְרָכָה, וְתִפְקְדֵנוּ בִּפְקֻדַּת יְשׁוּעָה וְרַחֲמִים, וְתַשְׁכֵּן שְׁכִינָתְךָ בֵּינֵינוּ.

וְזַכֵּנוּ לְגַדֵּל בָּנִים וּבְנֵי בָנִים חֲכָמִים וּנְבוֹנִים אוֹהֲבֵי אדני, יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת זֶרַע קֹדֶשׁ, בַּאדני דְּבֵקִים וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם בְּתּוֹרָה וּבְמַעֲשִׂים טוֹבִים וּבְכָל מְלֶאכֶת עֲבוֹדַת הַבּוֹרֵא.

אָנָּא, שְׁמַע אֶת תְּחִנָּתִי בִּזְכוּת שָׂרָה וְרִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה אִמּוֹתֵינוּ, וְהָאֵר נֵרֵנוּ שֶׁלֹּא יִכְבֶּה לְעוֹלָם וָעֶד, וְהָאֵר פָּנֶיךָ וְנִוָּשֵׁעָה. אָמֵן.

הסגולות המיוחדות הטמונות בהדלקת נרות שבת!

סגולה ללידה קלה!

סגולה לשמירה בזמן הלידה שהאשה לא תגיע למצב של סכנה חלילה וחס.

סגולה לבנים צדיקים!

סגולה שנזכה לראות בנחמת ציון וירושלים, ובבניין בית המקדש, כמו שכתוב במדרש שהקדוש ברוך הוא אמר לבני ישראל, "אם אתם משמרים נרות של שבת – אני מראה לכם נרות של ציון!".

ולסיום, אנקדוטה מרגשת:

לקראת שנת אלפיים הוציאו בניו יורק טיימס גליון חגיגי המנחש כיצד יראה גליון הניו יורק טיימס הראשון של שנת 2,100.

באותן שנים היה יהודי שתרם כל שבוע פרסום של ריבוע קטן בצדי גיליון הניו יורק טיימס של יום שישי, שבו מופיע זמני הדלקת הנרות לאופק ניו יורק, ולכן גם  בצדדי הגיליון 'העתידי' הודפסה מודעה עם זמני הדלקת נרות של השבת הראשונה בינואר 2,100.

במאמר המערכת כתב העורך, אני לא יודע כמה מהניחושים שלנו על שנת 2100 יתגשמו בסופו של דבר, אך דבר אחד אני בטוח, כי בשנת 2,100 נשים יהודיות ידליקו נרות שבת בזמן ברחבי ניו יורק… כי העולם כולו משתנה בלי סוף, אבל הדת היהודית נשארת כשהיתה, והיהודים שומרי המצוות ממשיכים לדבוק במסורת אבותיהם!!