הוא ישן בחדר צדדי בתוך מפעל של טונה, ולא אוכל שום דבר חוץ מטונה וקצת פריכיות אורז

פעם אחת ולתמיד, למה הכשרות עולה כסף? אוהד אטינגר לשנוא חרדים זה קל. תשאלו את כל אותם פוליטיקאים שעשו הון פוליטי אדיר על גבו של המגזר החרדי. כל מה שצריך זה קצת להסית, הרבה לשקר, לעוות עובדות ולהציג נתונים בצורה שגויה, והופ… יש לך קהל מצביעים שירוץ אחריך באש ובמים. אחת הטענות שמשמיעים כל שונאיקרא עוד...

פעם אחת ולתמיד, למה הכשרות עולה כסף?

אוהד אטינגר

לשנוא חרדים זה קל.

תשאלו את כל אותם פוליטיקאים שעשו הון פוליטי אדיר על גבו של המגזר החרדי.

כל מה שצריך זה קצת להסית, הרבה לשקר, לעוות עובדות ולהציג נתונים בצורה שגויה, והופ… יש לך קהל מצביעים שירוץ אחריך באש ובמים.

אחת הטענות שמשמיעים כל שונאי החרדים בפוליטיקה ובכל מקום אחר, היא הטענה שהחרדים שודדים את החילונים. למשל כשהם מעזים לגבות כסף עבור הכשרות שמעניקים הבד"צים השונים למוצרי המזון שאנחנו אוכלים…

באמת חוצפה. מבקשים כסף כדי לשים חותמת כשרות?? על מה ולמה?

אז פנינו לאדמו"ר משאץ-אשדוד, רבי דוד מוסקוביץ, המכהן כראב"ד (ראש אב בית דין) של מערכת הכשרות בד"ץ שאץ SKS, ושנחשב למומחה גדול בתחום הכשרות, בארץ ובעולם. ביקשנו ממנו שיסביר לנו אחת ולתמיד, למה כשרות עולה כסף?

"אני רוצה לשאול אותך שאלה אחרת", משיב האדמו"ר כמו יהודי, בשאלה… "למה רופא מקבל משכורת. אתה בא אליו, פותח את הפה, הוא מציץ לתוך הגרון וגובה על זה תשלום. בארץ זה עובר דרך קופת החולים, אבל בארה"ב למשל, אתה ממש משלם לרופא כסף על זה שהוא הסתכל לך בגרון ואמר "זה שום דבר, רק וירוס קטן"…

"השאלה הזאת מופרכת מיסודה כמובן. מה זאת אומרת? להיות רופא זה מקצוע, הוא למד שבע שנים, עשה סטאז' כמה שנים נוספות, עשה משמרות לילה בבתי חולים, הפקיר את כל משפחתו ואת כל אשר לו כדי להצליח בקריירה הרפואית שלו. מגיע לו תשלום.

"אותו הדבר לגבי מהנדס שיושב עם סרגל ומשרטט שרטוטים, או פרופסור למדעי האגרונומיה שמריח שורשים וממשש רגבי עפר, ומקבל על זה תשלום, ואפילו תשלום שיהיו שיגידו שהוא מופקע.

"אבל משגיח הכשרות צריך לעבוד בחינם! פתאום לא מגיע לו כסף עבור העבודה שלו. זה שהוא משאיר את המשפחה ונוסע לפעמים לחו"ל למשך חודש וחצי ואף יותר, ישן שם בחדר צדדי בתוך מפעל של טונה, ולא אוכל שום דבר חוץ מטונה וקצת פריכיות אורז שהביא אתו מהארץ, כי אין שם אוכל כשר, על זה לא מגיע לו תשלום!

"למה? כי הוא דתי! מה זאת אומרת, יש לו זקן ופאות אז הוא צריך לעבוד בחינם.

"עצם הטענה הזאת שכשרות לא אמורה לעלות כסף, היא טענה מחוצפת. מי שלא רוצה לא חייב לייצר מזון כשר. הוא יכול לייצר מזון בלי חותמת כשרות, ולמכור את הסחורה שלו לגויים או ליהודים שאינם שומרים כשרות למרבה הצער.

"העובדה שכל כך הרבה מפעלים בארץ ובעולם כן רוצים חותמת כשרות, מלמדת על כך שיש לזה שוק רווחי מאוד, ולכן אתה רואה מפעלים בבנגלדש ובפקיסטן שעובדים עם מערכות כשרות ומייצרים מזון כשר!".

אז בעצם כל העלויות של הכשרות זה רק השכר שמקבל המשגיח במקום? אין פה הוצאות נוספות?

"בוודאי שיש. קודם כל הדרישות של ההלכה שהמזון יהיה כשר עולות לפעמים כסף. אם אני בא לייצר כמות גדולה של קופסאות שימורים עם טונה, בתנאי כשרות. המפעל צריך להיות מושבת לפני כן כמה ימים כדי שנוכל לנקות היטב את המכשירים מכל השאריות של הדגים הלא כשרים שנעשו במפעל קודם לכן, צריך להכשיר ולהגעיל חלק מכלים והמכשירים, יש לזה מחיר. ימים ללא עבודה של המפעל, צוות שעובד על ניקוי ושטיפה יסודית, זה עולה כסף.

"בכל מוצר שהוא, יש דרישות כשרות. זה מגביל את המפעל, הוא צריך להזמין חומרי גלם אחרים במיוחד לצורך פס הייצור הכשר שלו, לפעמים הוא משלם עליהם מחיר גבוה יותר, כלים זה עולה כסף, ומתבטא בעלות הסופית של המוצר הנמכר לצרכן".

"אף אחד לא נהיה עשיר מהעבודה בתחום הכשרות. אנשים מתפרנסים מהעבודה הזאת כמו כל עבודה אחרת. גובה השכר שלהם תלוי בפרמטרים שונים כמו ותק, מקצועיות, רמת הקושי של העבודה עצמה.

"אגב, כמו בכל שוק, גם בענף הכשרות יש תחרות בין מערכות הכשרות השונות, ולכל אחת מהן יש אינטרס להיות יעילה וזולה עד כמה שהדבר אפשרי. אבל על דבר אחד לא מתפשרים, על רמת הכשרות, וככל שמערכת הכשרות מקפידה על זה בצורה חזקה יותר, הציבור גם סומך עליה יותר ומעדיף לקנות מוצרים עם חותמת הכשרות הספציפית של אותה מערכת כשרות. בדיוק כמו בכל עסק אחר שמנסה להוזיל את המחיר של המוצר כדי להגדיל מכירות, אבל לא מוכן להתפשר בשל כך על הרמה והאיכות שלו".

הרבי בבדיקת סכינים בהודו

אז מה המסר של הרב לציבור שקורא את הדברים?

"אני מבקש מהציבור רק בקשה אחת קטנה. מחר או מחרתיים, כשתלכו לקנות גרבר לילד או מלפפון חמוץ להורים שלו, תרימו את הקופסה או הצנצנת, ותחפשו את חותמת הכשרות. כשתמצאו אותה, תחשבו קצת על המאמץ האדיר שהושקע וההקרבה הגדולה שהקריבו אנשים שהיו צריכים לעזוב את המשפחה שלהם ולנסוע עד תאילנד כדי שעל הקופסה תוכל להופיע חותמת הכשרות הזאת.

"זהו, זה כל מה שאני מבקש. שתדעו להעריך את המאמץ, כדי שבפעם הבאה שאדם לא חכם ינסה לטעון שמערכות הכשרות גורפות כביכול הון שלא בצדק על גבי הצרכן המסכן, תדעו שהדברים שהוא אומר אין להם שום בסיס עובדתי, והם מגיעים משנאה, או מבורות מוחלטת".