מי מהתלמידים ישלם את הקנס

במרכז הארץ תלמידי ביה״ס יצאו לטיול שנתי, כשלקראת חזרתם הביתה והצורך בפיזור בשכונות מגוריהם החליטה ההנהלה להעמיד לחלק מהתלמידים טנדר כהסעה מיוחדת.

תשמעו סיפור. זה קרה במרכז הארץ תלמידי ביה"ס יצאו לטיול שנתי, כשלקראת חזרתם הביתה והצורך בפיזור בשכונות מגוריהם החליטה ההנהלה להעמיד לחלק מהתלמידים טנדר כהסעה מיוחדת.       

אך כפי שקורה במקרים אלו מספר התלמידים שביקשו לעלות לרכב ההסעה, עלה על מספר הנוסעים שהנהג היה מורשה להסיע, ועל כן הנהג סירב בכל תוקף להסיע את התלמידים, מחשש לקנס משטרתי.  התלמידים שרובם היו בתהליך התחזקות והתקרבות לתורה הבינו שיש כאן בעיה אמיתית, ואז עלתה הצעה לנהג: "אנו מתחייבים לשלם על כל נזק שיגרם לך בגללנו, אל תדאג וצא לדרך",  'מילה זו מילה' אמר הנהג, התניע את רכבו ויצא לדרך. ואכן כפי שתמיד קורה במקרים כאלה ובהתאם לחוק מרפי הידוע, לאחר מספר דקות נעצר הנהג ונקנס על ידי שוטר בסכום גבוה.

באותו רגע, פרץ ויכוח בין התלמידים על מי בעצם מוטל לשלם את הקנס. התלמידים שעלו ראשונים לרכב, טענו כי התשלום מוטל על התלמידים האחרונים שעלו לרכב ובגללם מספר הנוסעים עלה על זה המותר בחוק. לעומתם טענו התלמידים שעלו אחרונים, כי מאחר וההסעה עומדת לרשות כל התלמידים, אין כל חשיבות לעובדת עלייתם קודם, שהרי כאשר הם נוכחו כי מספר הנוסעים עולה על המספר המורשה בחוק, היה באפשרותם לרדת מן הרכב.

סוגיה זו הועלתה בפני רב השכונה  והוא אכן מצא בספר "משפטי התורה" (ח"א סי' ל"ד)  מעשה דומה בקבוצת פועלים שסיימה את יום העבודה והנהלת המפעל העמידה לרשותם הסעה.

ואכן פסק הרס כי  צדקו התלמידים שעלו אחרונים ותשלום הקנס הוטל על כל הנוסעים שנשאו באחריות משותפת לקנס שהושת על הנהג.

פסיקה זו מבוססת על דבריהגמרא במסכת בבא בתרא דף י, על אדם שישב על ספסל ורעהו הצטרף אליו לישיבה על הספסל ולאחר מכן, הספסל קרס תחתיו וניזוק, ומבואר בגמרא כי על שניהם לשאת בהוצאות הנזק. זאת משום שאין האדם שישב ראשון יכול לטעון כי על האחרון חלה אחריות יתירה, שהרי כאשר התיישב האחרון, הראשון יכול היה לקום, ומאחר שנשאר לשבת מרצונו החופשי, הרי הוא שותף מלא בתהליך הנזק.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.