ביום שזה קרה, הייתי צריך להתמודד מול עשרה עורכי דין , 50 נושים ועוד עשרה עבריינים,

הטלפון שצלצל במשרדו של חיים הר כסף לא לימד דבר על העתיד לקרות. אך מאז חייו השתנו לחלוטין, והוא הפך מאדם מבוסס ואמיד, לחסר כל. כעת, לאחר שנחלץ מהמשבר, הוא מבקש ללמד את אנשי העסקים שנקלעים לקשיים מה לעשות. מבט לעשייה המרתקת של עמותת אחריות מאת: יוסי כהן את חיים הר כסף הכירו ידידיו הרביםקרא עוד...

הטלפון שצלצל במשרדו של חיים הר כסף לא לימד דבר על העתיד לקרות. אך מאז חייו השתנו לחלוטין, והוא הפך מאדם מבוסס ואמיד, לחסר כל. כעת, לאחר שנחלץ מהמשבר, הוא מבקש ללמד את אנשי העסקים שנקלעים לקשיים מה לעשות. מבט לעשייה המרתקת של עמותת אחריות

מאת: יוסי כהן

את חיים הר כסף הכירו ידידיו הרבים כאדם אמיד ובעל הון. הר כסף נהג לנוע ברחובות שכונתו שבבני ברק ברכב מפואר; לרכוש את המוצרים הטובים והאיכותיים ביותר. והיחס אליו היה בהתאם. "מסביבי ידעו כולם כי ניתן למצוא אצלי אוזן קשבת או תרומה", הוא משחזר.

זו לא הייתה תצוגת תכלית לא נכונה. חיים הר כסף אכן החזיק באותה תקופה שלושה חנויות בלב בני ברק. הרווחים שהגיעו מהן הזניקו אותו אל הרף הגבוה יותר של האוכלוסייה האמידה בעיר. "אבל יום אחד הכל קרס", הוא מספר. "זה החל בחריקות קטנות שהחלו לזעזע את העסק. החריקות הללו גרמו לחיים לקחת את הסיכון ולהיענות להצעה המפתה של מכר שפנה אליו וביקש ממנו צ'קים בסך שני מיליון שקלים. התמורה, כך הבטיח המכר, 5% מהסכום כולו. "היה זה פיתוי שקשה לעמוד מולו", מודה חיים כשהוא משחזר את אותם רגעים שבהם האמין כי בזכות "העסקה" הזו הוא עלה מחדש על דרך המלך.

אך אז הגיעה הנפילה. "יום אחד אני מקבל שיחת טלפון מאדם שהציג את עצמו כמנהל משרד בתל אביב. 'יש לי בידיים צ'קים שלך שחזרו, ואני מעוניין שניפגש', הוא אמר". עד מהרה התברר לחיים כי המכר נמלט לחו"ל, והצ'קים בסך שני מיליון שקלים שהפקיד – מצאו את דרכם אל סוחר גדול בשוק האפור. "השם הטוב היה חשוב לי במיוחד, והחלטתי להגיע לפגישה אישית עם האדם ההוא. זו הייתה הטעות הראשונה שעשיתי", אומר הר כסף.

"משהגעתי למקום, פגשתי אדם שנראה מאיים במיוחד. בהמשך, לאחר שאברר בדיוק במי מדובר, אגלה כי אכן מדובר באדם מאיים. אבל באותם רגעים הוא דווקא ניסה להשרות אווירה טובה לצד האיומים המוסווים. 'תשמע, אני רוצה לגמור את הסיפור בצורה יפה', הוא אמר לי והציע, 'בוא נפרוס את תשלומי הצ'קים לשנה-שנתיים, כדי שתוכל לעמוד בתשלומים החודשיים'. היה לי ברור כי לא מדובר פה מסוג ההצעות שניתן לסרב להם, והסכמתי. הוצאתי את פנקס הצ'קים ורשמתי לו סדרה של צ'קים. קודם לכן עוד הספקתי לנהל עמו מו"מ קצר שהוביל לכך שהוא נענה לפרוס לי את החוב לתשלומים רבים יותר, וכך יצאתי מהמקום כשאני מרגיש כי עשיתי את הדבר הנכון. זו הייתה הטעות השנייה והחמורה ביותר שעשיתי בכל התהליך שעברתי".

למה טעות?

"פשוט מאוד: בגלל שלא אני מסרתי לו את הצ'קים. כך שלמרות שהיו בידיו צ'קים שהיו חתומים על ידי, זה עדיין לא מחייב אותי בגלל שאני לא הענקתי לו אותם. כך, שאם היינו נקלעים לבית משפט, הייתי יכול לטעון כי הצ'קים הללו הועברו לידיו על ידי צד ג' ולי אין כל קשר אל האיש שעומד מולי". חיים הר כסף מבהיר כי ברוב המוחלט של המקרים, בית המשפט שמגיע אליו דיון כזה פוטר את בעל הצ'קים מלשלם לתובע.

אך באותה עת, חיים הר כסף לא ידע זאת, והעביר לאותו אדם צ'קים שחתומים על ידו. ואת התוצאות של המעשה הנמהר הוא נושא עמו עד היום הזה. "באותו רגע שהעברתי לידיו את הצ'קים שלי – איבדתי כל יכולת לטעון שאיני חייב לו כסף, משום שמאותה עת והלאה האיש הפך להיות הנושה שלי. ואת הטעות הזו, כמו טעויות נוספות, הוא מונע כיום מאנשים אחרים מלבצע במסגרת תפקידו כמזכיר עמותת אחריות שסייע לו להשתקם כמו לעוד רבים אחרים.

חיים שנהרסו

מאותה עת חייו של חיים נהרסו. "ביום שזה קרה, הייתי צריך להתמודד מול עשרה עורכי דין ונושים שונים שכל אחד משך את החבל לכיוון אחר, אם אלו רואי חשבון, אנשים שהחתמתי כערבים להלוואות שביקשתי, או רשויות המדינה שגם להן התחלתי להיות חייב כספים בגלל מצבי הכלכלי הבעייתי. בסך הכל התמודדתי מול כ-50 נושים ועוד עשרה עבריינים, שכל אחד מהם ביקש להוציא ממני את הכסף באופן אחר. חלקם איימו; אחרים צלצלו לרעייתי והנותרים לחצו על הורי. כל אחד מהם פעל בדרך שבה חשב כי יוכל להוציא ממני את הכספים בצורה הטובה יותר. הבעיה הייתה שלא היה לי כסף!

אדם שנתון במצב כזה", מבהיר חיים, "עשוי להפסיד עוד כסף, בגלל שהוא אינו יוצא לעבוד. אני, לדוגמה, אם רק הייתי מדבר עם כל אחד מהנושים שלי פעם אחת בשבוע – הייתי יכול לבזבז על זה את כל השבוע. וזה עוד לפני הצורך בלגלגל כספים – להלוות מאחד כדי להשיב לשני. ויש גם את המצב הנפשי הרעוע שכולל", לדבריו, "דיכאון וייאוש עמוק לצד בושה עצומה של אדם שהיה קודם במעמד הגבוה וכעת הפך לחסר כל ובעל חוב עצום".

"כיום המטרה שלי הוא למנוע מאנשים אחרים לעשות את הטעויות שאני עשיתי אז", הוא מוסיף. "עמותת אחריות, שבה אני משמש כמזכיר, מסייעת בחינם לאנשים שמצבם הכלכלי התדרדר או שנקלעו למאבקים מול השוק האפור כדי שלא ייאלצו לעבור את אותה דרך חתחתים עצובה ומעייפת".

אחוזות הפאר של העבריינים הגדולים ביותר בישראל מוכרים היטב למתנדבי עמותת אחריות. פעילי הארגון מתמצאים בשמותיהם ובתחומי פעילותם מכירים היטב את ההיררכיה הארגונית בתוככי הארגונים שרק שמם מעורר חלחלה בקרב אזרחים מן השורה. המתנדבים נפגשים עם אותם עבריינים כמעט על בסיס קבוע וסוגרים בשקט-בשקט עסקאות בשווי של מאות מיליונים.

הם לא שותפים לפשע. גם לא בלדרים ואף לא ניתן לכנותם 'קופים' (שכירים הלוקחים על עצמם את האחריות לפשע, י.ס), כפי שהם נקראים בשפה העבריינית הטיפוסית. אותם מתנדבים לא עושים זאת כדי לגרוף לקופתם הפרטית סכומי עתק; גם לא כדי להשיג טובות הנאה או קיצורי דרך שניתן להשיג רק דרך השמות הבולטים בעולם הפשע הישראלי: הם עושים זאת בשליחות רב אחד שיושב בעיר בני ברק, אך מצודתו פרוסה על פני ארצות ויבשות בכל רחבי העולם, הגאון הגדול רבי שמואל אליעזר שטרן, הנחשב לאחד מפוסקי ההלכה הבולטים ביותר בישראל ובעולם כולו.

המטרה של אותם מתנדבים היא להפוך את העולם לטוב יותר, ואם בדרך הם צריכים להתחכך עם אותם עבריינים ואנשים לא סימפתיים, המחיר הזה שווה מבחינתם את המטרה הסופית שנועדה לגאול בעלי חוב מהבור שכרו להם אנשי השוק האפור. הצצה מרתקת לקרב שכולו דיפלומטיה ומשא ומתן.

אגב, הוא אומר, "מקרים כאלו של אנשים המלווים בריבית מעוררים כעס רב אצל הרב מתתיהו הלברשטט, יו"ר העמותה, אשר הינו עסקן אמיתי מהזן הישן, איש חסד שתומך בעמותה ועוזר לפעילים", מספר חיים ומוסיף, "בגלל שנושא הריבית הינו הנושא החשוב ביותר אצל הרב מתתיהו, אנו עושים הכל כדי להעלות את הנושא למודעות הציבורית. הרב מתתיהו עצמו עומד ומתריע על כך מעל כל במה אפשרית".

להתחכך עם העבריינים הגדולים בישראל

מאז הקמתה, סייעה עמותת אחריות לאנשים רבים, חלקם בעלי עסקים שנקלו לקשיים ובזכות העמותה ניצלו ממצבים קשים במיוחד. "אנו פועלים מול העבריינים הגדולים בישראל. מגיעים אליהם לבתיהם, יושבים עמם ומגיעים להסדרים שמצילים את הנושים מחיי סבל, בושה וחשש. אם ברוב המקרים שאדם מסתבך עם אנשי השוק האפור, הוא נאלץ לעזוב את הארץ ולטוס לחו"ל, מה שמוביל להתפרקות משפחתו ולפגיעה קשה בחייו: אצלנו היו שני מקרים בלבד אשר נאלצו לטוס לחו"ל, אחד מהם בהמלצתנו, משום שראינו שאין מוצא מהסבך שאליו נקלע והוא נתון בסכנת חיים ממשית".

באמתחתו של חיים הר כסף סיפורים רבים על מקרים קשים שעברו דרך העמותה, והסתיימו בטוב בזכות הליווי המקצועי והסיוע המקצועי שהוענק לאותם בעלי חוב למשך תקופה ארוכה. כך היה כאשר אחד מבכירי העבריינים בשוק האפור וויתר על חוב גדול בתמורה לאמירת נוסח 'מי שברך' על ידי רב העמותה רבי אליעזר שטרן ביום הקדוש ביותר בשנה: יום כיפור. במקרה אחר, התגלגל לידי העמותה סיפורו של אב משפחה אשר חיתן את ילדיו ונותר עם חובות עתק. "אספנו את כל הילדים, וחילקנו ביניהם את החובות של האב באופן שווה. אך קודם היינו צריכים להיפטר מהחוב העצום שצבר ריביות, וכך שניים מהילדים שהיו ברשותם דירות משלהם – משכנו את הדירות מחדש והעבירו את הסכום כולו לידי הנושים של אביהם. שאר הילדים חתמו על תצהיר מסודר שלפיו הם משלמים לשני האחים שמשכנו את הדירות סכום חודשי שנועד לכסות מחדש את תשלום הדירה. לאחר הפגישה עם בני המשפחה ניגשנו אל האב ואמרנו לו: 'זהו, אין לך חובות'. אני זוכר היטב את המקרה ההוא. עיניו הבורקות משמחה של האב המבוגר לא משות מזכרוני עד עכשיו, זמן רב לאחר אותו מקרה".