האם צריך לשמור כ"כ על קדושת הפה?

      היה נדמה לי שהעיקר הוא לשמור על עצמי ממעשים אסורים, אבל ראיתי בגמרא (שבת לג.), שמי שלא שומר על קדושת פיו, אפילו אם נגזר עליו חיים טובים למשך כל ימי חייו, הכל נהפך עליו לרעה. ונבהלתי מזה. לכן רציתי לשאול האם באמת העניין הזה של קדושת הפה הוא כל כך חמור?  קרא עוד...

 

   

היה נדמה לי שהעיקר הוא לשמור על עצמי ממעשים אסורים, אבל ראיתי בגמרא (שבת לג.), שמי שלא שומר על קדושת פיו, אפילו אם נגזר עליו חיים טובים למשך כל ימי חייו, הכל נהפך עליו לרעה. ונבהלתי מזה. לכן רציתי לשאול האם באמת העניין הזה של קדושת הפה הוא כל כך חמור?

 

   

כן, הזהירות מדיבורים אסורים היא דבר יסודי וחשוב מאוד בקדושת ישראל, עד כדי כך שכתוב בספר 'ראשית חכמה' (קדושה יא כ'), שדיבור אסור הוא חמור יותר ממעשה איסור. ובספר 'תוצאות חיים' כתוב (אות ק'), ש"הפוגם בלשון כמכניס צלם בהיכל קדש קדשים". לכן בני, אל תדבר דיבורים שהם ההפך מדיבורים קדושים, חלילה. תזכור את דברי הגמרא (שבת לג.), שהמדבר בענייני צניעות גורם לזה שבחורי ישראל ימותו חלילה, ושצרות וגזרות רעות מתחדשות, ויתומים ואלמנות צועקים ולא נענים, ומי יכול לקחת אחריות כזאת על עצמו.

תדע שאפילו סתם כך האדם צריך להיות חכם ולא לומר בפה שלו שיקרו אסונות ודברים רעים חלילה, כי יש כוח גדול מאוד לדיבור של האדם לגרום שיקרו דברים בעולם. כמו שאומרת הגמרא (ברכות יט.), "לעולם אל יפתח אדם פיו לשטן". וכתוב בספרים שצריך מאוד להיזהר בדבר הזה, כי "שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו".

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.