מי הוא אותו 'מערבבן' שהציל את הבחור היהודי מסכנת הגיוס לצבא הליטאי?

"הם לא מאפשרים לנהל אורח חיים יהודי, מאלצים את החיילים היהודים לעבוד גם בשבת בכריתת עצים וביצוע איסורים רבים אחרים, ובעיקר מדובר בשירות ארוך בין חיילים גויים".

"הם לא מאפשרים לנהל אורח חיים יהודי, מאלצים את החיילים היהודים לעבוד גם בשבת בכריתת עצים וביצוע איסורים רבים אחרים, ובעיקר מדובר בשירות ארוך בין חיילים גויים"

מאת: יעקב א. לוסטיגמן

רבי יצחק אלחנן ספקטור, היה רבה של העיר הליטאית קובנה. הוא היה גדול בתורה, ועסק רבות בהתרת נשים עגונות.

פעם נקש על דלתו בחור צעיר, בן למשפחה עשירה, ובפיו היתה שאלה קשה מאוד.

"כבוד הרב", אמר הבחור, "אני כעת בגיל הגיוס לצבא. כבר קיבלתי צו התייצבות, ואני חושש מאוד. כידוע הצבא אינו מקום שבו אפשר לאכול אוכל כשר, הם לא מאפשרים לנהל אורח חיים יהודי, מאלצים את החיילים היהודים לעבוד גם בשבת בכריתת עצים וביצוע איסורים רבים אחרים, ובעיקר מדובר בשירות ארוך בין חיילים גויים.

"כמובן שאיני רוצה להתגייס לצבא שכזה, אבל החוק מחייב אותי לעשות זאת.

"בעבר, אפשר היה לשחד את הקצין הרלוונטי לעניין, ובכך לקבל פטור מסיבות רפואיות או אחרות. אבל היום גדלה רשעותם, וכאשר מישהו משחד קצין, הוא לוקח את הכסף בשמחה, ומיד אחר כך עוצר את נותן השוחד, אביו של הבחור, ואת הבחור עצמו יחד עמו. הבן נשלח לצבא והאב נשלח למאסר…

"לכן אני מסתפק מאוד מה לעשות. אם ניתן שוחד נהיה בבעיה גדולה, ואם לא ניתן שוחד, אהיה חייב ללכת לצבא…".

רבי יצחק אלחנן שמע את הדברים, חשב מעט והשיב לבחור: "אני מכיר מישהו שיודע 'לערבב' בכל מקום. הוא בוודאי יכול לעזור לך להוציא פטור מהצבא, ואין שום סכנה בכך שתיתן לו כסף. במקום לחפש קצינים כדי לשחד, תן לי את הכסף, ואל תדאג. הכל יהיה בסדר".

אורו פניו של הצעיר משמחה, הוא מיהר להפקיד בידי הרב סכום כסף נכבד שיספיק להוצאות השוחד הגדולות, ושב לביתו כשלבו מלא תקווה שאכן הגיעה הבעיה אל פתרונה.

שבועיים לאחר מכן נקש שליח מבית הדואר על בית המשפחה, והושיט לבחור הצעיר מכתב רשמי, בו נכתב כי בגלל סיבות רפואיות, החליט הצבא שלא לגייס את המועמד לגיוס. אם הוא סבור שנפלה טעות ומעוניין להתגייס למרות הכל, הוא יכול להגיש ערעור בלשכת הגיוס במחוזית, לא יאוחר משבועיים ימים לאחר קבלת ההודעה.

בני המשפחה לא ידעו את נפשם מרוב אושר. הם ששו ושמחו, כשלפתע נזכרו שבעצם עליהם להודות לרבי יצחק אלחנן שסיכן את עצמו ודאג להעביר את השוחד ליעד המתאים…

מיהר הצעיר לבית הרב, נקש על הדלת ומזו נפתחה הרעיף דברי תודה והלל על ראשו של הרב.

"כבוד הרב", אמר הבחור לבסוף, "אני מבין שהרב בטח אינו יכול לפרסם את שמו של אותו 'מערבבן' שדאג לסדר לי את הפטור, הרי זאת מלאכה מסוכנת ואם יתפסו אותו הוא יישלח לארץ גזרה למשך שנים רבות.

"ובכל זאת, אולי הרב יגלה לי את שמו, כדי שאוכל להציע לכמה מחברי הזקוקים גם הם לפטור מהצבא בתקופה הקרובה…".

אמר לו הרב: "בני יקירי, אין לי שום בעיה לפרסם את שמו של אותו 'מערבב' שדאג לסדר לך פטור. זה הוא לא פחות ממלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא.

"כשאתה באת לביתי ושפכתי בפני את לבך על ההתלבטות שלך לגבי הדרך הנכונה להתפטר מהצבא, היה זה זמן קצר אחרי שביקרו כאן אשה אלמנה ובתה הכלה. הן סיפרו לי שהבת עומדת להתחתן, ואין להן כסף כדי לשלם את הוצאות החתונה. היה חשש גדול שהחתונה תתבטל, ואני לא ידעתי כיצד אוכל לעזור להן.

"שלחתי אותן מעל פני בלי שיכולתי לעזור להן. כסף אין לי. אבל חשבתי עם מי אני יכול לדבר כדי לארגן להן את הסכום הדרוש.

"ואז אתה הגעת, ובידך בקשה שעליה היית מוכן לשלם סכום גדול, סכום שיספיק לכיסוי הוצאות החתונה. אמרתי לעצמי, הרי הקדוש ברוך הוא משלם שכר טוב לעושי המצוות. אני אקח ממך את הכסף כדי לחתן כלה יתומה ועניה, והקדוש ברוך הוא כבר יסדר לך את מה שצריך לסדר כשכר על אותה המצווה…".