יש זמן פנוי להנאות העולם הזה

אני לא מרגיש שיש סביבי יותר מדי מצוות שאני יכול לעשות, ככה שנשאר המון זמן פנוי להנאות העולם הזה.

אני לא מרגיש שיש סביבי יותר מדי מצוות שאני יכול לעשות, ככה שנשאר המון זמן פנוי להנאות העולם הזה.

על זה אמר ה'חפץ חיים' משל: מעשה באדם שהיה עני מאוד ומאחר שהוא היה צריך לפרנס את משפחתו, הוא נסע למדינה רחוקה לעבוד שם כדי להרוויח הרבה כסף ולחזור לפרנס את משפחתו. וכך הוא עבד עבודת פרך 15 שנים, עד שהוא ראה שיש לו כבר סכום כסף רציני, והוא החליט שהגיע הזמן לחזור הביתה. לפני שיצא לדרכו, הוא החליט להשקיע את הכסף שלו בסחורה משובחת: הוא קנה בכל כספו חלב שהיה נדיר ויקר מאוד במדינה ההיא. הוא הלך לקנות כרטיס לאוניה והפליג בשמחה. האיש לא שם לב שהיו באותו המקום שהוא הלך ממנו כל כך הרבה אבנים יקרות מושלכות ברחובות, עד שאף אחד לא היה צריך אותן, והוא היה יכול בקלות למלא שקים עמוסים. והנה, אחרי כמה ימים מריחים ריח סירחון באוניה ומגלים שזה בגלל החלב שהתקלקל והתחיל להסריח, כי הוא היה בחוץ בלי קירור, וזרקו הכל לים. וכך הפסיד האיש הזה את כל הרכוש שלו.

כשהאוניה עגנה בנמל, מיד הלך האיש הביתה באכזבה גדולה, כי הוא התבייש מאוד ממשפחתו שאחרי 15 שנים של עבודת פרך הוא חזר בלי כלום. כשאשתו ראתה את הפנים הנפולים שלו, היא נבהלה מאוד, אבל חשבה לעצמה שאולי זה בגלל הדרך הארוכה ולכן היא לא הציקה לו בשאלות. כשהוא הלך לישון, היא הלכה וחיפשה בכיסים שלו, עד שלפתע מצאה שלוש אבנים יקרות שהאיש הכניס לכיס בלי לשים לב. מיד היא רצה לצורף לשאול מה המחיר של האבנים האלו, והוא אמר לה שהן שוות הרבה מאוד. האישה חזרה הביתה שמחה, ואמרה לעצמה, הנה זה מה שבעלה הרוויח מכל העבודה שהוא עבד 15 שנים.

כשהאיש קם מהשינה היא סיפרה לו בשמחה שלקחה מהכיס שלו את האבנים והלכה לצורף, והצורף אמר שהן שוות הרבה מאוד. והנה, להפתעתה ולתדהמתה התחיל בעלה לבכות. היא נבהלה מאוד ולא הבינה מה קרה לו. אז הוא סיפר לה שהוא היה יכול להביא אלפים ורבבות אבנים כאלו, ומפני שהיה טיפש הוא הביא רק שלוש, ובמקום זה טרח והביא בכל כספו חלב, שבסוף נזרק לים.

כאן בעולם מתגלגלים אלפי יהלומים בדמות מצוות ומעשים טובים שאפשר להשיג בקלות. אבל האדם הטיפש, במקום להשקיע במצוות, הוא רודף ומחפש כל מיני תאוות. וכשהאדם מגיע למעלה, הן כולן מסריחות ולא שוות כלום. אז האדם תולש את השערות מרוב צער, למה לא השקיע באסיפת יהלומים שהיו נשארים לו לנצח. רבי אליהו מוילנא זכרונו לברכה, הגאון מוילנא, לפני שהוא נפטר הוא אחז את הציציות שלו בידו, בכה ואמר: 'כמה טוב בעולם הזה, שבמחיר כמה פרוטות אפשר לזכות במצוות ציצית השקולה (שווה) כנגד תרי"ג מצוות'. בכל מילה שאדם לומד הוא מקיים מצוות תלמוד תורה שהיא שווה כמו כל המצוות. כמו שכתב הגאון מוילנא (ב'שנות אליהו' פרק א' דפאה), שכשאדם לומד דף גמרא אז בדף אחד הוא מקיים כמה מאות מצוות.

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.