רוצה להשתפר בהמון דברים, ולא יודע מאיפה להתחיל

רציתי לשאול משהו שמאוד מטריד אותי: אני באמת רוצה להשתפר בהמון דברים, אבל אני לא יודע מאיפה להתחיל. אני רוצה להתחזק בהתמדה בלימוד, להתפלל בכוונה, לשמור את העיניים ואת המחשבה, לא לפגוע בחברים ועוד המון דברים. אני לא יכול להתמודד לבד עם כל הדברים האלה.

 

   

רציתי לשאול משהו שמאוד מטריד אותי: אני באמת רוצה להשתפר בהמון דברים, אבל אני לא יודע מאיפה להתחיל. אני רוצה להתחזק בהתמדה בלימוד, להתפלל בכוונה, לשמור את העיניים ואת המחשבה, לא לפגוע בחברים ועוד המון דברים. אני לא יכול להתמודד לבד עם כל הדברים האלה.

 

   

כדי להשיב לך על השאלה שלך, אביא לך משל מהגאון רבי שמשון פינקוס זצ"ל.

מעשה בבית חולים גדול שהיו בו מאות חולים. לילה אחד נוצר עומס נוראי בבית החולים, עד שלא היתה ברירה אלא למנות סטאז'ר (אחד שלומד רפואה) לאחראי על מחלקה שלמה שהיו בה עשרות חולים. הסטאז'ר נלחץ מאוד מפני שהוא ידע שעדיין הוא לא יודע לטפל בחולים כמו שצריך. הסטאז'ר שאל את הרופאים מה הוא יעשה אם הוא לא יסתדר ויצטרך עזרה. ענו לו הרופאים שבמקרה חירום עליו להתקשר למספר טלפון מסוים, וכך הוא נשאר להשגיח לבד על כל החולים במחלקה.

בתחילת הלילה הכל הלך כשורה ללא תקלות, אך פתאום באמצע הלילה התחיל אחד החולים להשתעל ולהיחנק עד שהוא איבד את ההכרה. הסטאז'ר מיהר וניסה לעשות את כל הפעולות שהוא ידע כדי להציל את החולה, הזריק לו זריקות שונות חיבר אותו למכשירים משוכללים, אבל שום דבר לא הצליח. בצער רב הוא קבע את מותו של החולה, שלח הודעה למשפחתו וחשב שבזה נגמר הסיפור.

אבל ביום בהיר אחד הוא מקבל הביתה הודעה שהוא מוזמן למשפט באשמת רשלנות. הוא לא נבהל כי הוא ידע שהוא עשה את כל מה שהוא היה יכול לעשות, לכן הוא התייצב בשאננות למשפט. והנה להפתעתו השופט הרשיע אותו. התחיל הסטאז'ר לזעוק: "מה פשעי ומה חטאתי כי נטפלתם אלי? הרי עשיתי את כל מה שיכולתי!", השיב לו השופט: "נתנו לך מספר טלפון כדי שאם תצטרך עזרה תתקשר, מדוע לא השתמשת בו? למה לא התקשרת לבקש עזרה?"

אותו הדבר גם בנוגע לשאלה שלך. הקדוש ברוך הוא ציווה על האדם לעשות הרבה דברים, ובאמת האדם לא יכול לעמוד בזה לבד, כמו שחז"ל גילו לנו (בסוכה נ"ב.), שיצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום, ואם הקדוש ברוך לא עוזר לאדם, הוא לא יכול לנצח את היצר. לכן התפקיד של האדם הוא להזעיק ולבקש את עזרת השם יתברך בכל הדברים שהוא צריך, ולא לנסות להתמודד איתם לבד.

ובאמת אתה צריך לדעת ולהבין שהקושי העיקרי שלך הוא שאתה חושב שאתה צריך לעשות הכל לבד, אבל באמת זה לא ככה, כי הכל תלוי בתפילה. כי אם אתה באמת רוצה להצליח לעמוד בניסיונות, לשמור את המחשבה והעיניים, וכל דבר שאתה רוצה לעשות, אז תדע שהדרך להצליח היא רק על ידי התפילה.

וכמו שכתב ה'חפץ חיים' בספרו (ליקוטי אמרים י' מ"ז), "כי לו התפללנו ושפכנו שיח לפני הקדוש ברוך הוא, בודאי לא ישובו תפילותינו ובקשותינו ריקם, ולא יסתפק האדם במה שמתפלל 'שמונה עשרה' שלש פעמים ביום, אלא כמה פעמים ביום צריך לשפוך תפילות ובקשות בינו לבין עצמו כשהוא בביתו מעומקא דליבא (מעומק הלב)".

ובספר 'תולדות החפץ חיים' כתוב, "תמה היה רבי ישראל מאיר (החפץ חיים) היאך הבריות אינם מרגישים את השם, ואינם מנצלים את קרבתו אליהם. כמה מאושר האדם שיש לו אפשרות לדבר עם האלוקים, לפנות אליו בכל בקשותיו ולתנות לפניו כל לבו. כשמישהו מרגיש ברע היה אומר, ייחד לו פינה להתבודדות. ובעצמו בדברים היוצאים מעומק הלב, ישיח את עם השם יתברך במילים פשוטות. יבקש מהקדוש ברוך הוא חסד ורחמים, וריבון העולמים ודאי יאזין לבקשתו. מצפה הוא רק שנבוא אליו.

על פי שיטתו, על האדם לגלות לפני השם את כל לבו במילים פשוטות וברורות, בלי כל ערמה והתחכמות, כמו בן השופך לבו לפני אביו. בגישה כזאת הדברים הם טבעיים, אמיתיים ונרגשים הרבה יותר והשפעתם מרובה. בדרך זו ראה רבי ישראל מאיר את האמצעי הטוב ביותר לתיקון עצמי".

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.