איך מוציאים עצם של דג בשבת

חמישה דברים עיקריים שכדאי לדעת על 'מלאכת בורר'

חמישה דברים עיקריים שכדאי לדעת על 'מלאכת בורר'

מאת: יעקב א. לוסטיגמן

בשבת אסור לברור. מלאכת 'בורר' היא אחת מ-39 אבות המלאכות שאסור לנו לבצע אותם בשבת.

בשורות הבאות נביא את חמשת הדברים העיקריים שכדאי לדעת על מלאכה זו, ולפני כן נזכיר ש'מלאכה' במונח הלכתי, בכל הקשור להלכות שבת, אינה כרוכה בהכרח בעבודה קשה, אלא בפעולה שאסורה בביצוע בשבת, בלי שום קשר לרמת הקושי של הביצוע וכמה זמן הוא אורך.

הנה חמשת הדברים שהבטחנו לדבר עליהם:

  1. האיסור הוא רק לברור 'פסולת' מתוך 'אוכל'. לדוגמה: אשכול ענבים, שיש בו כמה ענבים שאינם ראויים למאכל. אסור לנו לתלוש אותם ולהוציא אותם מהאשכול בשבת. אבל מותר לאכול רק את הענבים הטובים, ולהשאיר את הפגומים במקומם.

 

  1. מותר לברור רק עם היד. כלומר: גם כשאנחנו בוררים 'אוכל מתוך פסולת', צריך לעשות זאת ביד. השימוש בכלי אסור לכשעצמו, גם אם באמצעותו אנחנו בוררים את האוכל מתוך הפסולת. שימוש רגיל בכף או מזלג נחשב כברירה עם היד, ומותר בשבת למשל לאכול דג עם מזלג, ולהשאיר את עצמותיו של הדג בצלחת, וזה לא נחשב ל'ברירה בכלי' שכאמור אסורה בשבת.

 

  1. פעולת הברירה צריכה להיות לעכשיו, ולא לזמן אחר: גם אם בוררים 'אוכל מתוך פסולת', ועושים זאת ביד, מה שמותר לעשות כאמור, התנאי לכך שיהיה מותר הוא רק אם זה נעשה לצורך שימוש מיידי במה שבררנו. אסור לברור בליל שבת ולהשאיר לבוקר. אבל מותר לברור 'אוכל מתוך פסולת', עם היד, לצורך סעודה שאנחנו מתחילים בדקות הקרובות, גם אם את המנה הספציפית הזאת נאכל בסוף הארוחה, בעוד שעה או שעתיים.

 

  1. כל האמור נכון לא רק לגבי מאכלים, אלא גם לגבי ספרים, משחקים, בגדים וכל דבר אחר שנמצא בתערובת ואנחנו רוצים להפריד. לכן אם אתם מחפשים גרביים למשל בערימת כביסה, אסור לכם להוציא מהערימה את הפריטים האחרים ולהשאיר רק את הגרביים. אנחנו צריכים לעשות הפוך, להוציא מתוך הערמה את הגרביים, שנחשבים במקרה הזה ל'אוכל', מתוך הערמה של פריטי הכביסה האחרים הנחשבים ל'פסולת'.

 

  1. חשוב לדעת: כל האיסור לברור הוא רק אם אנחנו מפרידים לחלוטין בין ה'אוכל' ובין ה'פסולת'. אבל אם אנחנו מוציאים את הפסולת עם חלק מהאוכל, הדבר מותר. כך למשל אם יש עצם בדג ואתם מתקשים לאכול את הדג ולהשאיר את העצם, אפשר להוציא אותה יחד עם מעט מבשר הדג, וכך בעצם חסכתם מעצמכם את האיסור הגדול של 'בורר' בשבת קודש.