כמה כסף תשלם בשביל להיות על כסא גלגלים בלי רגליים?…

יש דברים יותר גרועים בחיים, אז בואו נודה על מה שיש!...

יש דברים יותר גרועים בחיים, אז בואו נודה על מה שיש!…

מאת: מענדי

היי חברים, היום אספר לכם סיפור אמיתי שקרה לי לפני כ5 שנים בערך, נסעתי לבית חולים הדסה עין כרם בירושלים לבקר קרוב משפחה, לא ארד לפרטים של הסיבוך הרפואי שהסתבך כתוצאה ממחלת הסוכרת הקשה ממנה סבל, רק אומר את השורה הסופית שלצערנו כרתו לו את שתי רגליו.

וכך, ממי שהיה עד לפני תקופה קצרה, אדם בריא יחסית שהלך על שתי רגליו כל בוקר לעבודה, הוא הפך לאדם מוגבל נכה וחולה, שסובל גם מכאבים פיזיים בלתי ניתנים לתיאור, ובנוסף יש את כל הגורמים הנפשיים שנגזרים כתוצאה מכך, שמקשים עוד יותר על המצב.

אני זוכר שישבנו בחדר המבוא של מחלקת כירורגיה ב', צופים במרקע. ומגישת החדשות דיווחה באותה עת על איזה טייקון אגדי מפורסם מחו"ל שיצא לשיט על היאכטה הפרטית שלו, יחד עם אשתו ובתם הצעירה, ולמרבה הצער קרה אסון, הסירה התהפכה, והם טבעו למוות יחד עם איש צוות נוסף ששהה על היאכטה.

אני שומע את הידיעה המצערת, מצקצק בלשוני לאות הזדהות, ואז אני שומע את קרוב המשפחה שלי פונה אלי בשאלה, שנראה לי שלעולם לא אשכח אותה:

"תגיד מותק" – הוא שואל אותי – "כמה מיליונים מהכסף שלו היה הטייקון הזה מוכן לשלם עכשיו, בשביל להיות במצב שלי, על כסא גלגלים בלי רגליים? כמה כסף הוא היה משכיב על זה, אה?"

מה אני אגיד לכם, הייתי בשוק! לא הגבתי כלום מרוב ההלם שהייתי נתון בו! תראו מה זה. תראו איך בנאדם מקבל את המצב שלו בהשלמה מלאה. הכי בְּאִיזִי שיש, הכי שמח, אז מה אם אין לי רגליים, הנה תראה את המיליארדר הזה סיים תַּ'קריירה שלו בשיט באגם, מסכן.

ככה. פשוט. בפַנאַן, קוּל כזה. לא נורא, אז יהיה בלי רגליים, לא קרה כלום. אם זה שהבורא רוצה ממני אז הכל טוב…

לא אשכח את זה.

אז תשאלו אותי חברים, נו מה אתה בא להגיד לנו, אז מה אם יש אנשים שסובלים יותר ממני, ידוע. סוֹ וואָט? זה מוריד מהקושי שלי? אני אומר לך שנורא נורא קשה לי שאני לא מצליח לעבור את מבחני הבגרויות, שאני כבר שלוש שנים מרגיש בודד בעולם, ולא מוצא את האהבה שלי, ובמקום לקום בבוקר וללכת לעבודה כמו בנאדם, אני כל הזמן בורח לאוכל, לסרטים, לשינה מרובה. אז תגיד לי שהמחלקה האונקולוגית במכון שרת מלאה בחולי סרטן העומדים למות, זה אמור לעודד אותי באיזשהוא מקום?

אז התשובה היא שלא, חביבי. זה לא יעודד אותך לשמוע שההוא סובל יותר. אבל זה כן יכניס אותך לפרופורציה. כי כל דבר בעולמנו נמדד באופן יחסי. כשאתה רוצה שיהיה לך 'מלא' כסף השאלה היא ביחס למי, האם ברצונך רק לכסות את המינוס, או שיהיה לך וילה רשומה על שמך, לזכות בלוטו במאה מיליון דולר, או להיות הסנטי-מילארדר הראשון בהיסטוריה, עם הון בן 10 ספרות, ומניות שוק בשווי של מעל 200 מיליארד דולר.

למה התכוונת כשאמרת שאתה רוצה שיהיה לך 'מלא' כסף?… הכל יחסי.

וכך זה כמעט בכל משפט שני שאנו מוציאים מהפה, אנו רוצים שלא ילך 'כזה' קשה, ושנהיה 'יותר' מאושרים, שיהיו 'פחות' צרות, ושב'אופן כללי' החיים יזרמו על מסלולם בנעימים…

השאלה רק ביחס לְמִי ולְמַה…

וכן, אולי אם נסתכל על אלו הסובלים קצת יותר מאיתנו, אלו שסובלים 'סבל' שראוי להגדרה הזו, אולי ניכנס קצת לפרופורציה, ונתחיל להודות על מה שיש, אולי כשאני נכנס למיציבושי החבוטה שלי מודל 2007 אציץ לעבר השכן שרוכב על הקורקינט שלו, במקום להוציא את עיני מחוריהן על הרכב מנהלים שיש לשכן השני.

חבר'ה, החיים יפים באמת. לא באשליה. הכל תלוי רק בנקודת המבט. יושב לו ידידי על כסא גלגלים בלי רגליים ומחייך בפה מלא, תראה את הטייקון האומלל הזה שטבע במים, ואני חי נושם ובועט. אמנם לא בועט עם הרגליים אבל עם הידיים זה עדיין אפשרי… ובאותו זמן ממש אני מתחפר מתחת לפוך במיטה, לא רוצה לקום, רוצה רק לישון, למה החיים לא מאירים אלי פנים כל כך, אז לא בא לי לקום היום. נו באמת! כנס לפרופורציות!

נכון, יש אתגרים בחיים, וצריך להתמודד. בסדר. אז מתמודדים. תחשוב שאתה בתוכנית המירוץ למיליון, קשה לך, אין לך כוחות בגוף, משימות מפרכות, אז מה?! אבל בסוף מחכה לך המיליון! לא תעשה מאמץ?! פתאום תגלה כוחות פנימיים שחבויים עמוק בנפשך, תגלה שאין משהו שאתה לא יכול.

יש לנו את הכוח להתקדם לא משנה כמות ומהות המחסומים שניצבים לנו בדרך. יש לנו את היכולת לחיות את החיים שלנו בצורה שאנחנו רוצים, לחיות ע"פ החזון שלנו, לעקוב אחר המטרות שלנו, והשגת היעדים שלנו. כמה שזה קלישאתי, אבל הכח הוא אכן בידיים שלנו. דבר אשר בא לידי ביטוי בהחלטות היומיומיות שלנו.

אל לנו להיות שבויים בהרגלים של עצמנו, ובמקומות הנוחים לנו. כל יום אשר מגיע הוא יום חדש המביא איתו המון אפשרויות, הזדמנויות ואנרגיות חדשות.

כל התירוצים שאתה מוכר לעצמך כמה קשה לך ובגללם אתה מוותר לעצמך, הם הכל שקר אחד גדול. פשוט בלוף. תמיד תזכור שיש דברים יותר גרועים בחיים. ואתה מסוגל לכל דבר! עם קצת כח רצון תגיע ליעדים שלא חלמת אי פעם שתוכל לכבוש אותם.

שיהיה בהצלחה.