מותר לבקר בכנסיה במהלך טיול בחו"ל?

האם מותר לבקר ולהצטלם במבנה של כנסיה וכדומה? ומה לגבי כניסה למסגד של מוסלמים?

שאלה:

שלום כבוד הרב.

אני ובת הזוג שלי מתכננים לנסוע בימים הקרובים לטיול במזרח אירופה. בין היתר מתוכננים לנו במסלול גם ביקור בכמה כנסיות מפורסמות, ולכן אני שואל האם הדבר מותר או אסור?

והאם מותר להצטלם על יד מבנה מפואר של כנסיה וכדומה? ומה לגבי כניסה למסגד של מוסלמים?

 

תשובה:

כנסייה של נוצרים נחשבת לבית עבודה זרה, ועל כן אסור להיכנס אליה. צריך לדעת שיש בנושא זה הבדלים בין הסוגים השונים של הנצרות, כמו הקתולים, האורתודוכסים, הפרוטסנטיים וזרמי אחרים של הנצרות, ולכן ייתכן שיש הבדלים בהלכה אם יש בזה צורך מאוד מאוד דחוף, אבל לכתחילה צריכים יהודים להתרחק מכל סוגי הכנסיות.

כך גם לגבי מסגד. רוב המוסלמים ובכללם אלו שכאן בארץ ישראל מאמינים בא-ל אחד ואינם נחשבים לעובדי עבודה זרה, אבל יש מגדולי הפוסקים בדורות הראשונים שהחמירו בעניין זה והורו לשואלים אותם שאין להיכנס גם למסגדים.

לכן יהודי כשר צריך להימנע מכניסה למקומות כאלו, ואם הוא נמצא בקבוצת מטיילים שכן נכנסת, ימתין להם בחוץ ויזכה במצוה גדולה של קידוש שם שמים, כשהוא מראה להם שלמרות שהוא מאוד מעוניין להיכנס יחד איתם ולראות, הערכים היהודיים שלו קודמים לכל השיקולים האחרים.

לגבי תמונות במקומות אלו, כשמדובר בכנסיה בוודאי שיש להתרחק מזה, ובמיוחד אם רואים בתמונה סמלים של הנצרות כמו צלב או דמויות של הטמאים שלהם כמו 'אותו האיש' ואמו וכדו'.

במסגד ייתכן שהדבר מותר, וזה תלוי במחלוקות שונות בין פוסקי ההלכה, ולכן גם לגבי תמונות ההתנהגות הנאותה לכל יהודי היא להתרחק מכל מה שמפאר את העבודה הזרה ואת מי שעובדים לה.