למה צריך לשמור על העיניים כל כך חזק?

חמשת הדברים שכדאי לדעת על העין האנושית

חמשת הדברים שכדאי לדעת על העין האנושית

מאת: יעקב א. לוסטיגמן

אחד האיברים המרתקים ביותר בגוף האדם הוא העין. איבר מדהים במורכבותו ובטכנולוגיה המתקדמת שלו.

הקב"ה ברא את העין ממאות מיליונים, ואולי אפילו מיליארדי חלקיקים זערוריים: פרוטונים, סיבי קולגן, שרירים רבים גדולים וקטנים, וחלקים מרכזיים כמו עדשת העין, האישון, הנקודה המרכזית של העין, הקרנית, הרשתית, לובן העין ועוד ועוד חלקים שכל אחד מהם תורם תרומה משמעותית.

כל התרומות הללו יוצרות בסופו של דבר מארג מדהים בדמות תמונה אופטית תלת ממדית וצבעונית שכולנו זוכים לראותה בכל רגע נתון, בלי שנתאמץ בכלל ואפילו בלי שנתכוון לכך.

  1. העין מורכבת ממיליוני חלקיקים, כך למשל הקרנית – החלק השקוף שמכסה את אישון העין, מורכבת מחמש או שש שכבות דקיקות. הן דקות כל כך, עד שהמדענים החוקרים את הנושא כבר שנים רבות טרם הצליחו לקבוע בוודאות אם הן חמש או שש שכבות.
  2. גלגל העין עטוף על ידי 'לובן העין', מעין שכבה עשויה סיבי קולגן, שמחוברת לארובת העין בששה שרירים המאפשרים לנו לסובב את העיניים, לפעמים בלי שנשים לכך לב, ולמקד את הראיה לכיוון זה או אחר. לובן העין שומר בעצם על החלקיקים העדינים כל כך, כדי שלא ייפגעו.
  3. סיב אופטי מיוחד עובר דרך נקב צר בגלגל העין, ומחבר בין הרשתית למוח האנושי. דרך הסיב האופטי עובר כל המידע שעין קולטת באמצעות קרני האור, הוא מגיע אל המח שמעבד אותו והופך את המידע לתמונה שאותה אנחנו רואים. המח גם משלב בין שתי העיניים, ומחבר את המידע לכדי תמונה אחת רחבה, ברורה ומדויקת יותר.
  4. עדשת העין מורכבת משכבות רבות, וביניהן מערכת שרירים שמאפשרת לשכבה הכוללת של עדשת העין להתרחב או להצטמצם, כך היא משנה את רמת השבירה של קרני האור, ומאפשר ראיה מיטבית למרחקים שונים, מה שבמצלמות המשוכללות עושים בעזרת החלפת וכיוון העדשה המקצועית.
  5. הרשתית של העין קולטת את קרני האור, ובאמצעות תהליך מיוחד במינו היא הופכת את האור לזרמים חשמליים, 'פולסים' בלשון המקצועית. אלו עוברים דרך הסיב האופטי אל המוח כאמור, ויוצרים את התמונה המלאה שאותה אנחנו רואים.

ברור אם כן שעלינו להודות לקדוש ברוך הוא בלי סוף על העיניים המשוכללות שהעניק לנו, בלי שביקשנו ובלי שידענו בכלל כמה הדבר יכול להוסיף לנו.

כבר אמרו גדולי המדענים, כי רק איבר העין לבדו מוכיח שלא ייתכן בשום צורה ובשום דרך שהעולם נברא במקרה, משום שיד המקרה ואפילו תהליך אבולוציוני של מיליארדי שנים אינו יכול לייצר כזה מכשיר משוכלל שנברא מעצמו כשהעובר עוד בבטן אמו. חייב להיות שמכשיר כזה תוכנן מראש ונבנה בצורה פרטנית ודייקנית מאוד, ומכאן הראיה, לדבריו, שהקדוש ברוך הוא ברא את העולם את הטבע על שלל חלקיו.

בקרב חכמי ישראל לאורך הדורות, נתפסת העין כאחד מהשערים העיקריים שדרכו חודר המידע לתודעתו של האדם.

לכן הפליגו חכמנו זיכרונם לברכה בחשיבות השמירה על העין, שלא תראה חלילה מראות אסורים של חוסר צניעות, כי כשהמידע השלילי נכנס אל המוח, הוא מעורר את היצרים שבאים בעקבותיו ומפתים את האדם לדבר עברה.

אם נשמור על העיניים, נחסוך מעצמנו הרבה מאוד בעיות. וכמו שאמרו חכמנו זיכרונם לברכה "הוי קל כנשר" לעצום את העיניים כשמראה לא צנוע נגלה לנגד עיניך.