"יש לי תשוקה הבוערת כאש בעצמותי, לדבר לשון הרע"

סיפור יחודי על התאווה לדבר דברים רעים על הזולת

סיפור יחודי על התאווה לדבר דברים רעים על הזולת

הגאון רבי ראובן קרלנשטיין זכר צדיק לברכה סיפר פעם סיפור מדהים בחכמתו ממורו ורבו, ראש ישיבת סלבודקא רבי אייזיק שר זכר צדיק לברכה.

פעם ניגש אליו בחור ואמר לו: "כבוד הרב, אני לא מסוגל 'לעמוד' באיסור לדבר לשון הרע! יש לי מין תשוקה הבוערת כאש בעצמותי, לדבר לשון הרע, ואינני מסוגל להתגבר עליה! אני פשוט לא מצליח לעמוד בניסיון! ואני מבקש עצה כיצד אוכל להצליח להתגבר על יצרי הרע ולא לדבר לשון הרע"?

אמר לו רבי אייזיק: "ברצוני לשאול אותך שאלה; אביך הגיע אלי לפני כמה ימים מחיפה. הוא עשה עלי רושם של אדם יקר במיוחד. האם גם עליו יש לך תשוקה בלתי נשלטת לדבר לשון הרע"?

-"לא! חס וחלילה"! השיב הבחור. "על אבא שלי אין לי כל רצון לדבר לשון הרע".

– "מדוע"? שאלו רבי אייזיק. "הרי לא יתכן שאין לו שום חסרון. אף אחד הוא לא כליל השלימות. מדוע, אפוא, בנוגע לאביך אין לך תשוקה למצוא חסרונות ולדבר עליו"…

– "רבי! אינני מבין מה כבודו רוצה ממני? כן חסרונות, לא חסרונות, על אבא שלי אין לי כל תאוה לדבר לשון הרע. הנה לא מזמן שמעתי מישהו שדיבר עליו איזשהו לשון הרע, ולילה שלם לא יכולתי להירדם מרוב צער ועוגמת נפש… וכבר הרב עוד שואל אותי מדוע אני לא מדבר עליו דברים רעים בעצמי"…

"יפה מאד! אבל תואיל לחשוב ולומר לי מה הסיבה לכך"?

– "כי אני אוהב אותו", השיב הבחור.

נענה רבי אייזיק ואמר לו: "מצוין אמרת! זוהי העצה שאתן לך גם בנוגע לאחרים. ספרת לי שיש לך תשוקה בלתי נשלטת לדבר לשון הרע על אחרים, שאינך מסוגל לעמוד בניסיון – זאת אציע לך: תאהב את חברך! תאהב כל יהודי! תעקור מקרבך כל כעס, כל רגש של שנאה ושל מחלוקת, ותאהב את כל אחד, או אז לא יהיה לך יצר הרע לדבר עליו לשון הרע באותה מידה שאין לך יצר הרע לדבר לשון הרע על אביך"!

 

(מעובד מתוך הספר 'אדרבה – תן בלבנו')