"על מה הוא צוחק? על המורשת שלנו?!"

האלוף (מיל') יאיר גולן, מתקומם על קומיקאי שמרבה לצחוק על מורשת ישראל

האלוף (מיל') יאיר גולן, מתקומם על קומיקאי שמרבה לצחוק על מורשת ישראל

מאת: אוהד אטינגר

זה הפך לספורט לאומי…

תורת ישראל ומסורת ישראל הפכו מושא ללעג וקלס בכל הזדמנות. מגיש בטלוויזיה שמחפש להעלות את הרייטינג, מכין 'תחקיר' על החרדים, והערוץ יוצא עם 'פרומואים' מקדימים שגורמים לציבור לחשוב שהנה, הפעם הם גילו את אמריקה.

הם מראיינים גורמים הזויים משולי השוליים של החברה החרדית, מציגים אותם ככאלו המייצגים תופעה, ועל הדרך לועגים לציבור החרדי כולו.

אם תקראו את הטוקבקים באייטמים שעוסקים במגזר החרדי ומופיעים באתרי החדשות, תגלו עד כמה ההסתה הפרועה הזאת עובדת. אנשים משפריצים שנאה תהומית לכל מה שריח יהדות נודף ממנו, ולפעמים דבריהם כוללים הסתה של ממש.

אם הדברים הללו היו נכתבים על כל מגזר או קהילה אחרת בישראל, המשטרה היתה פותחת בחקירה באופן מיידי ומעמידה את העבריינים לדין בעוון הסתה.

אבל נגד הציבור החרדי מותר להסית, עליו מותר ללגלג ולתורת ישראל מותר ללעוג.

בשנים האחרונות המצב החמיר עוד יותר. כל הזדהות עם שמירת התורה והמצוות בפרהסיה הציבורית, הפכה להיות 'הדתה'. כאילו החרדים והדתיים מנסים לכפות את אורחות חייהם על החילונים ולאלץ אותם לקיים את המצוות התורה בכפיה.

הם לא עושים את ההבדל הדק שבין השמירה על צביון יהודי למדינה ובין כפיה על אזרחים כאנשים פרטיים, ואם מדינת ישראל שומרת על צביון יהודי ואוסרת על מכירת חמץ בפומבי בפסח, הם כבר טוענים שהמדינה 'מתערבת להם בצלחת'.

זה לא שהם סבורים שלמדינה אין סמכות לעשות זאת, כי לקבוע רף של בריאות למוצרי המזון שנמכרים כאן, המדינה יכולה להתערב, לחוקק חוקים הקובעים איך ישלחו את הבקר המובל לשחיטה בארץ המדינה יכולה ואף חייבת, לקבוע עם אלו חומרי הדברה ישתמשו בגידול הפירות והירקות זה בסדר, אבל אם יש בזה משהו יהודי, כמו הרצון לשמור על המרחב הציבורי נקי ממכירת חמץ במשך ימים אחדים בשנה – זאת כבר 'הדתה'. זהו כבר תהליך פסול של 'התערבות בצלחת'.

מי ששם לב לזה, הוא האלוף (מיל') יאיר גולן, שכיהן בעבר כסגן הרמטכ"ל. גולן אינו חשוד כדתי או חרדי, ואף לא כאדם המקורב לחוגים החרדיים בישראל.

ובכל זאת, גולן התקומם על הנוהג הנוהג הזה.

"לא יודע למה ליאור שליין נתפס על העניין הזה שהוא כל הזמן מתעסק עם הדתה וכמה הדתיים חשוכים וכן הלאה וכן הלאה", אמר סגן הרמטכ"ל לשעבר, "כשאני שומע את זה, הקרביים שלי מתכווצים, כאילו מישהו תפס אותי בבטן וסובב. אני אומר לעצמי: על מה אתה צוחק בדיוק, על המורשת היהודית שלנו? למה לצחוק על זה?"

"עם כל השוני העצום באורחות החיים וחלק מהערכים" הוסיף גולן לגבי החרדים והדתיים בישראל, "אני חש כלפי האנשים האלה דבר אחד – הם האחים שלי".