רוצה סיפוק בחיים? בוא ללמוד תורה!

הרב אהרן ידלר, מרבני 'אחינו', מסביר למה כדאי לך, ולכל אחד אחר, להתחיל ללמוד תורה בקביעות.

הרב אהרן ידלר, מרבני 'אחינו', מסביר למה כדאי לך, ולכל אחד אחר, להתחיל ללמוד תורה בקביעות.

מאת: אוהד אטינגר

"לימוד התורה, משנה לאדם את כל החיים", כך הרב אהרן ידלר, מרבני 'אחינו', בשיחה מיוחדת לאתר 'אחינו'.

"מי שמביט על האנשים שבסביבתו, יכול למצוא מהר מאוד אנשים רבים שחסר להם סיפוק בחיים. רבים מהם, בעיקר בחורים צעירים, מחפשים את הסיפוק בכל מיני מקומות. הם יוצאים לבלות, נסחפים אחרי חברים, מוצאים לעצמם פעילויות שונות שאמורות למלא את החסר, אבל ללא הצלחה.

"לעומת זאת, מי שלומד תורה, נהנה מתחושת סיפוק תמידית. הלימוד ממלא את האדם בסיפוק, נותן לו טעם לחיים, וגורם לו להרגיש אדם שונה לחלוטין".

הרב ידלר ליווה מאות נערים שהתחילו ללמוד תורה, וראה את השינויים הגדולים שעברו עליהם בעקבות כך: "בלי תורה אדם מרגיש 'דפוק' ומדוכא כל היום. אבל הלימוד משנה את כל זה.

"אני תמיד אומר לצעירים שמתלבטים, בואו תטעמו. מה יש לכם להפסיד? תראו איך כל סדר היום שלכם משתנה, איך פתאום כיף לקום בבוקר, להתארגן בזריזות ולרוץ לבית המדרש.

"נכון, בהתחלה זה יכול להיות קשה ואפילו מתסכל. אתה מנסה להבין טקסט עתיק יומין ומרגיש שאתה לא מצליח להתחבר אליו. אבל אנחנו מתמידים לכל בחור שמתחיל ללמוד תורה אברך תלמיד חכם, שמכוון אותו בשלבים הראשונים, מכניס אותו לעולם המושגים של התלמוד הבבלי, ומסייע לו להיכנס לעניינים.

"ברגע שאתה כבר יודע איך לומדים תורה, החיים שלך משתנים מן הקצה אל הקצה. הלימוד הופך להיות מתוק, זה תענוג שמי שלא חווה אותו לא יכול להבין אותו. התורה מונעת מהאדם לעשות שטויות, היא מרחיקה אותו מנפילות לא רצויות לכל מיני מקומות ומעשים לא רצויים.

"מי שקשה לו ללמוד כל היום, יכול ללמוד שעה או שעתיים ביום. אפשר להתחיל מחומרי לימוד קלים יותר, 'אגדתות' – כלומר סיפורי התלמוד, או לימוד הלכה בנושאים מעניינים וכדומה. אחרי תקופה אפשר להעלות את הרמה, ולעבור לחומרים קצת יותר מורכבים. רואים את זה באופן מציאותי – מי שהחליט לתפוס את עצמו ולהיכנס לעולם הזה של לימוד התורה, מתחיל ליהנות מהחיים. הוא מתחיל להבין מה הוא בכלל עושה פה, בעולם הזה".