צדיק, אפשר לעקוף אותך? אני מאד ממהר וחניתי באדום לבן…

הרב אברהם פוקס על הא.ק.ג. של עבודת ה'  

הרב אברהם פוקס על הא.ק.ג. של עבודת ה'  

 

סיפר הרב הצדיק רבי אלימלך בידרמן על אברך כולל שהחל לכתוב על קלף – סופר סת"ם, כפרי ביכורים הוציא מתחת ידו מגילת אסתר, אלא שהתוצאה, לפחות על פי חוות דעתם של סוחרים שראו את המגילה – היתה נוראית. שום סוחר לא היה מעונין לנסות ולמכור אותה, גם לא לאחר שהאברך העלה את האחוזים הנאים שהם היו אמורים להרוויח, בצר לו, החליט אביו להטות שכם לבנו ורכש בעצמו את המגילה, לאחר מכן פנה אל ידידו שהיה סוחר סת"ם ואמר לו תיקח בכמה שאתה רוצה, העיקר תיקח, מצדי תמכור בח"י שקלים.

אותו סוחר שהיה בדרכו לאמריקה למכירת מגילות אסתר לאנשים משופעים באמצעים ובעלי ממון רב, תחב את המגילה עמוק עמוק במזוודה תוך שהוא עוצם את עיניו בדביקות ומכוין לשם מצוות גמילות חסד ושבזכותה יצליח במסחרו. הוא מגיע לאמריקה ומסובב על בתי העשירים שהזמינו אצלו מגילה, אחד מהם לא היה מרוצה כלל מהמגילות המשובחות שהביא עמו הסוחר.

לפתע הוא מבחין במגילה שתחובה עמוק, 'למי אתה שומר את האוצר המוחבא שם?' שאל. 'אתה מוזמן להתבונן בה' השיב, תוך שהוא מתכונן לתגובת של אכזבה אם לא יותר מכך, ופורש את המגילה על השולחן.

הוא מביט בפני לקוחו ולתדהמתו הוא שומע אותו אומר בהתפעלות, כזאת מגילה אני רוצה! זו מגילה שאני מחפש! 'אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה' חושב לעצמו הסוחר. מה המחיר שאתה דורש תמורתה? הוא שומע את קולו של בעל הבית.

2500$ השיב בלא להניד עפעף.

בעל הבית הוציא חיש מהרה את הסכום המדובר והעבירו לסוחר המגילות שלא היה מסוגל להתאפק ושאל: מה מצאת דווקא במגילה זו? ענה לו הסוחר, כל המגילות שהראת לי היו אכן יפות ומרשימות, אך הם נתנו לי הרגשה של משהו בלי נשמה, הכל מדויק ומסודר, כל השורות מתחילות ומסתיימות שווה בשווה, כאילו הודפסו במכונה, אבל מגילה זו, האותיות לא ממש אחידות, המראה פחות מדוייק, אך ניכרים מעשי ידי אדם שהשקיע רבות בכתיבת מגילה זו, ובודאי גם את לבו, לכן חפצתי דווקא במגילה זו.

עליות ומורדות, הם חלק מההתעלות שלנו בעבודת ה' כדברי שלמה המלך במשלי: שבע יפול צדיק וקם. כאן השורה מתחילה לפני השוליים ובמקום אחר היא נגמרת לאחריהם, במקום אחד המילה קופצת למעלה ובאחר למטה מדי. החיים משופעים בעליות ומורדות סולמות וחבלים, הצדיק עדיין נקרא צדיק, למרות שרשום לו בקורות חיים לא פחות משבע נפילות, ואיך שלמה המלך קורא לו? צדיק! שלמה המלך מתכוין לזה שהוא באמת צדיק.

לא מדובר כאן באחד שמבקש ממך את התור בסופרמרקט: צדיק, אפשר לעקוף אותך? אני מאד ממהר וחניתי באדום לבן… ולמה שמה המלך קורא לו צדיק? כיון שהוא יודע את הסוד: מה הוא עושה אחרי הנפילה? וקם!

הנסיונות והכשלונות הם הזרעים של ההצלחות. הוא מתנער מהעפר והלכלוך שדבק בו בנפילה וממשיך לרוץ קדימה. קו ישר ואחיד זה רק במכשיר א.ק.ג. שמחובר לאדם שהחזיר את נשמתו לבוראה, כאשר האדם חי, הא.ק.ג. קופץ ורוקד למעלה ולמטה. בני משפחה המקיפים את מיטת החולה, מייחלים ומתפללים לאותם עליות ומורדות על המסך, הדבר האחרון שהם רוצים לראות – זה קו ישר וארוך. גם בעבודת ה', עליות ומורדות הם חלק מהמסלול של עבודת ה', רק להשכיל ולהתעלות דרכם וללמוד מהניסיון שרכשנו באותה הדרך, ולא להמשיך להתחפר באותה גומה שהגענו אליה, מה שהיה בעבר, נשאר בעבר. מה שיהיה בעתיד, זה תלוי רק בנו.