"הוא היה בטוח שלבחורים בישיבה יש קרניים… למחרת הוא כבר הביא איתו שני חברים"

הרב אהרן ידלר, מרבני 'אחינו', מספר על ההפתעה הגדולה שחווים הצעירים המגיעים בפעם הראשונה לביקור בישיבה, וגם מאפשר לנו לפרסם את מספר הטלפון שלו...

הרב אהרן ידלר, מרבני 'אחינו', מספר על ההפתעה הגדולה שחווים הצעירים המגיעים בפעם הראשונה לביקור בישיבה, וגם מאפשר לנו לפרסם את מספר הטלפון שלו…

מאת: אוהד אטינגר

ללמוד בישיבה? זה נשמע כמו משהו ששייך רק ל'דוסים' מבני ברק. אלו שלובשים שחור לבן, ולראשם מגבעת גדולה. מה לצעיר שגדל בשדרות או בפרדס חנה, וללימוד בישיבה?

אם אתם חושבים כך, אנחנו שמחים לבשר לכם שאתם לא היחידים…

מסתבר שצעירים רבים מרחבי הארץ גילו את האור שבתורה, והחלו לשמור מצוות ואפילו ללמוד תורה בקביעות במדרשיה או במקומות אחרים, אבל המחשבה על לימודים בישיבה אפילו לא עוברת להם בראש.

הרב אהרן ידלר, מרבני ארגון 'אחינו' העוסק בהפצת תורה ויהדות לבני נוער, מספר על התהליך שהם חווים.

"אנחנו מסתובבים המון במדרשיות בכל בארץ, פוגשים אלפי צעירים שממש צמאים לדברי תורה ולידע נוסף על היהדות. חלקם ממש משקיעים שעות רבות מזמנם בעניין הזה, אבל משום מה הם חושבים שהישיבות נבראו רק למי שנולד למשפחה חרדית.

"הם תמיד אומרים לי, איך אני אכנס לישיבה עם מכנסי ג'ינס וחולצה צבעונית? זה לא הולך ביחד…

"את האמת, הם קצת צודקים. ברור שהישיבות החרדיות הקלאסיות לא מתאימות להם, אבל הבשורה היא שיש כיום עשרות ואפילו מאות ישיבות שמותאמות בדיוק לקהל היעד הזה.

"בישיבות הללו לומדים תורה עם כל הרצינות, אבל לומדים גם לימודי בגרות ומוציאים תעודות עם ציונים מעולים. הם מקיימים סדר יום ישיבתי מלא, אבל יש להם גם חדרי כושר, שולחנות טניס, מגרשי כדורגל והרבה מאוד פעילות של ספורט ופנאי.

"הם בחורי ישיבה לכל דבר, אבל הם לא לובשים את הביגוד הישיבתי הקלאסי…".

לדבריו, הצעירים המגיעים לישיבות הללו, נדהמים למראה עיניהם: "היה לי לא מזמן מקרה כזה עם צעיר ממרכז הארץ שמאוד מאוד רצה להתקדם בלימוד התורה, וכשהצעתי לו ללמוד בישיבה הוא פרץ בצחוק מתגלגל. הוא היה בטוח שלבחורי הישיבה יש קרניים מיוחדות כאלו, שמי שלא נולד עם זה לא יכול להיות שם אף פעם… הוא בא יום אחד לישיבה, וכל כך התלהב, עד שלמחרת הוא הביא איתו שני חברים נוספים".

הרב ידלר מציין כי קיים מגוון רחב מאוד של ישיבות, ולא כל ישיבה מתאימה לכל תלמיד. "יש כאלו שמחפשים יותר את האתגר הלימודי, ויש כאלו שרוצים יותר את החברה האיכותית הייחודית לישיבות. יש כאלו שמעדיפים ישיבה עם בחורים יותר קלילים, ויש כאלו שמחפשים דווקא את הסביבה שמשקיעה יותר במחשבה ובהתפלספות על כל דבר.

"כל ישיבה, מטבע הדברים, יש לה את הסגנון הייחודי שלה, ולא פעם קורה שבחור מגיע ללמוד בישיבה ונפלט ממנה כעבור זמן קצר לא כי הוא לא מתאים לישיבה, אלא כי הוא לא מתאים לישיבה הספציפית הזאת.

"אנחנו בארגון 'אחינו', משקיעים מאמצים מרובים בהתאמה של כל ישיבה לבחור באופן המדויק ביותר. לשם כך אנחנו מבקרים באופן שוטף הן בישיבות עצמן, והן במדרשיות. כך אנחנו בעצם מכירים את הבחור, מדברים אתו על מה שהוא מחפש, מה מעניין אותו, וכך אנחנו יודעים להתאים את התלמיד לישיבה המתאימה לו".

"כמובן שלפעמים אנחנו טועים בבחירה, והתלמיד בסופו של דבר לא כל כך מרוצה בישיבה שבה שיבצנו אותו. לא נורא… יש עוד ישיבות. אנחנו פשוט מעבירים אותו לישיבה אחרת, ומוודאים שהוא אכן מרוצה שם".

הרב ידלר מדגיש שהפעילות אינה מסתיימת רק בשיבוצם של התלמידים לישיבות: "אנחנו גם מלווים אותם לאורך תקופה, עד שאנחנו מוודאים שהבחור אכן מסתדר בישיבה ושטוב לו שם. אם צריך אנחנו מצמידים לו אברך תלמיד חכם שלומד אתו גמרא בתקופה הראשונה, עד שהוא מבין את סגנון הלימוד הייחודי של התלמוד הבבלי, ויכול להמשיך בכוחות עצמו".

לדבריו, השירות הזה שמבוצע כמובן בחינם וללא כל תמורה, מסייע לא רק לתלמידים עצמם אלא גם לישיבות.

"המטרה של הישיבה בסופו של דבר זה לקדם את התלמידים. להחזיק ישיבה זה לא עסק כלכלי, זאת שליחות. מדובר בעבודה לא קלה, ראש הישיבה ואנשי הצוות צריכים לגייס כסף גם מתקציבים ממשלתיים ובעיקר מתרומות של יהודים טובים.

"הצוות צריך לעבוד ולהזיע הרבה בשביל להביא את הכסף הזה, והם עושים את זה מתוך תחושת שליחות. כי הם רוצים להרבות לימוד תורה בעם ישראל.

"ולכן המטרה המשותפת של כולנו, גם אנחנו בארגון 'אחינו', גם הישיבות עצמן וכמובן שגם התלמידים, המטרה היא שהתלמידים הללו יצליחו בלימודם בעזרת ה' ולכן אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא לתועלת כל הצדדים, שהם בעצם צד אחד".

לסיום שאלנו את הרב ידלר מה עושה מי שמתלבט בנושא ותוהה אם הוא כבר בשל ללימודים בישיבה, או היכן הוא יכול למצוא ישיבה המתאימה לו.

"תכתוב להם שיתקשרו אלי", הוא משיב, "הטלפון שלי הוא: 050-414-1386, אני אשמח לענות לכל פניה בעזרת ה'".