כמה מים צריך לשתות ביום?

ואיזו מצווה אפשר לקיים בשתיית מים

ואיזו מצווה אפשר לקיים בשתיית מים

מאת: אוהד אטינגר

כולם אומרים לנו להרבות בשתיית מים, אבל למה באמת זה כל כך חשוב?

אז בואו נעשה קצת סדר בדברים.

גוף האדם מורכב בעיקר מ…מים. יש לנו אחוז גבוה של מים בדם, יש לנו מים שממלאים את החלל שבין התאים הזעירים שמהם בנוי גוף האדם, ויש נוזלים גם בתוך התאים עצמם.

המים מטבעם, מתייבשים, ולכן חשוב להרוות את הגוף בכמות מספקת של מים.

הגוף שלנו מאבד בממוצע כשניים וחצי ליטרים ביום. הרוב יוצא מהדוף בצורת שתן, אבל יש גם מים שזולגים החוצה בדמות אגלי זעה, ויש אחוז מסוים של לחות שאנחנו מאבדים כשאנחנו נושמים, בדמות אדים היוצאים בהבל הפה.

מי שאינו שותה בכלל, סופו שימות חלילה בצמא, אבל גם מי שלא מת עדיין, וכן שותה מספיק מים כדי לשמור את עצמו בחיים, יכול לגרום לעצמו נזקים אם לא ישתה כמות מספקת של מים.

אז כמה מים צריך לשתות ביום?

זה תלוי בגודל גופו של האדם, במין שלו, וכמובן גם בשאלה אם הוא נח בבית ממוזג, או שהוא עובד פיזית בשטח פתוח.

אין צורך לומר שכמות המים המומלצת תלויה גם במזג האוויר, ובימים החמים בהם השמש קופחת בעוז על ראשינו, נצטרך כמובן לשתות הרבה יותר מכמות המים שתספיק לנו בימות החורף הגשומים והקפואים.

הכמות הממוצע של נוזלים שאדם צריך להכניס אל גופו מדי יום כדי לפצות על החוסרים ולספק את צריכת המים הנדרשת עומדת על כ-3.7 ליטרים לגברים, וכ-2.7 ליטרים לנשים.

עם זאת, מדענים בדקו ומצאו כי כשאנחנו אוכלים אנחנו מכניסים כמות לא מבוטלת של נוזלים לגוף דרך האוכל. קחו למשל פרוסת אבטיח, היא ברובה מים, ואפשר לחשב גם אותה בכמות הצריכה של המים שאנו צורכים.

לכן, לדעת המדענים שבדקו את הנושא, נשים יכולות להסתפק בשתיית שמונה כוסות מים ביום, וגברים צריכים לשתות כ-12 כוסות ביום.

אם אתם אוכלים הרבה פירות, ירקות, יוגורט וכדו', אתם יכולים להפחית מעט מכמות המים שאתם שותים.

ואם אתם ספורט, כמובן שאתם צריכים להוסיף עוד מים, ולהקפיד שהשתיה תתבצע במרווחים קצרים יותר תוך כדי הפעילות, במקום לשתות כמות גדולה קודם לכן ולאחר מכן לייבש את הגוף בריצה ממושכת. מומלץ לשתות כוס מים לכל קילומטר ריצה, ואם אתם מבצעים פעילות אחרת, יש להוסיף בין שתיים לארבע כוסות מים לכל שעה של פעילות, בהתאם למאמץ ולמזג האוויר.

המים חשובים אם כן לבריאות שלכם!

ויש להם גם חשיבות נוספת:

כשאתם שותים מים, זאת הזדמנות לקיים מצווה גדולה מאוד, לברך עליהם 'ברכת שהכל':

בָּרוּךְ אַתָּה אדני, אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהַכֹּל נִהְיָה בִּדְבָרוֹ

רגע, עוד לא סיימנו…

אחרי שאתם שותים, אם שתיתם כמות של 86 סמ"ק (קצת פחות מחצי כוס חד פעמית), אתם מברכים 'בורא נפשות'

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת וְחֶסְרוֹנָן, עַל כָּל מַה שֶׁבָּרָאתָ לְהַחֲיוֹת בָּהֶם, נֶפֶשׁ כָּל חָי. בָּרוּךְ חַי הָעוֹלָמִים: