"אני מחפש את המטומטם שדחף אותי למים"…

הוא זינק לתוך המים והציל אדם ממוות בטוח. האם מגיע לו גם צל"ש? לא בטוח...

יום אחד הייתה התקהלות גדולה של אנשים ליד גשר ברוקלין, הגשר הגבוה החוצה את נהר ההאדסון ומחבר את רובע ברוקלין שבעיר ניו יורק למנהטן.

 

מה קרה? ובכן מסתבר שמאן דהו נסחף במימי הנהר והוא נמצא בסכנת טביעה מוחשית. זעקותיו הקלושות לעזרה הגיעו עד לאוזני האנשים הניצבים על הגשר אולם קצרה ידם מלהושיע. כיצד יוכלו לחץ את הטובע האומלל הנמצא עשרות רבות של מטרים מתחתם?

מעשה אמיץ ודרמטי

והנה בעוד כל הקהל עומד ומתבונן כמהופנט בחזיון האימים של אדם הטובע במים הסוערים נראה אחד הנוכחים כשהוא עושה מעשה אמיץ ודרמטי – הוא פשוט זינק ממרומי הגשר לתוך המים הקרים.

 

מול עיניהם המשתאות של הצופים הגיע המחלץ האמיץ עד לטובע משה אותו מהמים, גרר אותו לגדת הנהר ביצע בו החייאה והנשמה ועמד לצידו עד שהגיע אמבולנס ופינה אותו לחדר המיון.

 

האם מגיע למציל הנועז הזה צל"ש?

 

בהחלט. הרי זה עתה הציל אדם ממוות בטוח.

 

ואכן, כאשר שב המציל למרומי הגשר כשהוא עייף ויגע הקיפו אותו כל הנוכחים, טפחו על שכמו, ושיבחוהו על המעשה האמיץ. להפתעתם לא רק שהאיש לא נראה מרוצה מכל המחמאות שהורעפו עליו אלא שעל פניו שכנה הבעת זעם עזה.

 

"מה קרה?", שאלוהו הנוכחים.

 

והוא השיב: "אני מחפש את המטומטם שדחף אותי למים"…

 

שמתם לב מה קרה בסיפור הזה?

עד לרגע שקראנו את השורה האחרונה סבורים היינו שמדובר במעשה אמיץ והירואי מאין כמוהו שמגיע עליו צל"ש. כעת מתברר לנו שהמעשה כלל לא נעשה מתוך בחירה. האיש פשוט נדחף למים ועשה את מה שעשה בעל כורחו. נכון שבסופו של דבר התוצאה המעשית זהה – כך או כך חייו של אדם ניצלו וזהו דבר גדול מאוד, אבל העובדה שהמעשה נעשה ללא בחירה חופשית מקטינה עד מאוד את מידת הקרדיט המגיע לו וממזערת את הצל"ש שהיינו רוצים לתת לו.

 

הדוגמא הקטנה הזו ממחישה עד כמה מרכזית היא הבחירה החופשית בעולמו הרוחני של האדם. אם אתה חי כמו רובוט, אם אתה מתנהג בצורה אוטומטית לפי הגירויים שהסביבה משדרת לך אין הרבה משמעות למעשים שאתה עושה. אם אין לך בחירה גם אין לך אחריות – לטוב ולרע.

 

לא פשוט לאדם להגיע למצב של בחירה חופשית אמיתית. החלק הארי של המעשים הנעשים על ידינו נובעים מתוך שיקולים של כדאיות וסיפוק צרכים גופניים כאלו ואחרים. לימוד התורה מזכך את נשמתו של האדם, מעצים את כוחה, מעמיד בפניו קנה מידה מוחלט של טוב ורע ועוזר לו בכך להביא לידי ביטוי את הכוח העמוק ביותר הגנוז בו – את כוחה של הבחירה החופשית.