למה מתפללים בקברי צדיקים?

במשך דורות רבים נוהגים יהודים לפקוד את קברי הצדיקים, ולהתפלל על צרותיהם. למה חשוב לעשות זאת, וכיצד צריך להתפלל כשבאים לקברו של צדיק.

במשך דורות רבים נוהגים יהודים לפקוד את קברי הצדיקים, ולהתפלל על צרותיהם. למה חשוב לעשות זאת, וכיצד צריך להתפלל כשבאים לקברו של צדיק.

מאת: יעקב לוסטיג

בל"ג בעומר עולים המוני יהודים לקברו של רבי שמעון בר יוחאי. בראש השנה נוסעים רבבות לפקוד את ציונו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה. בט"ו בתמוז פוקדים המונים את קברו של ה'אור החיים הקדוש', ובכל ימות השנה תוכלו למצוא יהודים שפוקדים את קברות הצדיקים כדי להתפלל על ידם.

למה בעצם אנחנו עושים זאת?

קודם כל חשוב לזכור את מה שכתוב בספר תהילים "קרוב ה' לכל קוראיו".

הקדוש ברוך הוא שומע כל תפילה שאדם כלשהו מתפלל אליו, בכל מקום ובכל זמן. כל תפילה פועלת פעולה מסוימת בשמים, וכל תפילה חשובה מאוד בעיני הקדוש ברוך הוא.

עם זאת, ישנם זמנים ומקומות שבהם התפילה הופכת עוצמתית יותר. בכותל המערבי למשל, על קברי הצדיקים, בחודש אלול, בערב ראש חודש ובזמנים נוספים.

למה באמת התפילה ליד קברו של צדיק נחשבת יותר? התשובה היא מאוד פשוטה.

תארו לעצמכם שאתם צריכים לפנות למלך כדי לבקש ממנו בקשה. המלך רחום וחנון, אוהב את נתיני ארצו ושמח לעזור להם. אבל בכל זאת, הוא לא יכול כמובן להיענות לכל הבקשות שמופנות אליו, ולכן אתם תנסו לגייס עזרה, אם באמצעות מכתב המלצה ממישהו שהמלך מעריך מאוד, ואם באמצעות אנשים שיש להם גישה אליו בזמנים שבהם הוא שרוי במצב רוח מרומם וכדו'.

כמובן שהקדוש ברוך הוא אינו בשר ודם, הוא אינו נתון חלילה לשינויים במצב הרוח, אבל בכל זאת, האהבה שלו לצדיקים היא עצומה, ואם צדיק מבקש ממנו בקשה, הוא מקבל אותה יותר מזו של אדם שאינו צדיק כל כך.

לכן, שאנחנו רוצים להתפלל על משהו שחשוב לנו, אנחנו מגייסים את עזרתו. אנחנו פונים לקבל את ברכתו של רב תלמיד חכם, או לחלופין מתפללים על יד קברו של צדיק.

חכמנו זיכרונם לברכה מתארים בתלמוד הבבלי מקרה בו הגיעו אנשים לקברו של צדיק, ואף הזכירו כי הם רגילים לעסוק בתורתו, כדי שנשמתו אכן תעורר עליהם רחמים בשמים. מוזכרים בתלמוד גם מקרים שבהם התפללו צדיקים על קברי האבות במערת המכפלה, כמו גם על קברה של רחל אמנו בבית לחם.

עם זאת, חשוב לזכור שאנחנו לא מתפללים אל הצדיק חלילה וחס. התפילה שלנו היא רק לבורא העולם, ואנחנו מתפללים אליו שבזכותו של הצדיק שליד קברו אנחנו ניצבים, הוא יקבל את תפילתנו ברצון.

ושוב, נזכיר פעם נוספת: כל תפילה, בכל זמן ובכל מקום, נשמעת בשמים. גם עכשיו, ברגע בו אתם קוראים את המאמר שלפניכם, אתם יכולים להרים עיניים לשמים, ולבקש מהקדוש ברוך הוא על העניינים האישיים שלכם. הוא שומע ומקשיב לכם, גם אם לא תמיד אתם מקבלים באופן מיידי את מה שהתפללתם עבורו.