שלב אחר שלב

לשם מה נחוצים 49 יום מיציאת מצרים ועד קבלת התורה? למה נועדו ימי ספירת העומר? שיחה על עליה רוחנית, שלב אחר שלב.

 

 

לשם מה נחוצים 49 יום מיציאת מצרים ועד קבלת התורה? למה נועדו ימי ספירת העומר? שיחה על עליה רוחנית, שלב אחר שלב.

 

בספירת העומר – המצווה שבקיומה התחלנו החל מחג הפסח ושתמשיך ללוות אותנו עד חג השבועות – אנחנו סופרים את 49 הימים שמפרידים בין יציאת מצרים לבין קבלת התורה בהר סיני. מהי משמעות הספירה הזאת? לשם מה נועדה, ומה הן התובנות שנוכל להפיק ממנה? את השאלות הללו הפנינו לרב בנימין שוורץ, מומחה לאימון אישי רוחני בשיטת ה'קאוצי'נג'.

 

מה בעצם מלמדים אותנו ימי ספירת העומר?

 

"ימי הספירה מלמדים אותנו כמה וכמה יסודות חשובים שהם חשובים בכל ימות השנה ובכל בניה הרוחנית של האדם. ראשית כל אנחנו לומדים בימים אלו את סוד ההדרגתיות. כשבני ישראל יוצאים ממצרים הם לא מקבלים את התורה מיד. למה? כי הם עדיין שקועים במ"ט שערי טומאה וכדי להגיע לדרגה שבה אתה ראוי לקבל את התורה צריך זמן וצריך תהליך. לא קופצים לשמים בבת אחת. עולים מדרגה אחר מדרגה, שלב אחר שלב. בכל יום מתקנים עוד נקודה אחת, מלטשים עוד פינה בנפש, ורק אז מתקדמים לשלב הבא. לכן חשוב לעשות את התהליך הזה בישיבה או לפחות תחת הדרכתו הצמודה של תלמיד חכם גדול שידע לנווט את התלמיד במשעולי התורה ולקבוע האם הוא כבר ראוי להתקדם לשלב הבא. ראינו הרבה מקרים שבהם עליה פזיזה לשלב גבוה בלי ההכנה מתאימה הובילה לנפילה עמוקה שסופה מי ישורנו, ולכן הדברים צריכים להיעשות בהדרגתיות ובחוכמה. העץ לא גדל ביום אחד וכמוהו גם לא האדם".

 

אבל האם התורה עצמה אינה מעדנת ומרוממת את האדם?

 

"זה נכון, אבל גם כשלומדים תורה צריך לדעת מה ללמוד ואיך ללמוד כדי שהדברים יהיו בנוים בצורה הנכונה ויחזיקו מעמד בטווח הארוך. נקודה חשובה נוספת שאף היא מתקשרת למשמעות של ימי ספירת העומר היא העובדה שהתורה, בניגוד למקצועות חולין, איננה רק ענין של לימוד שכלי. בשביל להתעלות בתורה צריך להכין כלי קיבול מתאימים. נניח שאחרי תקופת יובש ארוכה יורדים גשמים כבדים אבל בני אדם לא הכינו בורות ואגמים כדי לקלוט את המים. מה יקרה? הגשם יעזור קצת, אבל המים יתפזרו וכעבור זמן קצר יהיה שוב מצב של יובש. כדי שהתורה תשפיע בטווח הארוך צריך כלי קיבול נפשיים מתאימים וזה מה שנקרא: "48 קניינים שתורה נקנית בהם". רק על ידי השגת הקניינים הללו – שכל אחד מהם כרוך בעבודה עמוקה בפני עצמה – נבנים הכלים לקבלת התורה".

 

48 דרכים? זה נשמע המון…

 

"אכן, הדרך לגדלות בתורה איננה קצרה, אבל צריך לדעת שגם בתוך כל אחד מהדרכים הללו יש דרגות שונות. בשלב הראשון די בכך שנתחיל ברמה הבסיסית ביותר מתוך ציפיה שבהמשך נתקדם הלאה. שבע השבועות שבין חג הפסח לחג השבועות מלמדים אותנו שכדי לקבל את התורה צריך האדם להשתלם בכל המידות הטובות ובפיתוח היחסים הנכונים שבין אדם לחברו".