מה עושים בל"ג בעומר? המדריך המלא

יום ההילולא של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי ^ מה עושים בו ומה אנחנו צריכים לדעת על ל"ג בעומר?

יום ההילולא של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי . מה עושים בו ומה אנחנו צריכים לדעת על ל"ג בעומר?

מאת: יעקב א. לוסטיגמן

ל"ג בעומר הוא יום מאוד מיוחד.

זהו יום פטירתו של התנא רבי שמעון בר יוחאי, והיום בו פסקו תלמידי רבי עקיבא מלמות, לאחר שלא נהגו כבוד זה בזה.

אבל מה אנחנו צריכים לעשות בל"ג בעומר? מה הם המנהגים הנוהגים בו?

אוקיי.

נתחיל מהבסיס.

קודם כל בל"ג בעומר צריך לספור את ספירת העומר

כמו בכל יום מימי 'ספירת העומר'. סופרים בליל ל"ג בעומר, לאחר שמברכים את ברכת המצווה "היום שלושה ושלושים יום שהם ארבעה שבועות וחמישה ימים לעומר".

  • בימים שבין חג הפסח לחג השבועות נהוגים דיני אבלות, בגלל פטירתם של תלמידי רבי עקיבא במגפה. בל"ג בעומר לא חלים דיני אבלות, כי ביום זה הפסיקו למות.

מנהג הספרים ובני עדות המזרח שאחרי ל"ג בעומר לא נוהגים מנהגי אבלות וכל המנהגים הללו נדרשים רק בין פסח לל"ג בעומר.

מנהג האשכנזים שאחרי ל"ג בעומר חוזרים לנהוג מנהגי אבלות, עד חג השבועות ויש שנוהגים רק עד שלושה ימים לפני חג השבועות, הלא הם 'שלושת ימי ההגבלה'.

  • בתפילות ל"ג באומר, ב'שחרית' וב'מנחה', לא אומרים את תפילת התחנון, ומדלגים עליה.

בקהילות רבות נהוג לחגוג ביום זה את שמחת ה'חלאקה' לילדים שמלאו להם שלוש שנים. המנהג הוא שפעוטות אינם מסתפרים עד גיל שלוש, וכשהם מגיעים לגיל זה מעלים אותם למירון, בעיקר ביום ל"ג בעומר, וגוזזים את שערות ראשם.

השמחה היא לא על התספורת עצמה, אלא על כך שמשאירים להם 'פיאות' בצדעי הראש, שמהוות סימן לכך שהם יהודים, ועל כך אנחנו שמחים, שזכינו לקיים את המצווה הזאת עם עוד ילד יהודי זך וטהור.

  • נהוג במקומות רבים, להדליק מדורות בליל ל"ג בעומר, לכבודו של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי, כזכר לאש שהקיפה את מיטתו ביום פטירתו – ל"ג בעומר.
    כמובן שזהו רק מנהג, ואילו החובה להיזהר מדברים מסוכנים היא חיוב גמור שכל יהודי חייב בו, ולכן יש לוודא שהמדורות אינן גדולות מדי ולא מסכנות את חייהם של החוגגים או של אנשים המתגוררים בסמוך.
  • מנהג נוסף שנהוג ביום זה הוא לצאת לשטחים פתוחים ולשחק ב'חץ וקשת'. כמובן שיש להיזהר לעשות זאת עם קשתות וחיצים שהם בגדר משחק ושעשוע בלבד ולא כאלו שעלולים לגרום למצבים של סכנת חיים ופגיעה בבני אדם ובעלי חיים.
  • רבים נוהגים לעלות לקברו של רבי שמעון במירון, שם מתפללים לקדוש ברוך הוא שבזכות התנא הקדוש שבסמוך לקברו אנחנו ניצבים, יקבל את תפילותינו ויגזור עלינו גזרות טובות לבריאות, לנחת, לשמחה, לעשירות ועוד ועוד.
    כמו כן מתנהלות חגיגות ברחבות הרבות שהוכשרו לשם כך בסמוך לקבר הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי). החגיגות נפתחות בטקס הדלקת המדורה המרכזית עם רדת הלילה של ערב ל"ג בעומר, ומסתיימות רק לאחר רדת הלילה שלמחרת.