התפללתי על רוחניות, ולא הולך לי!

      מה קורה אם התפללתי להשם שיעזור לי ברוחניות, ובכל זאת לא הולך לי?       תשובה: אתה צריך להבין ולדעת דבר חשוב. כמו שכל אדם שיש לו עסק בגשמיות, חושב על כל מיני דרכים איך לעשות את העסק שלו מוצלח יותר, ואם הוא לא מוצא עצה איך לייעל את העסק שלו,קרא עוד...

 

   

מה קורה אם התפללתי להשם שיעזור לי ברוחניות, ובכל זאת לא הולך לי?

 

   

תשובה:
אתה צריך להבין ולדעת דבר חשוב. כמו שכל אדם שיש לו עסק בגשמיות, חושב על כל מיני דרכים איך לעשות את העסק שלו מוצלח יותר, ואם הוא לא מוצא עצה איך לייעל את העסק שלו, אז הוא פונה ליועצים כלכליים שייעצו לו מה לעשות. אותו הדבר אנחנו צריכים לעשות כשאנחנו רוצים להצליח בעבודת השם.

אנחנו צריכים לבדוק מה הסיבה שמפריעה לנו ולנסות לפתור את הבעיה. לדוגמה, אדם שיש לו בעיה לקום בזמן, אז התפקיד שלו זה לא רק להתפלל שהוא יקום מוקדם, אלא הוא צריך גם לבדוק מה הוא צריך לשנות באיך שהוא חי. הוא צריך לשבת עם עצמו ולהסתכל למה הוא קם מאוחר. אם למשל הוא רואה שהוא קם מאוחר כי הוא הולך לישון מאוחר, אז התפקיד שלו זה לשנות את זמני השינה שלו. ואם הוא מגיע למסקנה שהסיבה שהוא קם מאוחר זה מפני שחסר לו שעון מעורר, אז הוא צריך להשיג שעון מעורר. וגם בלימוד, אם הוא רואה שהוא לא מצליח ללמוד בהתמדה, אז הוא צריך לבדוק האם הבעיה היא במקום שהוא יושב שם, שמסביב יש אנשים מדברים והוא נגרר אחרי אלה שמדברים, או שהבעיה היא בחברותא שלו, וכדומה.

והאמת היא, שכשאתה מתפלל על איזה משהו ומתאמץ להשתפר כמו שהסברתי, אז בטוח שתראה שיפורים נפלאים, רק תהיה חכם לשים לב לשיפורים האלה. לדוגמה, אם פעם היית מסוגל לבזבז 'סדר' לימוד שלם בדיבורים, אז אתה תראה שכשאתה מתפלל ומנסה להשתפר, פתאום מדי פעם אתה מתחיל ומנסה ללמוד, אפילו שלא הצלחת להפסיק לפטפט לגמרי, אבל יש התקדמות לעומת אתמול. אתה צריך להבין שקשה ביום אחד לשנות לגמרי את ההרגלים, לכן אתה צריך להודות להשם יתברך על השיפור שהיה היום ביחס למה שהיה אתמול.

אבל אתה יודע שאתה רחוק מאוד מהלימוד כמו שאתה רוצה, לכן תמשיך להתפלל שתלמד יותר בהתמדה, ואחרי כמה ימים כבר תראה שהצלחת ללמוד חצי שעה ברציפות, וכן הלאה. ככה אתה יכול לעשות בכל מה שמטריד אותך. וגם כשאתה תצליח להתמיד בלימוד, בטוח יהיו לך דברים חדשים שתצטרך, כמו שתרצה להבין טוב יותר את הלימוד ולזכור אותו, או אפילו תרצה להגיע לדרגות רוחניות שפעם לא היו קרובות אליך בכלל, כמו שאתה רוצה ללמוד לשם שמיים. על הכל אתה יכול לבקש ולהתפלל להשם יתברך, בכל מצב שאתה נמצא בו.

וכדי לחזק את הלב שלך בתפילה, בוא תראה את דברי רבנו סעדיה גאון, שכתובים בספר 'ימצא חיים' להגר"ח פלאג'י זצ"ל (סימן ע"ג אות י"ב), "כשאדם מתפלל לבקש מאת ה' לעבוד עבודתו ולירא ממנו, הגם שאינו ראוי והגון, עם כל זה תפילתו נשמעת, כיוון שהוא לכבודו יתברך". לכן תתחזק ותתאמץ להתפלל על הצרכים של הנשמה שלך. אבל אתה צריך להתאזר בסבלנות ולהמשיך להתפלל גם כשאתה לא רואה שהתפילה שלך מתקבלת,

כמו שכתוב "קווה אל השם חזק ויאמץ לבך וקווה אל השם". פעמיים "קווה אל השם". על זה אמרו חז"ל (ברכות ל"ב:), שאם האדם התפלל ובכל זאת לא התקבלה התפילה שלו אז שיחזור ויקווה. כי אתה צריך להבין ולדעת שאסור לבוא בדרישות להשם יתברך שיעשה תכף ומיד מה שהאדם רוצה, כי באמת לא מגיע לנו כלום בעצם, לכן האדם צריך להתפלל ולבקש ברחמים ובתחנונים מהשם יתברך, ואז כשהקב"ה יחליט שהגיע הזמן, הוא ימלא את המשאלה של האדם.

רק חשוב שתדע שאפילו אם נדמה לך שעדיין התפילה שלך לא התקבלה, בכל זאת תבין, שבכל תפילה שאתה מתפלל אתה גורם נחת רוח גדולה מאוד להשם יתברך. עד כדי כך שכתוב בזוהר (בלק קצה.), שתפילה של העני היא חשובה יותר מהתפילה של משה רבינו, ויותר מהתפילה של דוד המלך, כי לעני יש לב נשבר. וממשיך הזוהר ואומר: אין הנאה לקדוש ברוך הוא כמו בזמן שהעני מתפלל לפניו ושופך דמעות על העניות הגדולה שלו, וכל התפילות לא נכנסות לפני השם יתברך עד שנכנסת קודם התפילה של העני.

וכתוב בספרים שאם בגשמיות זה ככה, אז בטח שזה ככה כשאדם מתפלל על העניות הרוחנית הגדולה שלו, כי עני אמיתי זה מי שהוא עני מדעת, שאין לו דעת (נדרים מא.), ונחת הרוח שנגרמת להשם יתברך מהתפילה הזו היא בלי סוף. ובאמת ברור ששום תפילה לא הולכת לאיבוד, כי תבין, גם אם על ידי התפילה הזאת שלך הרווחת רק התגברות קלה אחת על היצר, גם זה שווה הרבה יותר מכל חיי העולם הזה.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.