אם אני חוזרת בתשובה, אני חייבת כיסוי ראש?

ואם לא חזרת בתשובה, האם את פטורה ממנו? ^ ובכלל, מי אמר שנשים צריכות לכסות את הראש?

ואם לא חזרת בתשובה, האם את פטורה ממנו? ובכלל, מי אמר שנשים צריכות לכסות את הראש?

שאלה:

בתקופה האחרונה, בעקבות מותו של אבי זכרו לברכה, אני מתעניינת יותר ביהדות, ורוצה להתקרב יותר לדת, כי אבא שלי היה אדם שומר מסורת, והיתה לו שאיפה שאני, הבת שלו, אמשיך בדרך זו ואף אתחזק בה.

בשלב זה אני נמצאת עדיין בחלק של הלמידה, ומתחילה ליישם אט אט את הדברים הכי דחופים. כמובן שהנושא של כיסוי ראש מאוד חשוב מבחינתי, כי אני רואה שכל אשה דתיה מכסה את הראש שלה.

אבל מצד שני זה מאוד קשה לי אז קודם כל אני רוצה לדעת אם אני באמת חייבת ללכת עם כיסוי ראש, ובמידה וכן, אשמח לדעת למה, אולי אם אבין את החשיבות של המצוה יהיה לי קל יותר לקיים אותה.

 

תשובה:

בשאלתך לא ציינת אם את נשואה או רווקה ולכן אפתח בדברי בהדגשה שהחיוב לכסות את הראש הוא רק על נשים שהתחתנו.

רווקות שמעולם לא היו נשואות, אינן צריכות לכסות את הראש, ולא משנה בנות כמה הן.

נשים שהתחתנו, חייבות לכסות את הראש! והחיוב הזה נשאר עליהן גם כשהן מתגרשות או מתאלמנות חלילה.

אם כן יש לך תשובה ברורה: אשה נשואה, או גרושה או אלמנה, אכן חייבת לכסות את הראש .

אוסיף ואציין, שתשובתי זו עוסקת בעצם החיוב לחבוש כיסוי ראש, וגם קצת בסיבות לכך. אם את מעוניינת לקרוא גם על פרטי הדינים, כמו למשל כמה מהראש צריך להיות מכוסה ועוד, את מוזמנת לקרוא על כך כאן 

ולסיום, שאלת למה חשוב כל כך לחבוש כיסוי ראש לנשים נשואות.

התשובה היא מאוד מאוד פשוטה: כי כך ציווה אותנו הקדוש ברוך הוא! למה אנחנו עורכים ברית מילה לילדים? למה אנחנו שומרים שבת ולא עושים אפילו מלאכות פשוטות וקלות לביצוע? למה אנחנו צמים ביום הכיפורים? כי כך ציווה אותנו הקדוש ברוך הוא.

החיוב לכסות את הראש מופיע בתורה, בנסיבות לא נעימות, כשאשה 'סוטה', כלומר אשה שבעלה חושד בה שהיא בוגדת בו לאחר שהיא התייחדה עם גבר אחר בפני עדים שראו אותם מתייחדים, הוא מביא אותה לבית המקדש ושם הכהן עורך לה טקס מיוחד שבמסגרתו היא בעצם עוברת מעין בדיקה רוחנית שבוחנת אותה אם היא עדיין כשרה לבעלה או שחלילה נטמאה עם אדם זר. בטקס הזה הכהן 'פורע את ראש האשה', כלומר מסיר את כיסוי הראש שלה, ומכאן חכמנו זכרונם לברכה למדו שאשה נשואה חייבת להיות עם שיער מכוסה כשהיא נמצאת בין אנשים זרים שאינם קרובי משפחה מדרגה ראשונה.

אחרי שברור לנו שהחיוב לחבוש כיסוי ראש הוא מהתורה, אנחנו יכולים גם לתת 'טעם' למצוה, ולהסביר אותה בהסברים שונים שבאים לקרב אותה ללב שלנו, כמו שציינת בשאלתך, ובמצוה זו נאמרו כמה טעמים שהמרכזי מביניהם הוא הצורך של אשה נשואה לשמור על צניעות גדולה יותר מנערה רווקה, ולכן היא צריכה לכסות לא רק את הגוף (למעט הפנים וכפות הידיים) אלא גם את השיער.